1397-11-201397-11-30bool(false) اوقات فراغت از کلاس‌هاي تابستان تا جولان در کوچه‌ها همدان پیام
 
 
سه شنبه - 30 بهمن 1397 - شماره 3416
 
امروز : سه شنبه ، 30 بهمن 1397

Today : Tue, February 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84441 تاریخ انتشار:  1397-03-27 - 05:45 تعداد بازدید:  185
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اوقات فراغت از کلاس‌هاي تابستان تا جولان در کوچه‌ها

اجتماعی

 بزرگترها خوب یادشان هست، آن روزگاران گذشته که بيشتر خانه‌ها به محيطي به نام "حياط" ، مجهز بودند، تابستان‌ها حوض آبی رنگِ منازل، پر مي‌شد از آب خنک و پسرها تایستانها در آن غوطه ور می‌شدند، دخترها هم یک گوشه حیاط بساط اسباب بازی‌شان را پهن می‌کردن و مشغول خاله بازی می‌شدند.
اصولاً خاطرات تابستاني ما دهه شصتي‌ها خيلي هم خنک بود از وقت گذاشتن مادر خانه برای درست کردن آب دوغ خیار که بگذریم، يکيش همين ماجراي آب‌تني در حوض، يکي ديگرش خوردن شام و یا خوابيدن روي پشت‌بام و روي تراس يا ايوان منازل بود، البته بعضي خانواده‌ها حوصله بيشتري داشتند و از آن تلويزيون‌هاي 14 اينچ قرمز رنگ پارس با سيم مي‌بردند روي پشت بام تا با آنتن سر خودش "اوشين" و "روزي روزگاري" را خانوادگی تماشا کنند.
انصافاً قبول بفرمائيد که خاطرات خنکي بودند چون با ابتکارات ساده‌ای چون رفتن با اقوام به پارک و جمع شدن بر سر سفره مادربزرگ و ... در تابستان احساس گرما نمي‌کرديم و تابستانمان به زیبایی سپری می‌شد.
اما اوقات فراغت کودک امروزی دیگر شباهتی با کودک سال‌ها پیش ندارد. اگر ما کودکی‌مان را در کوچه‌ها و با خاله بازی، لی‌لی، منچ و تیله و گاه تنها با یک کلاس نقاشی یا در بهترین حالت ورزشی می‌گذراندیم، کودک امروز تابستان خود را با لپ تاپ و تبلت و پلی استیشن یا در حالت دیگر با گذراندن انواع کلاس‌ها در ساعت‌های مختلف روز سپری می‌کند.
در این میان یک سوال پررنگ در ذهن شکل می‌گیرد: راه درست کدام است؟ شیوه گذراندن فراغت به سبک دیروز یا امروز؟
آیا برای دور کردن فرزندانمان از پشت این جعبه‌های جادویی در تابستان باید آنها را به دست هزار و یک جور کلاس بسپاریم؟ افزایش میزان کلاس‌های فراغت در روز برای کودک چه لزومی و چه تاثیری دارد؟
 آرزوهای خود را به فرزندانتان تحمیل نکنید
این روزها والدین، بیش از گذشته، نگران اوقات فراغت فرزندان خود هستند و گاهی با همسایه و اقوام هم در این زمینه رقابت می‌کنند که فرزند آنها فلان کلاس‌ها را می‌رود و فلان آموزشگاه ثبت نام کرده؛ این در حالی است که گاهی والدین سعی دارند به اجبار فرزندانشان را به کلاس‌های تابستانی بفرستند.
بچه‌ها به خاطر فشاري كه در دوران مدرسه به آنها وارد می‌شود، همواره منتظر آمدن فصل تابستانند و فكر مي‌كنند نبايد در تابستان كاري انجام دهند. در اين شرايط والدين براي بچه‌هايشان برنامه‌هايي تدارك مي‌بينند كه بخش اصلی آن شركت در كلاس‌هاي آموزشي است. بسياري از دانش‌آموزان به اين دليل به اين كلاس‌ها مى‌روند كه والدين به آنها فشار مي‌آورند. بدین ترتيب در بسيارى مواقع، برنامه‌هاى والدين براى اوقات فراغت بچه‌ها حالت تكليف پيدا مى‌كند و نتيجه چنداني به بار نمي‌آورد.
