پيشنهاد دولت سلب اختیار از میراث‌فرهنگی براي بناهاي تاريخي همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85308 تاریخ انتشار:  1397-07-15 - 06:00 تعداد بازدید:  175
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تاریخی که شهرداري‌ها خرابش مي کنند
پيشنهاد دولت سلب اختیار از میراث‌فرهنگی براي بناهاي تاريخي

گردشگری

 تصور کنید یک روز صبح که از خواب بیدار شدید، مدیریت و حفاظت از سایت تاریخی هگمتانه به دست شهرداری همدان و تخت‌جمشید به شهرداری مرودشت، واگذار شده باشد. روز دیگر اما گنبد سلطانیه را به شهرداری سلطانیه در زنجان واگذار کنند و بعد هم محوطه باستانی شوش، این اثر ثبت‌جهانی‌شده کشور ناگهان به شهرداری شوش سپرده شود که محدودیت بودجه دارد.
شهرداری‌های کشور قرار است با وجود اعتبارات اندک و تحمل فشار هزینه‌های شهری و بدهکاری‌های سنگین به پیمانکاران، مسئولیت شناسایی، مرمت، احیا، بهره‌برداری و نگهداری از میلیون‌ها بنا و اثر تاریخی را نیز عهده‌دار شوند. وزارت کشور لایحه اصلاح اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور را آرام و بی‌سروصدا تهیه کرده است. براساس این لایحه قرار است شناسایی، ‌تملک، مرمت، احیا و بهره‌برداری تمامی آثار و بناهای تاریخی در محدوده و حریم شهرهای کشور به شهرداری‌ها واگذار شود. این لایحه جنجالی در حالی ارائه شده است که براساس گزارش‌های ارسال شده به روزنامه همشهری سازمان میراث‌فرهنگی در تلاش است تا از تصویب این لایحه در مجلس تا پیش از وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور جلوگیری کند.
مهرداد بائوج لاهوتی، عضو هيأت رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس نخستین نماینده‌ای بود که در مورد جزئیات لایحه ارسال شده به مجلس اعلام نظر کرد. او به سایت صدای میراث گفته بود که جزئیات لایحه شامل واگذاری تمامی بناهای تاریخی کشور حتی موزه‌ها و نفایس به شهرداری‌هاست.
لاهوتی البته مدافع این واگذاری است. او گفته است که شهرداری‌ها دارای بخش‌های فنی و عمرانی و بدنه کارشناسی قوی هستند و سازمان میراث‌فرهنگی حتی می‌تواند در جهت نگهداری بهتر آثار تاریخی نیز به آنها تسهیلات بدهد، نکته‌ای که درست در لایحه ارسال شده از سوی دولت به مجلس نیز به آن اشاره شده است. این لایحه سازمان میراث‌فرهنگی را ملزم می‌کند که تسهیلات برای نگهداری از بناهای تاریخی را در اختیار شهرداری‌های کشور بگذارد.
سلب اختیار از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در لایحه پیشنهادی از سوی وزارت کشور که امضای رئیس‌جمهوری را نیز دارد با هدف نگهداری بهتر از آثار تاریخی کشور انجام شده است.
انتشار خبر ارسال لایحه اصلاح اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی اما با واکنش‌های بسیاری از سوی بدنه کارشناسی سازمان میراث‌فرهنگی و حتی مدیران این سازمان مواجه شد که برخی از آنها بدون نام در رسانه ها منتشر شد . کارشناسان میراث‌فرهنگی نیز در صفحات اجتماعی، تلاش‌ها برای واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری‌های کشور را اقدامی غیرکارشناسی خواندند.
آثار تاریخی ایران سال‌ها است که به دلیل نگاه نامتوازن توسعه‌گرایانه از سوی مدیران شهری با چالش‌های جدی مواجه شدند. چالشی که گاه دامان میدان مرکزی شهر همدان را میگیرد و گاه بلای جان میدان  امام اصفهان به عنوان یک اثر ثبت جهانی شده میشود  و نتیجه‌اش می‌شود سربرآوردن پارکینگ طبقاتی سینا در چند قدمی میدان مرکزی شهر همدان و یا  برج جهان‌نما که حریم بصری نقش جهان را مخدوش می‌کند و زمانی دیگر بدون توجه به موازین میراث‌فرهنگی برجی میشود سر برافراشته در همسایگی آثار تاریخی تا لرزه بر پیکره میراث تاریخی شهرها  بیاندازد. گاه می شود خیابانی در قزوین که بافت تاریخی را به دو سوی یک خیابان می‌اندازد و گاه بافت تاریخی شیراز که زیر لودرهای طرح‌های توسعه می‌رود. زمانی هم در مشهد به جایی می‌رسد که نه تنها دیگر گنبد و بارگاه امام هشتم(ع) از دور دست‌ها دیده نمی‌شود که زنگ خطر پنهان شدن گنبد و گلدسته مرقد امام رضا(ع) میان برج‌های سیمانی و مال‌های تجاری را به صدا درمی‌آورد.
