اشتغال، چالش مسئولان یا نیاز استان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 اسفند 1397 - شماره نورو
 
امروز : سه شنبه ، 6 فروردين 1398

Today : Mon, March 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84010 تاریخ انتشار:  1396-12-14 - 05:45 تعداد بازدید:  247
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اشتغال، چالش مسئولان یا نیاز استان

یادداشت

بودجه سال 97 در شرایطی مراحل تصویب و تأیید نهایی خود توسط شورای نگهبان را می‌گذراند که اشتغالزایی و اهتمام به کاهش بیکاری از جمله رویکردهای حاکم بر لایحه پیشنهادی دولت در این خصوص بوده و اتفاقاً مجلس شورای اسلامی نیز بر آن تأکید دارد.
اشتغال به عنوان یکی از اصلی‌ترین ضرورت های پیش روی کشور که در حال حاضر یک چالش جدی است، در سطح استان همدان بهانه‌ای مناسب برای طرح مسائلی کم و بیش سیاسی و بعضاً بی ربط شده که اتفاقاً به جای کمک به رفع بیکاری در استان می‌تواند منجر به بروز مشکلات دیگری نیز باشد.
مردم از یکسو شاهد هستند که مدیریت ارشد استان ضمن تأکید بر سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال پایدار و به نوعی دفاع از عملکرد خود در این زمینه، از اهتمام ویژه دولت به اشتغالزایی سخن می‌گوید و از سوی دیگر دیدگاهی مبنی بر انطباق نداشتن آمار بیکاری استان با واقعیات مطرح است که عمدتاً به برخی از نمایندگان استان در مجلس مربوط می‌شود.
اینکه استاندار و نماینده عالی دولت در استان چقدر توانسته در این زمینه موفق عمل کند و یا آمار ادعایی او بویژه اهتمام به ایجاد بیش از30 هزار شغل به چه میزان می‌تواند اطمینان بخش باشد، موضوع بحث ما نبوده و در جايی دیگری باید به آن پرداخته شود، کما اینکه این موضوع قبلاً نیز به نوعی مورد بررسی رسانه‌ها قرار گرفته است.
همچنین تأکید ویژه برخی از نمایندگان استان بر نبود شفافیت در آمارهای اعلامی و به چالش کشیدن نرخ بیکاری و میزان اشتغالزایی در استان توسط آنها بحث مناقشه‌برانگیزی است که نیازمند بررسی دقیق، آن هم توسط کارشناسان و صاحبنظران در این زمینه است تا صحت و سقم آن مشخص و به شکل مناسبی مورد تحلیل و مداقه قرار گیرد.
نکته اساسی اما این است که در شرایط کنونی که اشتغال از جمله اولویت‌های کشور و به تبع آن استان به حساب می‌آید، طرح اینگونه مباحث چالشی و سعی در زیر سؤال بردن یکدیگر حاصلی برای استان نخواهد داشت.
سؤال جدی افکار عمومی آن است که اصولاً مسئولان اعم از نمایندگان و مدیران اجرایی و تمام کسانی که به نوعی در روندهای مختلف استان تأثیرگذار هستند، چقدر در هموار نمودن مسیر توسعه استان به صورت عام و اشتغالزایی به شکل خاص نقش داشته‌اند و در حال حاضر راهکار مناسب آنها برای برون‌رفت از شرایط کنونی چیست؟
به چالش کشیدن آمارهای رسمی و ایجاد شک و شبهه در میزان نرخ بیکاری از یکسو و اصرار بر موارد ادعایی توسط مسئولان با هدف پاسخ دادن به طرف مقابل از سوی دیگر نه‌تنها دردی را دوا نمی‌کند، بلکه حتی می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای استان گردد.
بر این اساس انتظار می‌رود مسئولان استان به جای درگیر شدن در اینگونه مباحث چالشی، همدل و یکپارچه برای کاهش نرخ بیکاری در استان و ایجاد شغل پایدار برای جوانان تلاش کنند و در این مسیر از تمام فرصت‌ها و امکاناتی که در اختیار دارند، به نحو احسن استفاده نمایند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com