آبتین 12 ساله دانش‌آموز دوره راهنمایی است که می‌گوید: من کلاس زبان را دوست ندارم اما پدر و مادرم اصرار دارند که زبان را یاد بگیرم.
مادر حسین هم در خصوص ایام فراغت فرزندش می‌گوید: او در طول روز 8 ساعت پای بازی‌های شبکه ای می‌نشیند و علاقه خاصی به این بازیها دارد اولش سخت می گرفتم ولی وقتی بعدها اخبار تجاوز به کودکان و سایر مشکلات اجتماعی را دیدم نشستن پشت میز رایانه و بازی کردن را ترجیح دادم.
مادری هم که هنوز فرزندش در کلاسی ثبت نام نکرده است می‌گوید: ترجیح می‌دهم فرزندم در کلاس‌های فنی حرفه‌ای ثبت نام کند تا از هم‌اکنون بتواند برای شغلی آماده شود.  آرشام که امسال به کلاس هشتم می‌رود در حالی که زیاد خوشحال به نظر نمی‌رسد از آموزشگاه هنری بیرون می‌آید. او می‌گوید:«من دوست داشتم در تابستان به کلاس فوتبال بروم، اما به اصرار پدر و مادرم به این آموزشگاه می‌آیم.آخر پسر عمویم نقاشی می‌کند. پدر و مادرم همیشه می‌گویند از پسر عمویت یاد بگیر. بچه آرامی ا‌ست و سرش به کار هنری. تو همیشه شر هستی! فوتبال بروی که  در ایام سال تحصیلی هم بهانه‌اش را بگیری و از درس‌هایت عقب بیفتی؟ یا با بچه‌ها دم به دقیقه توی زمین چمن دست به یقه باشی. اما من دوس ندارم یکجا بنشینم و هی نقاشی کنم. من که مثل پسر عمویم نیستم.
 آموزش مهارت‌های زندگی در فرصت فراغت
سمیه، دانش‌آموزی که به همراه مادرش برای خرید پارچه به بازار آمده است، این روزها کنار دست مادر خیاطی یاد می‌گیرد مادر سمیه می‌گوید:زمان ما -اواخر دهه 40- تابستان‌ها پسرها می‌رفتند حرفه مکانیکی، نجاری و تعمیرات وسایل برقی و دخترها هم آشپزی و خیاطی و از این قبیل  هنرها کنار دست مادرانشان می‌آموختند. به هر جهت از این فرصت سه ماهه برای آموختن حرفه‌ای که به درد زندگی آینده‌شان بخورد بهره می‌گرفتند. الان دیگرخانواده‌ها به فکر این مسائل نیستند. بچه‌ها اوقاتشان را فقط پای بازی‌های کامپیوتری واینترنت می‌گذرانند و از مهارتهای زندگی عقب می‌مانند.
وی ادامه می‌دهد:من هر ساله از همین اوقات فراغت سه ماهه استفاده کرده و نکته‌ای از هنرهای خانه‌داری را به دخترم می‌آموزم. این طورمسائل در کتاب‌های درسی‌شان نیامده، اما خیلی مهم است که یاد بگیرد چون برای زندگی آینده و زمانی که مادر می‌شود، خیلی کاربردی هستند.
 قیمت بالای کلاسهای اوقات فراغت
پدرام خالقی پدر دو دانش آموز از تشکیل نشدن کلاس‌های تابستانی در مدرسه فرزندانش ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید:متأسفانه در مدرسه فرزندانم هیچ کلاس تابستانی تشکیل نمی‌شود و آموزش و پرورش خودش را کلا کنار کشیده است این در حالی ست که هزینه کلاس‌های اوقات فراغت خصوصی هم آن‌قدر سرسام‌آور است که نمی‌توانیم فرزندانمان را در این کلاس‌ها ثبت نام کنیم. اگر مسئولان آموزش و پرورش در تابستان کلاس‌های هنری، آموزشی، ورزشی و... بگذارند والدین دغدغه پرکردن وقت بیکاری فرزندانشان را در تابستان نخواهند داشت و از طرفی هزینه‌های والدین هم برای ثبت‌نام فرزندان در کلاس‌های اوقات فراغت بسیار کاهش می‌یابد.»