توسعه سریع و نامتوازن پروژه‌های شهری که تاثیرات تخربی فراوان در بافت‌های تاریخی کشور در سه دهه اخیر ایجاد کرد، میراث‌فرهنگی ایران را که متشکل از محوطه‌ها، آثار تاریخی محدوده شهرها، بناها و بافت‌های تاریخی است، تحت شعاع قرار داد. به طوری که در سال‌های اخیر یکی از چالش‌های اصلی میراث‌فرهنگی مقابله با طرح‌های توسعه‌ای شهری بدون برخورداری از مطالعات میراث‌فرهنگی در پروژه‌های احداث مترو، احداث گذر‌ها و خیابان‌های شهری و ساخت مال‌ها است.
شهردار ها توان حفظ آثار تاریخی در دوره های قبل را نداشته
شهرهای تاریخی ایران به دلیل دارا بودن آثار تاریخی از مهمترین نقاط گردشگرپذیر کشور هستند . اما برخی از مهمترین آثار تاریخی ایران در این شهرها به دلیل اجرای پروژه‌های افسارگسیخته شهری همواره در صدر اخبار قرار میگیرند شاید ساخت برجی زیر سایه نورمهال در همدان جدیدترین تغییر در آن باشد
تخریب سریالی خانه های تاریخی در کرمان ؛ تخریب گسترده بافت تاریخی مشهد ٫ قلع و قمع بافت تاریخی شیراز
 و بالاخره تخریب بناهای تاریخی همدان ؛ حتی خوزستان و یزد هم  که مصون نبود  در اخبار سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفت اما راهکاری برای آن معرفی نشد
دی ماه سال ۹۶ رسانه‌ها اعلام کردند که شهرداری همدان اقدام به تخریب آخرین مرکز محله موجود در این شهر کرد. این اقدام به تخریب بدون مجوز سه بنای تاریخی ثبت نشده در فهرست آثار ملی در مرکز محله «کبابیان» همدان به نام‌های «اخلاصی»، «شمسیان» و «بهرامی» منجر شده بود. هم اکنون نیز عمارت تاریخی «نورمهال» همچنان گرفتار ساخت‌وساز برای احداث برج‌های دوقلو است و فعالان میراث‌فرهنگی استان همدان را از روند ساخت‌وساز و تخریب بناهای تاریخی این شهر نگران کرده است.
 لایحه‌ای برای واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری‌ها
برخی کارشناسان میگویند، تدوین‌کنندگان لایحه اصلاح اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عملا قصد واگذاری نفایس به شهرداری‌ها را دارند و چون فکر می‌کنند که سازمان میراث فرهنگی توان مالی ندارد می‌خواهند این آثار را به شهرداری‌ها واگذار کنند. اما سؤال اصلی از پیشنهاددهندگان این لایحه این است که مگر شهرداری‌ها برای شناسایی ، مرمت ، احیا ، تملک و بهره‌برداری از آثار تاریخی کشور از توان مالی لازم برخوردارند که چنین تصمیمی گرفته شده است؟  
نگاهی کوتاه به آنچه که در بافت‌های تاریخی برخی شهرهای کشور توسط شهرداری‌ها و مدیران شهری در یک دهه اخیر صورت گرفته است کافی است تا بدانیم لایحه اصلاح اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با هدف شناسایی و واگذاری بناهای تاریخی شهرها به شهرداری‌ها چه تبعات منفی برای آثار تاریخی کشور در بر خواهد داشت. شهرداری‌ها از توان شناسایی و مستندسازی و مرمت و حفاظت از آثار تاریخی برخوردار نیستند که این موضوع امری کاملا تخصصی است و تنها از متخصصان امر میراث‌فرهنگی ساخته است. شهرداری‌ها شاید بهره‌بردارهای خوبی از بناهای تاریخی باشند اما براساس تجربه تاریخی به هیچ وجه توان شناسایی، مرمت، احیاء و حفاظت از بناهای تاریخی را ندارند. به همین دلیل است که لایحه‌ اصلاح اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که قرار است براساس آن دست شهرداری‌ها و مدیریت شهری در تملک آثار تاریخی کشور باز باشد با واکنش منفی کارشناسان و متخصصان حوزه میراث‌فرهنگی مواجه شده است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com