1403-03-251403-04-04bool(false) صنایع‌دستی کاربردی تضمین بازار پویا همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138235 تاریخ انتشار:  1403-03-20 - 09:23 تعداد بازدید:  146
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون صنایع‌دستی استان عنوان کرد
صنایع‌دستی کاربردی تضمین بازار پویا

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


مناسبت جهانی صنایع‌دستی بر 45 هزارهنرمند همدانی فرخنده باد

 بخش قابل توجهی از مسأله احیای هنرها و صنایع‌دستی فراموش شده مربوط به موضوع اقتصاد در این حوزه است و زنده نگه‌داشتن هنرهای فراموش شده تا حد زیادی به چرخه اقتصادی وابسته است. صنایع‌دستی باید در زندگی روزمره افراد وارد شوند تا این هنرها به حیات خود ادامه دهند یکی از کارها در این زمینه کاربردی کردن صنایع بوده است، از طرفی به منظور حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی ویژه استان با رایزنی‌هایی که انجام شده ادارات دولتی هدایای خود را صنایع‌دستی قرار می‌دهند که این مهم هم برای ما قابل توجه است.

به گزارش همدان پیام ، معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی استان با عنوان این مطلب گفت: برخی صنایع‌دستی مختص همدان است که کمتر مورد توجه قرار گرفته اما در سال‌های اخیر موفق شده‌ایم مجدد به آنها بپردازیم و علاوه بر بازآفرینی هنرمندانی را نیز جذب آن کنیم.

محمدرضا خلجی با اشاره به اهمیت توجه به صنایع‌دستی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: برای جذب بیشتر هنرمندان به رشته‌های یاد شده علاوه بر آموزش رشته‌های روز  با اهدای مجوز و تسهیلات اشتغال در این رشته‌ها فضا را برای جذب افراد ایجاد کرده‌ایم، همچنین در این راستا فضای نمایشگاه‌های دائمی و نمایشگاه‌های فصلی به ما کمک کرده‌اند.

خلجی تصریح کرد: حضور در نمایشگاه‌های مختلف و حضور در کارگاه‌ها به فراگیری هنرهای کمتر دیده شده تا حد زیادی کمک کرده است. باید بپذیریم بخش قابل توجهی از مسأله احیای هنرها و صنایع‌دستی فراموش شده مربوط به موضوع اقتصاد در این حوزه است و زنده نگه‌داشتن هنرهای فراموش شده تا حد زیادی به چرخه اقتصادی وابسته است.

طبق آخرین آمارها ۴۵ هزار و ۸۳۲ هنرمند صنایع‌دستی استان همدان در ۸۵ رشته فعال صنایع‌دستی استان مانند سفال و سرامیک، منبت و معرق چوب، رودوزی ها، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، زیورآلات سنتی، گلیم و چرم فعالیت دارند که ظرفیتی مناسب برای جهش تولید است.

 پرداخت ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی همدان

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان در گفت‌وگو با همدان‌پیام گفت: ۵۱۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی و تبصره ۱۸ سال گذشته به هنرمندان صنایع‌دستی استان پرداخت شده است.

محمدرضا خلجی افزود: از این مبلغ ۲۴۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح مشاغل خانگی به ۳۶۷نفر از هنرمندان صنایع‌دستی استان همدان و نیز ۲۷۰ میلیارد ریال نیز در قالب تسهیلات تبصره ۱۸ به هنرمندان پرداخت شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته تعداد هزار و ۹۱۹ مجوز تولید انفرادی صنایع‌دستی در این استان صادر و یا تمدید شد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان اظهار کرد: در راستای توسعه و حمایت از هنرهای صنایع‌دستی استان ۲۵۶ کارت شناسایی، هزار و ۲۸۷ پروانه تولید انفرادی، ۳۶۷ مجوز پروانه تولید کارگاهی و ۹ جواز تأسیس کارگاهی، صادر و یا تمدید شده است.

 صادرات صنایع‌دستی از همدان ۳۸ میلیون و ۷۳۰ هزار دلار ارزآوری داشت

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان گفت: صادرات غیررسمی صنایع‌دستی استان از مبادی سایر استان‌های مرزی در سال گذشته ۳۸ میلیون و ۷۳۰ هزار دلار ارزآوری داشته است.

خلجی اظهار کرد: عمده صادرات صنایع‌دستی در رشته‌هایی مانند سفال و سرامیک، منبت و معرق چوب، رودوزی ها، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، زیورآلات سنتی، گلیم و چرم بوده است.

