۱۲ فروردین روز تولد مشارکت سیاسی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137217 تاریخ انتشار:  1403-01-12 - 10:08 تعداد بازدید:  155
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۱۲ فروردین روز تولد مشارکت سیاسی

داخلی


۵۰ روز از پیروزی انقلاب در ایران می‌گذشت که با تدبیر امام راحل مردم در ۱۲ فروردین برای اثبات پایمردی و انتخاب خود، پای صندوق رای رفته و نخستین نماد از دموکراسی دینی را با برگزاری انتخابات و رای به آنچه می‌خواهند، در تاریخ ثبت کنند.

بحبوحه انقلاب بسیاری فکر می‌کردند که این حکومت به زودی از پا می‌افتد، اما ملت ایران یکپارچه در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ در یک همه پرسی شرکت کردند و به جمهوری اسلامی رای دادند.

۱۲ فروردین و رای مردم به جمهوری اسلامی، نخستین اقدام مردم ایران، برای ایجاد نظامی بود که خودشان در آن در راس قرار داشتند.

تا قبل از بهمن ۱۳۵۷ اعتراضات و مبارزات خونینی از جمله در ۳۰ تیر ۱۳۳۰، ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، دی ماه ۱۳۵۶ علیه رژیم پهلوی داشتند اما ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ آخرین تیری بود که از طرف ملت ایران قلب رژیم را نشانه گرفت و تا ابد پرونده آن را به بایگانی تاریخ سپرد تا آیندگان در مورد آن قضاوت کنند.

در حقیقت یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران پایان دوران طولانی شاهنشاهی، تبلور مردم سالاری دینی و فراهم شدن مشارکت سیاسی مردم است.

در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ ملت ایران با رای ۹۸.۲ درصدی خود ساختار سیاسی، اجتماعی ایران را تغییر دادند و جمهوری اسلامی مستقر شد. به همین سبب این روز از آن پس روز جمهوری اسلامی نام گرفت.

از روزی که مردم پای صندوق‌های رای حاضر شدند و با رای قاطع خود به نظام جمهوری اسلامی ایران مشروعیت بخشیدند تا به امروز بارها و بارها از انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شوراهای اسلامی همواره شاهد مشارکت مردم در عرصه سیاسی ایران بوده‌ایم.

در واقع از همه پرسی تاریخی دوازدهم فروردین ۱۳۵۸ به بعد حضور مردم در هر انتخاباتی که برگزار می‌شود به معنی مشروعیت بخشیدن به نظام جمهوری اسلامی و رای به آنچه از حکومت انتظار دارند هست.

امروز تاریخ دوباره به ما روز جمهوری اسلامی را یاداوری می کند. در حقیقت تاریخ گواه آن را می‌دهد که مردم با حضور در صحنه رای گیری، علاوه بر مشارکت در تعیین سرنوشت خویش خواهان توجه به خواسته‌هایشان هستند.

معنی لغوی جمهوریت یعنی حکومت برخاسته از مردم و یا همان دمکراسی اگرچه مورد اتفاق اغلب تحلیلگران، سیاستمداران و حاکمان سیاسی است، اما نظام‌های حکومتی در معنی اصطلاحی این واژه دچار اختلاف نظر هستند و از آن برداشت های متفاوتی دارند.

در زمان تعیین نظام سیاسی کشور پس از سرنگونی نظام شاهنشاهی «جمهوری دمکراتیک»، «جمهوری»، «حکومت اسلامی» و ... از جمله نظام‌هایی بود که مطرح شد، ولی امام خمینی از همان ابتدا تاکید فراوانی بر استقرار نظام حکومتی جمهوری اسلامی داشتند، به طوری که بر «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر» تاکید کردند.

بر این اساس اصل جمهوریت و اسلامیت اصل جدا ناپذیر در نظام حکومتی ایران است که برای تثبیت، استمرار و تداوم آن شهیدان زیادی تقدیم شده است.

«آزادی» یکی از شعارها و خواسته‌های اصلی ملت ایران در ایام انقلاب بود که با استقرار جمهوری اسلامی شکل عملی به خود گرفت و قشرهای مختلف با حضور در تمام صحنه‌ها آزادانه به خواسته‌های خود جامه عمل پوشانده و در تعیین سرنوشت خود مشارکت می‌کنند.

واژه آزادی در اسلام معنای متعالی دارد، بر این اساس مردم طبق قانون برای تعالی و کمال خود از حق انتخاب و آزادی بیان برخوردار بوده و کسی نمی‌تواند این حق را از مردم سلب کند در این مکتب سلب آزادی و حق انتخاب از خود نیز نوعی ظلم به خویش است.

«استقلال» بعد دیگری از نظام جمهوری اسلامی ایران است که با استقرار آن ملت ایران از وابستگی به شرق و غرب رهایی یافت و در عرصه بین‌الملل با حفظ اصول به دفاع از حقوق خویش پرداخت، استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران و سرنگونی نظام سلطنتی پهلوی علاوه بر اینکه تحولات داخلی به دنبال داشت، تغییراتی در نظام بین‌الملل، به ویژه در خاورمیانه ایجاد کرد تغییراتی که با اهداف استعمارگران همسو و سازگار نبود و دشمنی آنان را علیه ملت ایران برانگیخت.

از این رو حفظ استقلال هزینه‌هایی در برداشته و دشمنان با طراحی توطئه‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، ترور شخیصت‌های سیاسی، تحریم قتصادی و در نهایت ایجاد موانع و دشمنی در دست‌یابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای سعی در خدشه دار کردن استقلال ملت هوشیار ایران عزیز داشته و دارد.

دوازدهم فروردین سال ۱۳۵۸ مردم ایران با حضور در یک همه‌پرسی باشکوه نخستین تجربه مشارکت سیاسی را به نمایش گذاشتند و با رای قاطع ۹۸ درصدی به جمهوری اسلامی رای آری دادند.از آن روز تاکنون این روز یکی از اعیاد ملی ایرانیان است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com