 موج سواری با برنامه‌های فشرده کلاس‌های تابستانی
پژوهشگرو روان‌شناس اجتماعی با گلایه از اینکه بسیاری از خانواده‌ها در فصل تابستان فرزندانشان را مجبور می‌کنند به کلاس‌های مختلف بروند تا از به بطالت گذراندن اوقات فراغتشان جلوگیری کنند، اما در واقع گاهی این کلاس رفتن‌ها آنقدر زیاد می‌شود که تمام روز یک کودک را در بر می‌گیرد و این شیوه درستی برای گذران اوقات فراغت به نظر نمی‌رسد.
شیوا دولت آبادی،  توضیح می‌دهد:این کاملا روشن است در شرایطی که کودک سال تحصیلی جدید، همراه با برنامه های فشرده را پشت سر گذاشته است، در تابستان قرار است فعالیتی با کمی جنبه‌های فراغت‌آمیز به معنای مثبت و فعال کلمه را بگذراند. بنابراین وقتی که ما از اوقات فراغت یا تعطیلات در تابستان صحبت می‌کنیم با توجه به شرایط اقلیمی کشور، باید بین فراغت و تحصیل کودکان برنامه‌ریزی متفاوتی ایجاد کنیم.
وی به این معنا که بخشی از اوقات فراغت یا تعطیلات برای تجدید قوا و شروع سال تحصیلی بعد در نظر گرفته شود و اگر قرار باشد که تمام سال شکل خشک و بی‌روح داشته باشد، این نیروی تجدید قوا برای دوباره با اشتیاق به مدرسه برگشتن و دنبال کردن اهداف آموزشی در کودکان از بین می‌رود.
شیوا دولت آبادی، ادامه می‌دهد:به بطالت گذراندن ایام تابستان همان قدر بد است که پر کردن زمان فراغت کودک با کلاس‌های متعدد و فشرده.
از این روانشناس سوال می‌کنم: فرزندان را در چه کلاس‌هایی ثبت نام کنیم که بر خلاقیت‌هایشان افزوده شود؟ وی پاسخ می‌دهد:در قدم اول باید به اشتیاق و استعدادهایی که کودکان دارند توجه ویژه داشته باشیم. برای اینکه ممکن است همه کودکان به موسیقی یا نقاشی علاقه‌مند نباشند.
رضا امانی کارشناس علوم تربیتی و مدرس دانشگاه نیز با اشاره به اینکه امروزه گذران اوقات فراغت با گذشته ما فرق کرده است می‌گوید: حسب علاقه دانش آموزان باید آنها را در کلاسی ثبت نام نماییم که احساس آرامش و علاقه  داشته باشند.
وی ادامه داد: با وجود لزوم ثبت نام دانش آموزان در یک فعالیت خاص از ورزشی گرفته تا علمی و هنری، گرانی‌ای که گریبانگیر کلاس‌های آموزشی و تفریحی کودکان و نوجوانان شده نگرانی‌های خانواده‌ها را بیشتر کرده است.
این کارشناس ادامه داد:  در ۱۰۰روز تعطیلی تابستان مدارس خالی‌اند، این در حالی است که می‌توان برخی کلاس‌های آموزشی را زیر نظر مدرسه و در محل مدرسه برگزار کرد تا بخشی از اوقات فراغت دانش‌آموزان پر شود. حال اگر این کلاسها گران باشند ما شاهد جولان دانش‌آموزان در کوچه پس کوچه های شهر خواهیم بود که آنهم تبعات خاص خود را دارد.
 امانی با تاکید بر آگاهی بخشی به خانواده‌ها برای غنی‌سازی اوقات فراغت فرزندان خود، می‌افزاید: غنی‌سازی اوقات فراغت به معنای پرکردن همه وقت دانش آموزتعطیل شده با انواع و اقسام کلاس‌های آموزشی نیست. از طرفی تحت فشار گذاشتن کودکان و نوجوانان برای حضور درکلاس‌هایی که رغبتی به شرکت در آنها ندارند مشکلات زیادی هم برای خانواده و هم برای دانش‌آموز به وجود می‌آورد.»

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com