وی ادامه داد: بیش از ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از میزان ارزآوری استان مربوط به صادرات سفال و سرامیک به کشور عراق بخشی از صادرات نیز مُرواربافی به کشورهای آذربایجان، عراق و ترکیه بوده است.

 برپایی دوره‌های آموزش صنایع‌دستی برای هزار و ۱۶۱ نفر

وی اظهار کرد: ۹۲ دوره آموزش رایگان تخصصی و عمومی صنایع‌دستی برای هزار و ۱۶۱ نفر از شاغلان و علاقمندان به این حوزه در سال گذشته برگزار شد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان ادامه داد: هزار و ۱۵۲ نفر زن و ۹ نفر مرد در دوره های آموزش عمومی و تخصصی صنایع‌دستی حضور یافتند.

خلجی از برگزاری تعداد 8 دوره تخصصی در اردوگاه‌های کاردرمانی و کانون های اصلاح و تربیت، با حضور بیش از ۱۶۰ نفر هنرجو در سال گذشته خبر داد و افزود: تعداد 5 دوره آموزشی ویژه کارکنان وظیفه با حضور بیش از ۵۰ نفر هنرجو و ۱۸ دوره تخصصی ویژه شاغلان با حضور ۴۴۳ نفر (۴۰ نفر آقا) نیز برگزار شده است.

 حدود ۲هزار مجوز تولید صنایع‌دستی در همدان صادر و تمدید شد

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان گفت: در راستای توسعه و حمایت از هنرهای صنایع‌دستی استان سال گذشته هزار و ۹۱۹ مجوز در بخش‌های مختلف صنایع‌دستی صادر و یا تمدید شده است.

خلجی اظهار کرد: این مجوزها شامل ۲۵۶ کارت شناسایی، هزار و ۲۸۷ پروانه تولید انفرادی، ۳۶۷ مجوز پروانه تولید کارگاهی و ۹جواز تأسیس کارگاهی است.

وی افزود: در راستای اشتغالزایی و بهبود کیفیت تولید و صادرات، ۱۴۲ اثر هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سُنتی استان تاکنون مُهر «اصالت ملی» دریافت کرده‌اند.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان یادآور شد: آئین داوری برای دریافت مهر اصالت ملی تولیدات صنایع‌دستی منطقه غرب کشور شامل استان‌های لرستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان به میزبانی استان همدان در آذر ماه سال گذشته برگزار شد و این دوره تعداد ۳۷ نشان مهر اصالت ملی به استان همدان اضافه شد و در مجموع این عدد به ۱۴۲ نشان ملی در سطح کشور رسید.

خلجی ادامه داد: محصولات صنایع‌دستی که نشان مرغوبیت می‌گیرند در واقع نشان استانداردی برای ورود به بازار کسب می‌کنند ضمن آن که کاربردی بودن و قیمت تمام شده محصول در دریافت نشان یادشده حائز اهمیت است.

وی اظهار کرد: در راستای حمایت و توسعه فرش دستباف استان در سال گذشته موفق شدیم که نقوش ذهنی بافت قالی های روستای "میشن" ملایر را به ثبت ناملموس برسانیم.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان ادامه داد: پیش از این نیز 7 مورد مهارت بافت قالی همدان شامل قالی جوزان ملایر، قالی مهربان کبودراهنگ، نهاوند، تویسرکان، ازندریان، کسب و ننج ملایر به ثبت ملی رسید.

خلجی با بیان اینکه در سال گذشته 7 اثر میراث ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت گفت: این آثار با برگزاری جلسه ثبت آثار ملی و پس از بررسی‌های انجام شده، با رأی داوران به ثبت رسید که شامل آئین شکرگزاری برداشت محصول درجزین، آش آلو حیدره قاضی خان، پتله پلو تویسرکان، آش چغندربدو علی آباد ملایر، آش رو نونی حیدره قاضی خان، حلوا مغزی تویسرکان و نقوش قالی میشن ملایر است.

وی گفت: اگر موفق شویم بازار فروش صنایع‌دستی تولید شده را ایجاد کنیم بزرگترین کمک به این صنعت را کرده‌ایم ، در همین راستا نمایشگاه‌های متعدد هم به طور ویژه و هم در اطراف بناهای تاریخی و موزه‌ها برپا شده‌اند، ضمن اینکه صنایع‌دستی مهمترین بازارهای مصرفی خود را باید در خارج از کشور جست‌وجو کند به همین دلیل رایزنی‌هایی با اتاق بازرگانی برای صادرات محصولات صنایع‌دستی داشته‌ایم‌.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com