ضرورت ابهام‎زدائی از آینده همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  89963 تاریخ انتشار:  1397-11-17 - 09:30 تعداد بازدید:  153
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ضرورت ابهام‎زدائی از آینده

نویسنده : امیر بختیاریان

یادداشت
 
 
 سفر معاون اول رئیس جمهور به همدان به لحاظ میزان اهمیت طرح‎های صنعتی که افتتاح می‎کند، از اهمیت زیادی برخوردار نیست. نه به لحاظ حجم سرمایه‎گذاری و نه به لحاظ تعداد اشتغال ایجاد شده، این طرح‎ها در ردیف پروژه‎های با اهمیت اقتصادی نیست. 
آن‎چه که به این سفر اعتبار می‎بخشد، طرح احتمالی دغدغه‎های دولت از زبان معاون اول با مدیران همدانی است. 
دولت آقای روحانی در شرایط کنونی با فشار از چند ناحیه مواجه است. غیر از فشار دشمنان خارجی که در ماه‎های اخیر شمشیر را از رو بسته‎اند و صراحتا با سلاح تحریم به جنگ با ایران و از جمله دولت کنونی آمده‎اند، فشارهای داخلی نیز این دولت را در شرایط بسیار سختی قرار داده است. مطالبات طبقه فرودست و متوسط از دولت به دلایل مختلف بر زمین مانده است و دولت به جای این‎که در برابر رخدادهای داخلی و خارجی به صورت فعال عمل کند به صورتی منفعل عمل می‎کند. 
پرسشی که در اذهان جامعه شکل گرفته است، در مورد علت انفعال دولت در شرایط کنونی است. غیر از دشمنی برخی در داخل، امروز اغلب طیف‎های اجتماعی و سیاسی، منتقد جدی دولت شده‎اند و همه از چپ و راست، و اصلاح‎طلب و اصول‎گرا، از اینکه سیاست دولت برای مواجهه با آینده روشن نیست، نسبت به مدیران ارشد آن انتقاد جدی دارند. حتا دولت تدبیر و امید برای کوتاه مدت هم، تاکتیک روشنی ندارد. به عبارت دیگر نه راهبردی و نه تاکتیکی برای حل مشکلات داخلی و خارجی کشور در این دولت مشاهده می‎شود. دکتر جهانگیری در چنین شرایطی خوب است که با مردم و مدیران استان در مورد تشریح وضعیت کنونی ایران و سیاست دولت برای خروج از این وضعیت توضیح دهد. 
درست است که تورم شدید قیمت در سال جاری ضربه مهمی به اقتدار دولت زد. اما این اتفاق، رخداد پیش‎بینی نشده‎ای نبود. کنترل دستوری قیمت ارز و پائین نگاه داشتن قیمت آن برای پنج سال متوالی کار اشتباهی بود که در ادوار قبلی هم توسط سایر دولت‎ها تکرار شده بود. آن‎چه که این بار، بی‎سابقه تلقی می‎شود، طولانی شدن دوره رشد قیمت‎ها و همین طور مشخص نبودن سقف این افزایش است. به عبارت دیگر اگر چه گرانی، رخداد تازه‎ای نیست و معمولا در ادوار پنج ساله چندین دهه تکرار شده است؛ آن‎چه که پیش از این به این شدت تکرار نشده بود، طولانی شدن بازه زمانی افزایش قیمت‎ها و بی‎اطمینانی جامعه نسبت به افق اوضاع اقتصادی کشور است. مردم چه در سطوح مزد بگیر و مصرف کننده و چه در سطوح سرمایه‎گذار و تولید کننده نسبت به آینده و روند حرکت قیمت‎ها تردید دارند. آنها نمی‎دانند ثبات نسبی چه وقت به اقتصاد بازمی‎گردد و همین ابهام موجب شده است که نگرانی آنها نسبت به آینده تشدید شود.
دکتر جهانگیری اگر بتواند در این مورد به مردم کمک کند بزرگترین یادگاری را در سفر خود به همدان به جا گذاشته است. 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com