1403-03-251403-04-04bool(false) آزمایشگاه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی افتتاح شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138283 تاریخ انتشار:  1403-03-22 - 11:47 تعداد بازدید:  89
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خبر خوش برای همدانی‌ها
آزمایشگاه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی افتتاح شد

نویسنده : نیلوفر بهرمندنژاد

اجتماعی


 برای نخستین‌بار در استان همدان آزمایشگاه ژنتیک دولتی مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفت.
 
درصد بالایی از معلولیت‌های مختلف از قبیل نابینایی‌ها، ناشنوایی ها و موارد عقب ماندگی ذهنی شدید به دلیل اختلالات ژنتیکی است که در این میان می‌توان با شناسایی موارد مشکل‌دار و ارجاع به مراکز ژنتیک برای بررسی و تشخیص نوع بیماری ژنتیکی اقدامات لازم را برای پیشگیری از انتقال بیماری به نسل‌های بعدی انجام داد.

بیماری‌های ناشنوایی، عقب‌ماندگی ذهنی و نابینایی از جمله مهمترین اختلالات ژنتیکی محسوب می‌شود که بیشتر آنها به دلیل ازدواج‌های فامیلی بروز می‌یابد و در این میان تالاسمی نیز جزو بیماری‌های ژنتیکی بسیار شایع است.

با توجه به پیشرفتهای علمی در زمینه بررسی و تشخیص علل بروز بیماری‌های ژنتیکی در انسان، بسیاری از بیماری‌های ارثی در زمان جنینی قابل تشخیص هستند.

برای نخستین‌بار این مرکز آزمایشگاه در استان افتتاح شد که براساس نیازمندی‌های استان همدان آزمایش‌ها و غربالگری موردنیاز بیماران سندروم داون، زوج‌های نابارور، تیروزمی ۱۳ و ۱۸ و غیره در این مرکز انجام می‌شود.

از آنجایی که اغلب بیماری‌های ژنتیکی قابل درمان نیستند، اما قابل پیشگیری و کنترل بوده و در این ارتباط ازدواج فامیلی، سابقه مشکلات ژنتیکی، نقایص مادرزادی، اختلالات کروموزومی، بیماری‌های ارثی در خانواده، سقط جنین های مکرر، داشتن فرزند با مشکلات مادرزادی و یا عقب‌ماندگی ذهنی، بارداری پیش از ١٨ سالگی و بالای ٣۵ سالگی از جمله مواردی  هستند که مشاوره ژنتیک لازم برای آن توصیه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: درگذشته مردم برای انجام آزمایش‌های ژنتیک پیشرفته به تهران و استان‌های دیگر مراجعه می‌کردند که با افتتاح این مرکز وقت و هزینه مردم  کاهش می‌یابد.

محمدمهدی مجذوبی افزود: افتتاح این آزمایشگاه می‌تواند کمک شایانی به درمان بیمارانی که دچار سقط‌های مکرر، ناباوری و تشخیص اختلالات هورمونی و بیماری تالاسمی می‌کند.

وی گفت: درگذشته بیماران برای انجام تست‌های مربوط به ناباروری به مراکز خصوصی و شهرهای مثل تهران مراجعه می‌کردند که هزینه و وقت بیمار در این موارد بسیار افزایش می‌یافت.

مجذوبی بیان کرد:با ایجاد و توسعه این آزمایشگاه در دانشگاه علوم‌پزشکی همدان هزینه درمان ناباوری کاهش می‌یابد و زوجین ناباور دسترسی بیشتری به این نوع خدمات خواهند داشت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com