سراب های نهاوند بدون خدمات رفاهی همدان پیام
 
 
شنبه - 2 تير 1397 - شماره 3221
 
امروز : يكشنبه ، 3 تير 1397

Today : Sun, June 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  79977 تاریخ انتشار:  1396-04-26 - 05:45 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ستاد سفر از عملکرد دستگاه های متولی انتقاد کرد
سراب های نهاوند بدون خدمات رفاهی

نویسنده : میترا عباسی

مادستان

سومین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان نهاوند در سالن اجتماعات فرمانداری با محوریت کاهش آسیب‌های اجتماعی در تفرجگاه ها تشکیل شد اما آمادگی نداشتن اعضای این ستاد و نبود نظرات کارشناسی در خصوص آسیب‌های اجتماعی سبب شد که این کارگروه باز هم به سمت خدمات سفر و مسائل حاشیه ایی کشانده شود که هربار در دستور کار این جلسه قرار میگیرد و محوریت اصلی این نشست، که همان کاهش آسیب های اجتماعی در تفرجگاه ها بود به جلسات بعد موکول شد که البته این مساله، و این ناهماهنگی، در واقع شاهدی است از غیب، بر ناپختگی و بی‌برنامه گی جلساتی که قرار است خروجی آن تصمیم گیری برای معضلات و مسائل شهرستان باشد و این مسأله نیازمند تامل بیشتر مسئولان ارشد شهرستان است.
از جمله مسائل مطرح در دستور کار این جلسه، نبود برخی امکانات رفاهی در سراب‌های گیان و گاماسیاب و شرایط نامناسب تپه ابوذر بود.
 شهرداری در رسیدگی به تپه ابوذرشانه خالی کرده است
تپه ابوذر نهاوند با مساحتی معادل۴۶ هکتار، یکی از مهم ترین تفرجگاه‌های شهری است که از سال ۹۳ رقمی معادل ۷۰۰ میلیون تومان از اعتبارات میراث فرهنگی برای روشنایی، آسفالت و زیر سازی این منطقه هزینه شد تا بام نهاوند نیز به عنوان یکی از مهم ترین تفرجگاه‌ها، در این تپه شکل بگیرد اما هر ساله نبود آب کافی، برای آبیاری درختان این بام که متولی اصلی آن نیز شهرداری است سبب شده، که اکنون و با آغاز فصل تابستان، مدیریت بحران شهرستان در این جلسه از بحرانی شدن اوکوسیستم این بام وحتی پیش بینی و احتمال آتش سوزی دراین منطقه خبر دهد که علت عمده آن نیز کمبود آب برای آبیاری درختان این‌منطقه جنگلی و نیز رویش علف‌های هرز است اما متاسفانه بی توجهی شهرداری به این وضعیت سبب بروز این بحران در این منطقه جنگلی و ابراز نارضایتی معاون فرمانداری از شهرداری در این جلسه شد.سید رضا سلامتی رسیدگی به این وضعیت را وظیفه ذاتی، شهرداری عنوان کرد و خاطر نشان کرد‌: سال گذشته شهرداری با حضور رئیس دادگستری برای حل این بحران و حل مشکلات معارضین این منطقه قول مساعد داد اما متاسفانه بازهم با شروع فصل تابستان مشاهده می‌شود دستگاه متولی هیچ احساس مسئولیتی در این زمینه نداشته است لذا مجبوریم وظیفه ذاتی دستگاه مزبور را به دلیل کم کاری و بی تعهدی به دستگاه دیگری محول کنیم که این شانه خالی کردن‌ها عملا به ضرر شهرستان و در این وضعیت ویژه به ضرر اکوسیستم و طبیعت نهاوند است.
سلامتی در ادامه راهکار حل این بحران را تشکیل ستاد احیاء با حضور سمن ها عنوان کرد و گفت: با کمک سمن‌ها و دستگاه‌های دولتی مانور لحظه صفر تشکیل شود و هم در بحث علف‌های هرز و هم آبرسانی به منطقه اقدام لازم برای احیاء جنگل‌های این بام انجام شود.
اما سراب‌های گیان و گاماسیاب درون تفرجگاه اصلی شهرستان هستند که علی رغم اینکه در سال ۹۳مبلغی معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای  زیر سازی، احداث نشیمن گاه، دکل آنتن دهی تلفن همراه و تامین روشنایی و پارکینگ سازی و..... هزینه شد اما متاسفانه هنوز با گذشت ۳ سال، مهم ترین چالش سراب‌ها مشخص نبودن متولی سراب‌هااست که همین مسأله باعث ایجاد مشکلاتی در سراب‌ها شده همچنین از جمله نبودن نظارت بر دکه های فروش مواد غذایی، نبود سرویس‌های بهداشتی، نبود دید کافی در سه راهی گاماسیاب و.....مشکلاتی است که در سایه بی توجهی مسئولان و متولیان امر ایجاد شده است.
که رضا سلامتی باز هم با انتقاد از این وضعیت اظهار داست: هیچ اقدامی در سراب‌ها نباید بدون هماهنگی و استعلام دستگاهای ذی ربط خصوصا میراث فرهنگی و منابع طبیعی انجام شود.
سلامتی خاطر نشان کرد: علی رغم هزینه هنگفتی که برای این دو سراب شده است اما هنوز در این دو تفرجگاه نتوانسته ایم رضایت صد در صدی گردشگران را احصاء کنیم که دلیل اصلی این مسأله نیز تک بعدی و بدون هماهنگی  حرکت کردن متولیان امر است.
نبود سرویس‌های بهداشتی در جایگاه‌های سی ان‌جی‌ها نیز از جمله دیگر مواردی است که در این جلسه به آن پرداخته شد و شهرداری به عنوان متولی اصلی این امر موظف به تجهیز و تفکیک سرویس های بهداشتی در این جایگاه‌ها و پارک ها شد.
 مصوبات ستاد اجرایی سفر
■ بازدید و نظارت کامل بر پارک‌ها و احداث آبخوری در پارکها
■ احیاء وضعیت بام نهاوند
■ نظارت بر سرویس های بهداشتی ترمینال،جایگاهای سی ان جی و بقاع متبرکه
نظارت بر پارکینگ سراب گیان
لازم به ذکر است در پایان این نشست مقرر شد در نشست بعدی ستاد اجرایی سفر، مسئولان با نظرهای کارشناسی در خصوص چگونگی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در تفرجگاها ،دراین نشست حاضر شوند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com