هتل‌هایی در قدوقواره مسافرخانه همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 اسفند 1397 - شماره نورو
 
امروز : سه شنبه ، 6 فروردين 1398

Today : Mon, March 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84046 تاریخ انتشار:  1396-12-21 - 05:45 تعداد بازدید:  153
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صنعت هتلداری با اهداف گردشگری همخوانی ندارد
هتل‌هایی در قدوقواره مسافرخانه

گردشگری

 کهن شهر ایران اگرچه غنی از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری است اما چالش ها و مشکلات نه چندان عمیق در صنعت گردشگری که در سال های اخیر محور توسعه همدان قلمداد می شود، مانع اصلی بر سر راه توسعه آن به شمار می آید .
همدان، از نظر دارا بودن جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری نه تنها کم و کاستی ندارد بلکه از طبیعت پرشکوه و زیبا در چهار فصل سال گرفته تا اماکن مذهبی، تاریخی و تفریحیِ متنوع را در خود جای داده است. با وجود این، صنعت گردشگری این استان آن گونه که باید و شاید توسعه نیافته است.
از سویی اگرچه در سال های اخیر و پس از رفع تحریم ها در دولت یازدهم بر شمار گردشگران خارجی در کشور افزوده شد اما ظرفیت های غنی گردشگری همدان توانایی جذب درصد قابل توجهی  از این میزان گردشگر را در آثار خود ندارد.
کمتر استانی را می توان یافت که همزمان و در یک منطقه، آب وهوای متنوع، آرامگاه های مذهبی، بناهای تاریخی و چشم اندازهای طبیعی را کنار هم داشته باشد با وجود این، صنعت گردشگری ایران در بخش های مختلف با استانداردهای سازمان جهانی گردشگری فاصله زیادی دارد در این میان، هتلداری یکی از اصلی ترین مولفه های گردشگری به شمار می رود که براساس شواهد و تحلیل کارشناسان این صنعت در ایران و به تبع آن همدان با چالش های جدی روبه رو است.
در صحبت های در گوشی، بسیار از گله مندی و نارضایتی دوستان و آشنایان طی سفرهای داخلی و اقامت در هتل های شنیده ایم. کیفیت نامناسب خدمات، نبود بهداشت، گرانی اتاق ها، کیفیت پایین وعده های غذایی و برخورد نامناسب برخی کارکنان هتل ، نمونه هایی از نارضایتی مشتریان پس از استفاده از هتل ها است.
گرانی زمین، نبود سرمایه گذاری، دخالت دولت در نرخ گذاری هتل ها، نحوه ارایه خدمات، نبود نیروی انسانی متخصص و توزیع نامناسب روزهای تعطیل در سال از مهمترین موانع موجود بر سر راه صنعت هتلداری  این روزهای صنعت گردشگری محسوب می شود.
این اتفاقات در حالی است که صنعت هتلداری فعالیتی انسان محور، تقاضا محور و مشتری محور است از این رو، زمانی که مشتری به هتل مراجعه می کند، انتظار احترام، خدمات و مدیریت اوقات فراغت را دارد در غیر این صورت به رستورانی معمولی یا یک مهمانسرا می رفت.
از اینرو یکی از ایرادهای صنعت هتلداری در همدان از نگاه کارشناسان در این حوزه این است که همدان اگرچه در سالهای اخیر هتل های بزرگ با کیفیت غذای مناسب رشد پیدا کرده است اما در نحوه ارایه یا سرو آن به مشتریان با چالش روبه رو است و این موضوع تا جایی پیش رفته که مشتری مداری و ارایه خدمات در هتل های ستاره دار شهر با مشکل جدی رو به رو است.
 جاي خالي هتلهاي سنتي در شهر محسوس است
برای نمونه، بسیاری از هتل ها با تجهیزاتی شبیه آنچه در منزل خانواده های ایرانی یافت می شود، تجهیز می شوند و با سلیقه منزل چیده می شوند در حالی که افرادی که به هتل های 5 ستاره مراجعه می کنند، تنوع را در خدمات و چیدمانی متفاوت با آنچه در منزل خود دارا هستند، خواستارند. یعنی اتاق های هتل با اتاق منزل آنها تفاوت داشته باشد.
