باز هم رو سياهي به ذغال مي‌ماند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91410 تاریخ انتشار:  1397-12-23 - 10:47 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

باز هم رو سياهي به ذغال مي‌ماند

نویسنده : فيض ا... مظفرپور

یادداشت
 
 
  درست يادم مي‌آيد روز آخر پاييز در دفتر تحريريه همزمان با بارش نخستين برف زمستاني ياداشتي تحت عنوان زمستان نوشتم. مقاله‌اي که با شعر زمستان مرحوم استاد شهريار آغاز شد. در آنجا نيز ذکر کرديم که زمستان مي‌رود و روسياهي به ذغال مي‌ماند.
 روز جمعه هنگام بازگشت از مسافرت تهران زمستان را در مرز دو استان همدان و مرکزي مشاهده کردم که چگونه با دقت تمام مرز دو استان را جدا کرده بودم. درست پس از عوارضي دوم و حدود 110 کيلومتري مانده به همدان زمستان چهره نمود. و سياهي را به سفيدي مبدل کرد با قدري تأمل در خلقت و زيبايي‌هاي طبيعيت بايد درس‌هاي فراواني از آنها گرفت.
از درس خداشناسي گرفته تا خودشناسي و ناتواني‌هاي خود در مقابل توانايي‌هاي خداوند.
درس گرفتن از اينکه  نبايد در قضاوت‌هايمان سياه و سفيد ببينيم و نبايد در امور مختلف به پديده‌ها سياه وسفيد نگريست.
و خيلي مسائل اخلاقي و درس‌هاي ديگر از محيط زيست و جغرافيا و آب و هوا و اهميت اين پديده‌ها در زندگي که از حوصله اين مقال خارج است.
بپردازم به موضوع آب اين مايه حيات که به تعبير قرآن و«جعلنا من الماء کل شيء حي» «و از آب همه چيز را زنده گردانيديم.»
آب در زندگي انسان‌هاي روي کره زمين آنچنان اهميت داشته و دارد که برخي معتقدند جنگ آينده آب خواهد بود و نشانه‌هايي از اين جنگ در برخي مناطق و مرزهاي جغرافيايي کشورها در حال رخ دادن است.
کشور ما ايران عزيز به لحاظ آب از مناطق کم بارش جهان به شمار مي‌رود و ميزان متوسط بارش آن 250 ميليمتر مي‌باشد.
و دو‌سوم کشور در منطقه بياباني و نيمه بياباني واقع شده است و بزرگترين کويرهاي جهاني يعني دشت‌هاي لوت و دشت کوير در آن واقع شده‌اند.
از طرفي نيز کشور در 2 دهه گذشته با خشکسالي‌هاي بي‌سابقه‌اي روبه‌رو بوده است که نتيجه آن بروز کم آبي در بيشتر مناطق کشور از جمله در مناطق مرکزي همانند اصفهان بروز بيشتري داشته است. و زاينده‌رودي که حافظ شيرين‌ سخن آن مايه حيات مي‌داند. ديگر خود حيات ندارد. حافظ مي‌گويد: اگر چه زنده رود آب حيات است/ ولي شيراز ما از اصفهان بروز بيشتري داشته است و زاينده‌رودي که حافظ مي‌گويد: اگر چه زنده رود آب حيات است/ ولي شيراز ما از اصفهان به 
استان ما همدان به‌رغم داشتن الوند سرافراز و ساير کوه‌ها در زاگرس که هر کدام مرکز جوشش چشمه‌هاي فراوان و سرچشمه بسياري از رودها در غرب کشور بوده است در سال‌هاي اخير همواره از بي‌آبي و کم‌آبي در رنج بوده است.
و شاهد خشکيدن آب‌هاي زيرزميني در دشت‌هاي بهار و کبودراهنگ و فامنين بوده است که علت اصلي آن استفاده بي‌رويه از آب‌هاي زيرزميني در اين مناطق به علت بارش‌هاي کم بوده است.
و بسياري از روستاها از آب آشاميدني محروم گشته و به وسيله تانکر آبرساني شده‌اند و همدان به عنوان مرکز استان به علت بي‌توجهي به موضوع آب و رعايت نکردن استانداردهاي محيط زيستي از جمله قطع درختان آن و از بين رفتن کمربند سبز آن در دهه‌هاي گذشته ديگر آن خنکي و سرسبزي و طراوت دهه‌هاي قبل را ندارد و با کمبود آب و گرمي غير عادي در تابستان مواجه است.
و تمامي طرح‌هاي آبرساني به اين شهر و شهرهايي نظير کبودراهنگ از جمله طرح آبرساني از سد تالوار زنجان که بيش از 400 ميليارد تومان براي آن هزينه شد. بي‌نتيجه ماند و آينده روشني براي طرح‌هاي مشابه از جمله طرح‌ آبرساني از کردستان متصور نيست.
در اين ميان اما آنچه راهگشاست توجه به موضوع مديريت آب و استفاده بهينه از آن در دو پس کشاورزي و آب شرب است که بايد با توجه به محدوديت‌ها قدر آب را بيش از پيش بدانيم دانه‌هاي سفيد برف که روي زمين را سفيد مي‌کند انسان‌ها درس رو سفيد شدن در استفاده بهينه از نعمت‌هاي خداداي را بدهد و در استفاده درست از آب در پيشگاه خداي خود و نسل‌هاي آينده رو سفيد باشيم و بگذاريم زمستان اگر رفت رو سياهي آن فقط و فقط به همان ذغال بماند که نکند خداي ناکرده ما در مقابل نسل‌هاي آينده سيه‌رو شويم و ذغال هميشه رو سياه را رو سفيد بکنيم.
صرفه‌جويي در مصرف آب و همت براي مديريت درست آن بايد در همين زمستان کليد بخورد و اگر مسئولين مربوطه بشينند تا زمستان برود و در تابستان خشک و کم‌آب مصرف آب را مديريت کنند. ممکن است نتوانند در پيش مردم که ولي نعمت آنها هستند رو سفيد بوده و جوابگو باشند. پس همين الآن بايد قدر قطره‌قطره‌هاي برف و باران را بدانيم و براي تابستان آينده فکري اساسي بکنيم و آب را درست مصرف و مديريت کنيم.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com