عجیب نیست! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125808 تاریخ انتشار:  1401-05-26 - 08:33 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عجیب نیست!

یادداشت


۱- روز گذشته تمامی رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مجازی در خبری کوتاه از نامه عجیب زنان یک روستا علیه شوهران‌، فرزندان و دامادهایشان و شکایت از آنها به دلیل اعتیاد به فرماندار همدان نوشته بودند.
خبری کوتاه و ناقص که تمامی سخنان فرماندار همدان را در بر‌نداشت اما مشکل اکثر روستاها و درگیری آنها با آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد را به خوبی مطرح کرده بود.

۲- در این موضوع فرماندار همدان از پیگیری شکایت و کمک به خیری که در روستا ترک اعتیاد را آغاز کرده، در کنار توجه به اشتغال‌زایی افراد پاک شده از اعتیاد نیز گزارش داده بود
وی همچنین  از اقدامات فرهنگی دیگر که قرار است در روستاهای شهرستان همدان برای پیشگیری از اعتیاد و همچنین صیانت از افراد پاک شده و پیشگیری از بازگشت آنها به اعتیاد، انجام شود هم گزارش داده بود.

۳- این واقعیت که ریشه اعتیاد در روستاها و حتی در برخی از مناطق شهری، فرهنگی است نکته قابل توجهی است که فرماندار همدان به خوبی آن را بیان کرده است.
متاسفانه کم‌کاری های فرهنگی در رشد آسیب‌های اجتماعی و شکل‌گیری فرهنگ‌های نادرست مانند الزام به تهیه و پذیرایی با مواد مخدر در مراسم عروسی‌ها خود را نشان می‌دهد و آسیب آن بخشی از جامعه ای را به تنگ می‌آورد تا مانند این مورد چاره کار را در شکایت به فرماندار ببینند.

۴- روشن است فرمانداری در این موضوع به تنهایی توان پاسخگویی نخواهد داشت و تنها می‌تواند به عنوان هماهنگ کننده عمل کند تا شیوه و سبکی که در این روستا اجرا شده و در حال تکمیل است در روستاهای دیگر درگیر هم اجرا شود‌.
موفقیت در این موضوع به میزان جدیت نهادهای مسئول در همکاری با فرمانداری بستگی خواهد داشت.

۵- کمک خیران در این مورد بسیار مشهود است، در واقع فرد خیر منتظر اقدامات دولت نشده و آتش به اختیار کار را در روستا شروع کرده است و حالا دولت هم به کمک وی رفته است.
حالا نوبت آن است که خیران دیگر با درک ضرورت کار خیریه در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی برای کمک به فرمانداری همدان و دیگر فرمانداری‌ها به میدان آمده و دولت و مردم را در مقابله با این بلای خطرناک و خانمان‌سوز یاری کنند.

۶- دستگاه‌های مسئول فرهنگی و اجتماعی لازم است به بازبینی اقدامات خود در حوزه آسیب‌های اجتماعی و اصلاح‌فرهنگ‌های نادرست پرداخته و بر اساس این بازبینی و آسیب‌شناسی اقدامات بعدی را انجام دهند.
واقعیت این است که برغم تاکیدات مقام معظم رهبری در تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، به نظر می‌رسد دستگاه‌های مسئول نمره قبولی در این حوزه دریافت نخواهند کرد.

۷- فرماندار همدان توانسته این شکایت را به خوبی بررسی و اعتماد بین مردم و دولت را تقویت و ارتباط را قوی‌تر کرده و در این فرایند. به روشی نو برای درمان اعتیاد، اشتغال‌زایی، استفاده از مشارکت خیرین و مردم و کاهش کمبودهای فرهنگی روستاها برسد.
این انتظاری است که از یک مسئول دولتی در پاسخ به مطالبات مردمی می‌رود. به همین دلیل این سبک در همه روستاها می‌تواند پیگیری شده و با حمایت مسئولین استان، جهاد مقابله با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی استان از روستاها با روشی نو و مردم محور آغاز شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com