متاسفانه علی رغم آنکه همدان جز استانهای تاریخی و با سبقه بلند بالایی از ادوار مختلف می باشد اما جای خالی هتل هایی که بافت تاریخی- سنتی را دارا باشند در شهر هنوز بعد از سال ها فعالیت در حوزه گردشگری احساس می شود این اتفاق در حالی است که سازه های تاریخی و دارای هویت در شهر کم نیست اما متاسفانه بی سلیقگی ها دامنشان را می گیرد و سهم آنها یا تخریب های بلدوزری می شود و یا به فراموشی و مرگ تدریجی دچار می شوند.
 توزيع نامناسب هتل‌ها مهمترين مشکل صنعت هتلداري
یکی از فعالان حوزه گردشگری استان توزیع نامناسب هتل ها در شهر و قیمت بالای نرخ اتاق‌ها از دیگر مشکلات هتلداری می داند و می گوید: وضعیت نامناسب معیشتی مردم در برابر گرانی هتل‌ها باعث کاهش استقبال مردم شده است  با این حال، نمی توان کیفیت پایین خدمات و هزینه بالای هتل ها مانند مالیات، عوارض و هزینه های جانبی را نادیده انگاشت.
 ضريب اشغال هتلهاي همدان زير30درصد!
این کارشناس حوزه گردشگری که خواستار حفظ نام خود بود در ادامه افزود: قیمت نجومی زمین، نرخ بالای تسهیلات و همچنین افزایش روز به روز هزینه هایی مانند آب، برق و مالیات باعث شده ضریب اشغال هتل های استان را به 30درصد برسد همچنین توزیع نامناسب تعطیلات که تنها به ایام نوروز و فصل تابستان محدود می شود از دیگر چالش های اساسی صنعت هتلداری است که باعث کاهش استقبال مردم از اقامت در هتل ها طی ایام سال و همچنین افزایش نرخ هتل ها شده است.
این مدرس دانشگاه گام نخست در توسعه صنعت هتلداری درهمدان را برنامه ریزی و هدفگذاری عنوان کرد و گفت: نخستین اقدام در این مرحله دارا بودن برنامه ای جامع است بر این اساس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید بداند به چه تعداد هتل نیاز است همچنین، برای جاذبه های گردشگری برنامه ریزی کند پس از این هدفگذاری ها و رسیدن به ثبات نسبی، بخش خصوصی باید وارد میدان شود و سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد.
این اتفاقات در حالی است که نیم بیشتر فعالان صنعت هتلداری در همدان از ضریب اشغال اتاق ها در ایام پیک سال گلایه دارند و اعتقاد دارند که رشد خانه مسافرها و مهمانسراهای دولتی یکی از تهدید کنندگان اصلی وضعیت اشغال هتل ها به شمار می رود.
با توجه به اینکه همدان به واسطه کسب عنوان پایتخت گردشگری آسیا 2018 این روزها از جمله استان های دارای اهمیت در گردشگری کشور محسوب می شود به نظر می رسد یکی از مهم ترین اقداماتی که در زمینه هرچه بهتر برگزاری این میزبانی می باشد رشد و ارتقا زیرساخت ها و دارایی  های سخت افزاری و نرم افزاری استان در صنعت گردشگری می باشد.
بنابراین هتل ها با توجه به اینکه نقش تاثیرگذاری در این فرآیند را برر عهده دارند به نظر می رسد حالا که چند صباحی بیشتر به نوروز و آغاز روزهای پیک سال برایشان باقی نمانده عزم خود را جزم کرده تا حداقل در بخش نرم افزاری خود را ارتقا داده و با جذب رضایت گردشگران در این ایام بتوانند محرکی باشند برای ترغیب مسافران و گردشگران داخلی و خارجی تا ثمره این تحریک پذیری را در فصل تابستان و درست در ایام برگزاری رویدادهای گردشگری 2018 در همدان شاهد باشیم.
بر این اساس انتظار می رود با انجام حرکت های که شاید کوچک اما موثر هستند گامی را برداشت تا قطع به یقین اثبات کننده ظرفیت های همدان برای پرچمداری صنعت گردشگری در عرصه های بین المللی باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com