پاکیزگی و نظم پله اول پیشرفت است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132348 تاریخ انتشار:  1402-03-09 - 09:20 تعداد بازدید:  435
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پاکیزگی و نظم پله اول پیشرفت است

اخبار


در خانه ای که پاکیزگی و نظم برقرار باشد آسایش و غذا هم به اندازه کفاف وجود دارد . در شهری هم که بر اساس انظباط اجتماعی مدیریت شود ، امنیت و زمینه اشتغال عمومی بوجود خواهد آمد .


هرکجا و در هر شهری که قصد احداث خیابان جدید باشد ، در قدم اول زیرسازی و جدول گذاری و درخت کاری آن انجام می شود و در مرحله آخر به آسفالت و اجازه تردد عمومی می رسد و در واقع پروسه توسعه آن قسمت از شهر لزوما با نظمی برنامه ریزی شده شروع می شود .

ممکن است در هر پله از توسعه شهری و اجتماعی ، به ظاهر مشکلاتی هم برای گروهی از مردم ایجاد شود و حتی منفعت عادت شده کسانی مختل گردد ، ولیکن باید در نظر داشت که آیندگان یک جامعه شهری چگونه و با چه کیفیتی باید زندگی کنند و چه موانعی باید برای تحقق چنین برنامه اجتناب ناپذیر از سر راه برداشته شود!. خیابان بوعلی همدان در برهه ای از تاریخ این شهر از میدان امام شروع می شد و این خیابان از همان ابتدا و در مقاطع مختلف با اینکه همه گونه وسایط نقلیه دستی و موتوری اجازه تردد در آن را داشتند ،  یکی از اهداف گردشگری و پیاده روی ( خیابان گردی) و خریدهای بعضا لوکس مردم شهر بود ، اما سالهای بعد با افزایش جمعیت شهر و مهاجر پذیری و سر ریز بی امان و فزاینده خودروهای شخصی و عمومی به این خیابان ، دیگر جایی برای نفس کشیدن  شهر از این گلوگاه باقی نمانده بود و در واقع بستر قدم های بعدی توسعه و حیات اجتماعی مردم و نسل های آینده  در چنین نقطه نوستالژیک شهر امکان پذیر نمی شد و مشکل اصلی نیز همان تردد خودرو و هرنوع وسیله نقلیه موتوری سبک و سنگین بود که باید حذف می شد . از سویی دیگر شهر همدان به لحاظ تمدن بیش از ۲۵۰۰ ساله و وجود آثار متنوع تاریخی ، مهمترین قطب گردشگری ایران شناخته می شود و باید پذیرفت که موقعیت تاریخی و گردشگری همدان سرمایه بالقوه و بزرگی برای مردم این شهر است که باید به بهترین نحو ممکن از آن استفاده شود و لازمه این امر مهم حفظ و توسعه و بهسازی زیرساخت های گردشگری است.

یقینا اگر خود مردمان همدان آنچنانکه باید به جایگاه و ارزشهای موقعیت تاریخی و فرصت های ایجاد توسعه صنعت گردشگری شهر خود واقف باشند و خود را مسئول حفظ چنین ارزشهایی بدانند ، مستقیم و غیر مستقیم از دست آوردهای آن بهره مند خواهند بود . موقعیت تاریخی و جایگاه صنعت گردشگری همدان در کشور و جهان سرمایه زوال ناپذیری برای مردم و نسل های آینده این شهر است و همشهریان همدانی باید قدر چنین فرصت استثنایی برای آینده فرزندان خود را بدانند .

پیاده راه بوعلی مسیر اصلی گردشگری در همدان است و اغلب همشهریان در طول چند سالی که از تبدیل خیابان بوعلی به پیاده راه می‌گذرد به جنبه های زیبایی و تاثیر آن در بهبود شرایط فرهنگی شهر پی‌برده اند و کسبه پیاده را بوعلی نیز به این فرصت طلایی واقف شده اند که با ایجاد پیاده راه و جذب گردشگران فراوان از شهرستانهای خود استان ، به رونق و تنوع بخشی خوبی در کسب و کارهایشان  رسیده اند .

در همین ارتباط خوشبختانه اقدام پلیس برای پیش گیری از تردد موتور سواران مزاحم در حریم پیاده راه بوعلی، بدون شک در بهبود موقعیت فرهنگی این پیاده راه پر تردد بسیار موثر و راهگشا خواهد بود . شرط تحقق و به نتیجه رسیدن طرح پیش گیری از تردد موتور سواران در پیاده راه بوعلی هم همکاری مردم بخصوص کسبه و مغازه داران این پیاده راه است که با کمک به ایجاد امنیت و آسایش مردم در این پیاده راه به استقبال بیشتر مردم و رونق بهتر کسب و کارها اهتمام ورزند . بدون شک هر کجا موضوع امنیت و آسایش مردم در میان باشد ، پلیس هم حی‌ و حاضر خواهد بود و به وظیفه ذاتی خود عمل می‌کند.

تردد و سر و صدای موتور سواران بی انظباط و مزاحم تا قبل از اجرای مقررات منبع تردد ، پیاده راه بوعلی را از منظر انداخته و موجب هول‌ و هراس رهگذران بی شمار در این پیاده راه زیبا می بود.

شنیده می شود ، اغلب مسافران و هموطنانی که در سالهای اخیر به همدان سفر کرده و گذارشان به پیاده راه بوعلی افتاده است ، از اجرای چنین طرح و تاثیر آن در زیبایی شهر تمجید کرده اند . در چند شهر بزرگ کشور نیز طرحهایی یا عنوان پیاده راه در هسته های مرکزی شهر اجرا شده است ، اما به تایید افراد صاحب نظر ، پیاده راه بوعلی به لحاظ قدمت و شکل هندسی و وجود درخت‌های پرتعداد و منظم کهنسال چنار در حریم این پیاده راه در کشورمان استثنایی است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com