دانشجویان این روزها کجا می خوابند ؟ همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82375 تاریخ انتشار:  1396-07-02 - 14:03 تعداد بازدید:  160
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دانشجویان این روزها کجا می خوابند ؟

اجتماعی

 

‌ قطعا در این میان داشتن یک سقف که بدون دغدغه بتوانند زیر آن دوران پر پیچ وخم زندگی دانشجویی را بگذرانند و سختی‌های فراق خانواده را برای آن ها قابل تحمل‌تر کند ضروری است.

زندگی خوابگاهی دورانی است که تا سالیان سال در ذهن بسیاری از دانشجویان که در خوابگاه زندگی می‌کنند، خواهد ماند. مرحله‌ای نوین در زندگی دانشجویان که آن‌ها را با تجربه‌های جدیدی آشنا می‌کند اما شیرینی‌ها و خاطرات زندگی خوابگاهی تنها یک روی سکه است و بر کسی پوشیده نیست که زندگی در خوابگاه به خودی خود با مشکلات و چالش‌های زیادی همراه است در این میان زمانی شرایط سخت و طاقت فرسا می‌شود که دانشجویان در کنار مشکلات زندگی خوابگاهی خواسته یا ناخواسته با مشکلات کمبود امکانات رفاهی،‌ وضعیت نامناسب خوابگاه ها نیز مواجه شوند چرا که معمولا موفق‌ترین دانشجوها، دانشجویان خوابگاهی هستند که برای ادامه تحصیل خود هر جا باشد شرایط را تحمل می‌کنند؛ هر چند مشکلات و شرایط بسیاری از خوابگاه‌های دانشجویی در کشور از لحاظ امکانات یکسان است اما لازم است توجه اساسی به زندگی خوابگاهی کرد تا شرایط به هر دلیلی موجب نشود که دانشجویی از ادامه تحصیل پشیمان شود.

 آمادگی دانشگاه‌ها برای اسکان دانشجویان خوابگاهی

در همین راستا رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت و گو با ایسنا از آمادگی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ها برای اسکان دانشجویان در سال تحصیلی جدید اشاره کرد و افزود: توجه به خوابگاه‌های دانشجویی از اولویت‌های برنامه‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است در واقع ما از سال ۹۴ که مسئولیت مدیریت این صندوق را بر عهده گرفتیم، ابتدا یک آسیب‌شناسی جدی در خصوص وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی کردیم.

بر اساس این آسیب‌شناسی حدود ۵۰ هزار کمبود فضای خوابگاهی یا به نوعی ۲۰۰ کمبود خوابگاه در کشور داشتیم بر این اساس ۵۰ هزار دانشجو با مشکل خوابگاه مواجه بودند.

ذوالفقار یزدان‌مهر در ادامه تصریح کرد: بر اساس تلاش‌های انجام شده در وزارت علوم و صندوق رفاه دانشجویان، توانستیم موانع ساخت خوابگاه‌های دانشجویی را که در برنامه پنجم توسعه ذکر شده بود، برطرف کنیم. به‌طوری‌که گشایشی در ساخت‌وساز خوابگاه‌ها در برنامه ششم توسعه ایجاد شد و در حال حاضر بخش خصوصی و خیرین در این عرصه به‌صورت جدی و فعال وارد شده‌اند.

یزدانمهر یادآور شد: خوشبختانه بر اساس طرحی تمامی خوابگاه‌های دولتی مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار گرفتند و بر اساس این ارزیابی حدود ۳۸درصد خوابگاه‌ها در رتبه‌های ۴ و ۵ قرار داشتند که با تمهیدات به‌کار گرفته شده، کمک‌های دولت و افزایش منابع صندوق رفاه، تمامی این خوابگاه‌ها به رتبه های بهتر ارتقاء یافتند.

به گفته وی، سال گذشته تعداد ۶۳ خوابگاه که در رتبه ۵ قرار داشتند به سطح پایین‌تر ارتقاء یافتند و امسال نیز تعداد ۴۶۳ خوابگاه که در رتبه‌های ۴ و ۳ قرار داشتند با مشارکت دانشگاه‌ها و کمک‌های ۵۰ درصدی صندوق رفاه دانشجویان ارتقاء خواهند یافت، به‌طوری‌که تعمیرات خوابگاه‌ها در تابستان شروع شد و دانشگاه‌ها در سال جاری به کارگاه عمرانی تبدیل شده بودند.

