1399-04-161399-04-26bool(false) چرا شهرداری مدیریت گردشگری ندارد؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 تير 1399 - شماره 3803
 
امروز : پنجشنبه ، 26 تير 1399

Today : Thu, July 16, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  102048 تاریخ انتشار:  1398-09-09 - 09:49 تعداد بازدید:  156
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان تنها شهر عضو سازمان جهانی گردشگری
چرا شهرداری مدیریت گردشگری ندارد؟

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 ورود گردشگری به ادبیات شهرداری، مهمترین دستاورد مدیریت شهری فعلی خواهد بود اگر ایجاد یک مدیریت در حوزه گردشگری در آن جدی گرفته شود .
در سالهای اخیر عنوان گردشگری همچون امانتی عاریتی به سمت معاونت فرهنگی، ورزشی و گردشگری شهرداری چسبیده بود . امابه تدریج این معاونت منهای گردشگری شدو این عنوان هم از معاونت فرهنگی شهرداری گرفته شد .این اتفاق در حالی رخ داد که متولیان و برنامه ریزان اصلی شهرسالیان سال است که  مطرح کرده اند گردشگری نخستین محور گردشگری شهر همدان است حال اینکه به خود بقبولانیم گردشگری در خانواده میراث فرهنگی گنجانده شده است و توجه و برنامه ریزی به آن به این ارگان مختص است  هم یک باور اشتباه است چرا که میراث فرهنگی به سیاست گذاری در حوزه گردشگری می‌پردازد اما شهرداری‌ها در حوزه اجرایی توانمندی های قابل توجهی دارند.
اما این مهم  به دلیل نداشتن واحد مدیریت گردشگری در شهرداری همدان مغفول مانده است این درحالی است که شهرداری تبریز اصفهان و یا مشهد که با همین شیوه کار را رقم زده و دنبال می‌کنند.
راه‌اندازی یک بخش مدیریت گردشگری در شهرداری باهدف تقویت و تمرکز بر توسعه گردشگری شهری پیشنهادی است که از سال گذشته در کمیته گردشگری مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان مطرح و در حال پیگیری است . کارشناسان بر این باورند محقق شدن این تصمیم در حوزه گردشگری تاثیرگذار خواهد بود اما تا به امروز به این پیشنهاد نگاه جدی نشده است  .
این اتفاق در حالی رقم خورد که شهرداری پایتخت لایحه تشکیل سازمان گردشگری را اواخر سال گذشته به شورای شهر داده است  و تایید این درخواست خواهد توانست مسیر تصمیم گیری ها را در همدان نیز تغییر دهد .
همدان با 4 فصل و تعدد جاذبه های تاریخی فرهنگی و گردشگری به ویژه با میزبانی رویدادهای جهانی سالهای اخیر به محیا بودن بستری برای معرفی ظرفیتها در گردشگری دارد .
شهرداری همدان دارای ویژگیهای متمایز و شاخصی است که متاسفانه مهم انگاشته نمیشود ، نخست آنکه تنها شهرداری عضو سازمان جهانی گردشگری است ، و دوم آنکه شورای شهر همدان دارای یک کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری فعال است ، سوم آنکه کمیته گردشگری فعال در مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر در یک سال اخیر با تشکیل جلسات متعدد و کارشناسانه تلاش کردند ارتباط تخصصی بین میراث فرهنگی و شهرداری را محقق کنند .به دنبال این ویژگی ها بیراه نیست اگر به ردپای موفق اجلاس جهانی راه ابریشم ودبیرخانه ثابت شهری در این شهرداری اشاره کرد.
 ایجاد مدیریت گردشگری شهرداری
رئیس کمیته گردشگری مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان در این زمینه معتقد است : از نگاه کارشناسانانه و با توجه به شرایط موجود تمرکز بر موضوع گردشگری شهری همدان توسط شهرداری، می تواند اقدام مناسبی ارزیابی می‌شود، بزرگ‌ترین دستاورد مورد انتظار در این راستا ، تهیه و ابلاغ پیوست گردشگری برای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و زیرساختی شهرداری خواهد بود.
مسعود ملکی گفت : نظر به این‌که منابع قانونی متولی اصلی حوزه گردشگری را وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده است، لذا لازم است اساسنامه ساختار و شرح وظایف سازمان گردشگری شهرداری با همکاری معاونت گردشگری این وزارتخانه و در تعامل مستقیم با این حوزه تنظیم شود تا از هرگونه موازی کاری و اتلاف منابع و انرژی جلوگیری شود.
وی تاکید کرد : ایجاد مدیریت گردشگری شهرداری می‌تواند در همدان با دارا بودن جاذبه های متعدد و پتانسیل های غنی گردشگری و با دارا بودن ظرفیت قابل‌توجهی برای شکوفایی گردشگری داخلی و خارجی در کنار میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، سبب شکوفایی بستر مساعد موجود شود.
این کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری همچنین افزود : بررسی کشورهای پیشرو در صنعت گردشگری نشان از آگاهی، فعالیت و مشارکت حداکثری شهرداری‌ها دارد، ورود رسمی شهرداری همدان به موضوع صنعت گردشگری با راه‌اندازی معاونت گردشگری می‌تواند چشم‌اندازی روشن پیش روی توسعه گردشگری شهری بگشاید، به‌گونه‌ای که با موفقیت این الگو و اجرای آن در سایر شهرهای کشور بتوان ساختاری قوی در گردشگری شهری ایجاد کرد.
 برند شهري در شهرداري
رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان نیز می گوید : تشکیل مدیریت یا معاونت گردشگري و برند شهري در شهرداري همدان ضروری است
حسین قراباغی افزود : شهر همدان قابليت تبديل شدن به يك مقصد گردشگري را دارد، اگر كلانشهرهايي چون همدان نتوانند درآمدهاي پايدار ايجاد كنند، آينده اي نخواهند داشت.
این عضو کمیته گردشگری گفت : يكي از رويكردهاي روزآمد كلانشهرهاي جهان، تبديل اين شهرها به مقاصد گردشگري است، به گونه اي كه در كشورهاي تراز اول جذب گردشگر، مشاهده مي كنيم شهرهايي كه هيچ پيشينه تاريخي و حتي طبيعي هم ندارند، با ايجاد چند جاذبه ويژه و تدوين برنامه اصولي آن شهر را تبديل به يك مقصد گردشگري و رشد درونزاي آن را تضمين مي كنند، به طوري كه گردشگر فقط براي ديدن آن شهر سفر مي كند.
قراباغی همچنین گفت : از کنار این پیشنهاد مهم نمیتوان گذشت که شهرداري همدان ، در تحول جديد خود شعار و رسالتي جديد را در تمام سطوح مديريتي و كارشناسي و همينطور اجرايي خود با هدف تبديل همدان به يك مقصد گردشگري دنبال كند.
 تبديل همدان به مقصد
عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا و عضو کمیته گردشگری مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان نیز می گوید : نگاهي دقيق به ويژگي‌هاي همدان نشان مي دهد كه با يك برنامه و همت مديريتي امكان تبديل آن به مقصدي شاخص قابل دسترس است.
محمدیان منصور افزود : اهميت تشكيل يك واحد و بخش مدیریتی گردشگري و برند شهري در شهرداري همدان ، اين است كه همزمان با رشد جهاني گردشگري، اهميت مديريت مقاصد گردشگري و كسب درآمد سرشار روز به روز بيشتر حس مي شود و اين مهم تنها راه حفظ منابع و احياي ميراث طبيعي و فرهنگي شهر همدان و اشاعه فرهنگ ايراني اسلامي اين شهر به عنوان پايتخت تاریخ و تمدن ایران زمین است .
 شهرداری‌ها بزرگ‌ترین نقش را در توسعه گردشگری شهری دارند
دیگر اعضای کمیته گردشگری نیز در این زمینه معتقدند : شهرداری‌ها در زمینه توسعه گردشگری دارای بزرگ‌ترین نقش هستند این نهاد تأثیرگذار می‌تواند با نشان دادن چهره مناسبی از شهرها در تبلیغات خود به جذب گردشگران کمک کند.
در دنیای مدرن امروز اماکن گردشگری از قبیل تاسیسات خدمات رسان اقامتی ،تفریحی و حتی سفره خانه‌های سنتی به خوبی می‌توانند انتقال دهنده فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ایرانی- اسلامی به نسل کنونی باشند و مردم ما را با تاریخ کهن ایران زمین آشنا كنند.
گفتنی است ، آنگونه که در اخبار آمده است ، در آینده لایحه‌ای به دولت ارائه می‌شود که موضوع آن گردشگری شهری خواهد بود و در صورت تصویب ارتقای گردشگری شهری را به دنبال خواهد داشت و برخی از مسئولیت‌های میراث فرهنگی به شهرداری‌ها واگذار می‌شود. این موضوع می‌تواند مهر تأییدی بر این باشد که موازی کاری بین سازمان گردشگری شهرداری و سازمان میراث فرهنگی وجود ندارد بلکه یک نوع هم افزایی است.
در لایحه ارتقای شهری به جزئیات پرداخته شده است. شناسایی و احیا و ایجاد مراکز گردشگری به عهده شهرداری هاست چون شهرداری موضوعاتی مانند شهرسازی را دنبال می‌کند.
پیش از وزارت خانه شدن میراث فرهنگی ، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد کرده بود که شهرداری در حوزه گردشگری یک معاونت داشته باشد. این هم دلیل دیگری بر موازی نبودن کار سازمان گردشگری در شهرداری است. بخشی از کار احیای بناهای تاریخی را شهرداری به عهده می‌گیرد.
اکنون نیز برخی از ابنیه تاریخی در اختیار شهرداری‌های مناطق هستند؛ این موضوع که هر کدام از سازمانها دقیقاً چه نوع فعالیت‌هایی را خواهند داشت و تمرکز مدیریتی روی کدام واحدهاست موضوعی است که باید پس از تصویب لایحه به آن پرداخت.
اکنون مدیریت بناهای تاریخی در اختیار واحدهای مختلف است از جمله سازمان میراث فرهنگی، دانشگاه، شهرداری، بخش خصوصی و غیره به نحوی که مدیریت واحدی حتی روی ساعت کاری آنها وجود ندارد.
شاید یکی از موضوعاتی که باید دنبال شود، همین باشد. شورای شهر می‌تواند همگرایی بین این بخش‌ها ایجاد کند. اما اکنون مدیریت‌ها جزیره‌ای است.
اگر بتوانیم در شهرداری معاونت یا سازمان گردشگری مستقل داشته باشیم مهمترین اتفاقی خواهد بود. چرا که ورود گردشگری به ادبیات شهرداری، مهمترین دستاورد است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com