توسعه گرا يا محافظه کار همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84435 تاریخ انتشار:  1397-03-12 - 05:45 تعداد بازدید:  210
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاونت فرهنگي شهرداري همدان
توسعه گرا يا محافظه کار

یادداشت

 زمزمه‌هايي از تغيير مديريت مجموعه‌هاي مختلف در شهرداري همدان شنيده مي‌شود ظاهراً بخش‌هايي از مديريت‌هاي اين شهرداري و زيرمجموعه‌هاي آن در شرف تغيير و تحولات است. يکي از حوزه‌هايي که این تغييرات در آن بسیار حائز اهمیت است و به عنوان يک حوزه زير ساختي موضوع توسعه بر آن تعريف مي‌شود "حوزه فرهنگي" است، حوزه‌اي که حتي مي تواند ارزش و جايگاهش بالاتر از حوزه‌هاي ديگر از جمله عمراني و ... باشد و همواره از اولويت‌هاي يک شهرداري‌ها در ايران محسوب می شوند.
اين حوزه به دليل برخورداری از شاخص‌هاي خاص و از آنجا که به نوعي در همه امور زندگي اجتماعي و ساختار فيزيکي شهر تأثيرگذار و با اهمیت است پس لازم است هم مديريت شهري و هم شوراي شهر نسبت به اين موضوع با يک حساسيت و نگاه ويژه پيش بروند.
البته به نظر مي‌آيد فارغ از اينکه در اين پست چه کسي انتخاب شود ابتدا به دنبال شاخص‌هاي فردی که در اين پست قرار مي‌گيرد باشیم، ظاهرا برتري کسي که مي‌تواند در اين پست قرار بگیرد به روحيه جامعه‌شناختي، رواني و شخصيت ريسک پذيري فرد باز می گردد.
به هر حال شخصيت‌ها را می توان به دو گروه کلي شخصيت‌هاي توسعه‌گرايانه يا شخصيت‌هاي محافظه‌کارانه تقسيم کرد در حوزه فرهنگي به دليل چالش‌هاي فراواني که خصوصا در شهر همدان با آن مواجه هستیم ظاهرا ما بايد به دنبال شخصيت توسعه‌گرايانه باشیم فردي که ريسک پذير باشد، تجربه حضور آقاي محمدي به عنوان نمادی از یک مدير باتجربه، نظم محور نشان داده است که خدمات خوب و دلسوزانه‌اي در اين بخش اتفاق افتاده است اما اين خدمات دامنه‌اش در چارچوب‌ها و اسلوب‌هاي قوانين بوده در حالي که در حوزه فرهنگ چندان نمي‌شود در قالب چارچوب‌ها و اسلوب‌ها حرکت کرد به دلیل اینکه این حوزه يک بخش فرابخشي و زيرساختي است، پس کسي که قصد دارد در اين حوزه ورود پيدا کند بايد جنسش فرهنگي و به نوعی فرهنگ‌شناس باشد و از شاخصه ای چون همدان‌شناسي برخوردار باشد.
همچنین معاون فرهنگی بايد يک نقشه راه فرهنگي را براي خود ترسيم کند تا بتواند از بزرگان و شورا مصوبه بگيرد و از آن به عنوان نقشه راه با سه دوره زماني کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت که حتي مي‌تواند تا 20 سال هم تعريف شود استفاده نماید.
تا مدیران بعدی که وارد این عرصه می شوند بدانند که نقشه‌ راهي برای آغاز فعالیت وجود دارد و قرار است به يک مقصدي مشخص برسد .
زمانیکه آمارهاي نگران‌کننده از مشکلات رواني حاکم بر شهر همدان، نزاع‌هاي خياباني، ، وضعيت مهاجر پذيري شهر همدان را مرور مي‌کنيم به يک آميختگي فرهنگي بين قوم‌هاي مختلف میرسیم  با این تفاسیر اولين حوزه‌اي که بايد این موارد را مد نظر قرار بدهد حوزه فرهنگي معاونت شهرداري همدان است، علي‌رغم اینکه در جامعه ما ده‌ها ارگان ، نهاد دولتي، شبه دولتي و خصوصي در زمينه‌هاي فرهنگي فعالیت می کنند همچنان ما معتقديم با الگوپذيري از کشورهاي بزرگ و توسعه يافته اين شهرداري است که بايد متولي حوزه فرهنگي در شهرها باشد.
پس شخصیت فردی که این مسئولیت را برعهده می گیرد بايد تيم محور و مشورت پذير باشد در غیر این صورت با فرد محوري نمی تواند به نتيجه مطلوب برسد اين فرد بايد تشکل‌ها، سمن ها و شخصيت‌هاي فرهنگي را خوب بشناسد و بتواند همه اين رسانه‌ها، اين شخصيت‌ها و تشکل‌ها را درگير اين پروژه مدنظر کند.
به هر حال واقعيتي که در جامعه ما وجود دارد اين است که در پست‌هاي مديريتي ما چه دولتي و چه خدمات رسان نگاه سياسي، غالب بر نگاه‌هاي ديگر است و به عقیده نگارنده براي شخصيت معاونت فرهنگي همدان بايد نگاه سياسي را مجزا کنيم و صرفاً بعد تخصص، نگاه فرهنگي و ذات مديريت و شخصيت ريسک پذيري فرد را مدنظر قرار دهیم.
 همدان يک واقعيت دارد اينکه شهري است که از افراد خاص و نظرهاي خاص نفوذان سطح بالايي برخوردار است و بيشتر نگاه‌ها به اعمال نظر برخی افراد و شخصيت‌هاي تأثير گذار است ما نمي‌گوييم که اين نگاه نباشد اما کسي که براي معاونت فرهنگي شهرداري انتخاب می شود حتماً بايد نظر علما و صاحب نظران مذهبي و علمي را بگیرد ، اما واقعيت اين است که نبايد افراط و تفريط را در شهر حاکم کند.
بايد يک راه اعتدال را پيش بگيرد چراکه شهر همدان نياز به شادابي، موسيقي و جشنواره و فعاليت‌هاي متنوع فرهنگي دارد ممکن است برخی این دیدگاه را به توسعه فرهنگ غرب‌گرايي و شرق‌گرايانه و... متهم کنند اما واقعيت اين است که اين شهر متمدن و اين مردمان فهميم هستند مسئولان متعدد و دلسوزي که در اين شهر هستند اکثريت تمايل دارند که يک شهر فرهنگ دوست و فرهنگ محوري با ريشه فرهنگي بسيار قوي و غني داشته باشیم تا بتوانيم شهر را بهتر بسازيم و با مدنظر قرار دادن آينده پيش برويم کما اينکه در آينده دور از دسترس نخواهد بود که همدان پايتخت فرهنگي اين کشور انتخاب شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com