دانشجویان بدون خوابگاه، در خوابگاه های خودگردان دارای مجوز بروند

رئیس سازمان امور دانشجویان ، با اشاره به این که ۷۱ دانشگاه کشور تلاش جدی در حوزه تعمیرات خوابگاه‌های خود داشته اند گفت: با هماهنگی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ۶۰۰ دانشجویی کشور تعمیرات اساسی در سال جاری داشتند که در مجموع ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده استکه البته ده میلیارد تومان از این اعتبار توسط صندوق پرداخت شده است .

مجتبی صدیقی در ادامه خاطر نشان کرد: طی دو سال‌ اخیر حدود ۱۴.۲ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها اعتبار در نظر گرفته شده است و همچنین ۷۲۱۷ ظرفیت به مجموع ظرفیت‌های خوابگاهی اضافه شده است.

صدیقی تاکید کرد: امسال برای اولین بار برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شده که اگر بخش غیر دولتی برای ساخت این خوابگاه ها اقدام کند سود صندوق رفاه دانشجویان در و سود وام آن مشارک خواهد کرد و خوشبختانه از ابتدای سال چند دانشگاه در این عرصه اقدام کردند.

رئیس سازمان امور دانشجویان از اختصاص بودجه با عنوان کمک رهن به دانشگاه‌ها توسط این صندوق خبر داد و خاطرنشان کرد: صندوق رفاه دانشجویان تاکنون بیش از ۲۸میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه‌ها با عنوان کمک رهن اختصاص داده است تا با کمک آن مشکل ‌کمبود خوابگاه‌ها را رفع کنند.

کمبود 800 ظرفیت خوابگاهی در دانشگاه/ فعال بودن 30 خوابگاه خودگردان

معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی همدان و دبیر کلان منطقه 4 در گفت و گو با ایسنا، از تعمیر و بازسازی 5 بلوک خوابگاهی این دانشگاخ در تابستان جاری خبر داد و افزود: این بلوک ها با ظرفیت 1800 نفر و با اعتبار چهار میلیارد تومان که قرار است صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بخشی از این هزینه ها را پرداخت کند، تعمیر و بازسازی شده است.

سید رسول عمادی در ادامه به کمبود حدود 800 ظرفیت خوابگاهی در دانشگاه بوعلی همدان اشاره کرد و گفت: بطور کلی 3800 نفر از دانشجویان در خوابگاه اسکان داده می شود اگر چه تلاش داریم تمامی ورودی های جدید را اسکان دهیم اما به دلیل کمبود خوابگاه دانشجویان کارشناسی روزانه پسر فقط چهار، دختر 6، کارشناسی ارشد 4 و دکتری تا 10 ترم می توانند از خوابگاه استفاده کنند این در حالی است که اگر 800 ظرفیت جدید به خوابگاه ها اضافه شود می توان تمامی دانشجویان دوره روزانه و شبانه را در خوابگاه اسکان دهیم.

معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی با تاکید بر اینکه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در رفع مشکلات خوابگاهی دانشگاه همکارای و تلاش خوبی دارد افزود: دانشجویانی که امکان اسکان آنها در خوابگاه های دولتی نباشد در خوابگاه های خودگردان و غیردولتی دارای مجوز اسکان داده خواهند شد که خوشبختانه 30 خوابگاه غیردولتی دارای مجوز در استان همدان وجود دارد.

به گزارش ایسنا،‌ زندگی دانشجویی در محیط خوابگاه یکی از بهترین فرصت‌ها برای رشد فکری و اجتماعی هر دانشجویی است که این دوران را تجربه می‌کند. بنابراین خوابگاه را نباید با مسافرخانه اشتباه گرفت، بلکه ایجاد یک شرایط مطلوب برای ادامه تحصیل حق اساسی هر فرد و دانشجو است که به باید به آن احترام گذاشت، اگر چه بر اساس اذعان دانشگاه ها طی دو سال اخیر اقدامات قابل توجهی با حمایت بخش های مختلف بخصوص صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای کاهش مشکلات خوابگاه ها و افزایش رفاه دانشجویی صورت گرفته است اما همچنان کمبود 75 هزار ظرفیت خوابگاهی در کشور وجود دارد و لازم است وزیر علوم آینده با توجه ویژه به این حوزه و ادامه سیاست های حمایتی صندوق رفاه برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه، کاهش مشکلات خوابگاهی دانشگاه ها و استاندارد سازی آن گام بردارد چرا که بی توجهی به برای تامین سقف مناسب به دانشجویان علاوه بر زیر سئوال بردن عدالت آموزشی، ضربه ای سنگین به آینده دانشجویان و در نهایت توسعه کشور وارد خواهد کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com