مجوزهای کاغذی کسب و کار، الکترونیکی می‌شوند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136838 تاریخ انتشار:  1402-12-01 - 07:00 تعداد بازدید:  98
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تا پایان سالجاری
مجوزهای کاغذی کسب و کار، الکترونیکی می‌شوند

نویسنده : غزل اسلامی

اقتصادی


 مطابق قانون از ابتدای سال۱۴۰۱ مجوز کسب و کار صرفاً یک فایل الکترونیکی حاوی شناسه یکتا است و مجوزهای سنتی و کاغذی به تدریج تا پایان سال۱٤۰۲ باید از چرخه اعتبار خارج شوند و مجوزی معتبر با شناسه یکتا داشته باشند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با تأکید بر اینکه با 3کد از mojavez.ir مجوزهای قدیمی را الکترونیکی کنید، گفت: با هوشمندشدن خدمات دولت در آینده نزدیک، کسبه‌ای که مجوز الکترونیک نداشته باشد و نامشان در بانک اطلاعات کسب وکار کشور qr.mojavez.ir نباشد، برای دریافت خدمت در ادارات دولتی و بانک‌ها دچار مشکل خواهند شد.

حسن پیمانی به همدان‌پیام گفت: فقط با ورود فقط 3کد (شماره سریال کارت ملی، شناسه، کد مجوز و کد پستی محل کسب) در درگاه ملی مجوزها(mojavez.ir)، برای مجوز خود به‌صورت رایگان و غیرحضوری شناسه یکتا بگیرید و آن را الکترونیکی کنید.

وی با تأکید بر اینکه از ابتدای اسفندماه تمدید مجوزها هم از درگاه ملی مجوزها انجام خواهدشد، افزود: شرایط تمدید، توسعه و اصلاح مجوزها در درگاه ملی مجوزها بارگذاری شده و از اول اسفندماه، ثبت درخواست تمدید و اصلاح مجوزها هم مانند ثبت درخواست صدور، باید فقط از درگاه ملی مجوزها انجام شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اظهار کرد: دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار در بخشنامه‌ای با اعلام خبر فوق به همه مراجع صدور مجوز تا 20بهمن ماه مهلت داده تا شرایط بارگذاری شده در این درگاه بابت تمدید، اصلاح، توسعه و انتقال مجوزهایشان را بررسی کنند و نقایص احتمالی را به‌همراه مستندات مربوطه تا قبل‌از 20 بهمن‌ماه به آن دبیرخانه اعلام کنند تا اصلاح شود.

پیمانی ادامه داد: از ابتدای اسفند1402 ثبت‌نام خارج از درگاه که تاکنون بابت تمدید مجوزها، مجاز شمرده می‌شد، غیرمجاز و غیرقانونی خواهدبود و همه درهای باز درگاه‌های تخصصی صدور مجوز بابت ثبت‌نام تمدید مجوز بسته می‌شوند.

وی اظهار کرد: درگاه ملی مجوزها تا پیش از این فقط خدمت صدور مجوزها را انجام می‌داد و مراجع صدور مجوز اجازه داشتند از متقاضیان تمدید و اصلاح مجوزها، مستقیم و حضوری، ثبت‌نام به‌عمل آورند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان در پایان تأکید کرد: با ابلاغیه جدید دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، با تکمیل درگاه ملی مجوزها برای تمدید، اصلاح و انتقال همه مجوزها از مسیر این درگاه، اجازه همه مراجع صدور مجوز برای ثبت‌نام حضوری و خارج از درگاه ملی بایت تمدید مجوزها، از ابتدای اسفند منتفی خواهدشد.

 چگونه مجوز جدید کسب‌وکار بگیریم؟

مجوزها شامل 3نوع خانگی، صنفی و دستگاهی هستند. مجوزهای خانگی تک مرحله‌ای بوده و ظرف 3روز کاری صادر می‌شوند.

مجوزهای صنفی و پروانه‌های کسب، همگی تک مرحله‌ای بوده و بین 3 تا 7 روز صادر می‌شوند.

مجوزهای خارج از این 2گروه که توسط دستگاه‌های اجرایی و کانون‌ها صادر می‌شوند گاهی چند مرحله‌ای هستند؛ یعنی برای دریافت آنها باید چندین مرحله تأییدیه، موافقت اصولی و موارد دیگر انجام شود که در ادامه مراحل ورود به درگاه ملی مجوزها و ثبت درخواست مجوز الکترونیک آمده است.

 گام اول؛ ثبت‌نام و احراز هویت

ابتدا باید وارد سایت درگاه ملی مجوزها شد. در سمت چپ بالای سایت، وارد پنجره خدمت دولت هوشمند ‌شد. در صورتی‌که برای نخستین‌بار وارد می‌شوید، احراز هویت شما با ثبت شماره همراه، کدملی و تاریخ تولد انجام می‌شود و در صورتی‌که قبلا وارد شده باشید تنها از طریق شماره تلفن همراه می‌توانید دوباره وارد سایت شوید.

 گام دوم؛ راهنما

هر مجوزی در درگاه ملی مجوزها دارای صفحه راهنمای ویژه است و در آن شرایط، مدارک، هزینه‌ها و زمان قانونی صدور آن مجوز توضیح داده شده است. اگر کسب و کار مورد نظرتان را نیافتید، در بخش جستجو، مجوز مورد نظر خود را بیابید و در غیر این صورت به پشتیبانی اطلاع دهید تا پیگیر مجوز مورد نظر شما شود و برای آن کاربرگ مخصوص تهیه شود.

 گام سوم؛ مجوزهای تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای

بعضی مجوزها مانند پروانه کسب مجوز مشاغل خانگی یا خانه مسافر، تک‌مرحله‌ای هستند یعنی با یک درخواست مجوز صادر می‌شود اما بسیاری از مجوزها چند مرحله‌ای هستند؛ یعنی برای گرفتن مجوز کسب و کار باید چند مجوز دیگر گرفت. مثلاً برای کسب و کار تولید کارگاهی صنایع دستی کاغذی باید دو مجوز تاسیس و فعالیت کارگاهی گرفت. شرایط، مدارک، زمان و هزینه هر مجوز و ترتیب آنها گفته شده و در صفحه راهنمای کسب و کارهایی که مجوزشان چند مرحله‌ای صادر می‌شود، ترتیب مجوزها ارائه شده است.

 گام چهارم؛ ملاحظه شرایط و ثبت درخواست


در صفحه راهنما، هر مجوزی شرایط، مدارک، هزینه و زمان لازم برای صدور مجوز ارائه شده است. برخی مدارک مانند تأییدیه‌های بهداشت خودشان مجوز هستند و شرایط و زمان صدورشان جداگانه تصویب می‌شود و در درگاه ملی مجوزها، راهنمای درخواست دارند.

در کسب و کارهای با مجوز چند مرحله‌ای شرایط درخواست مدارک، تأییدیه‌ها و استعلامات وجود دارد و به ترتیب ارائه شده است و برای هر مجوز گزینه ثبت درخواست وجود دارد. قبل از ثبت درخواست باید از داشتن همه شرایط و مدارک و آمادگی برای پرداخت هزینه مربوطه مطمئن شوید؛ چرا که در صورت تکمیل نشدن، درخواست بعد از ٢٤ساعت رد می‌شود.

 گام پنجم؛ تعهد الکترونیکی

قبل از ثبت درخواست، سیستم از شما تعهد الکترونیکی مبنی بر این‌که که شما همه مطالب و شرایط را مطالعه کرده‌اید، اخذ می‌کند. با انتخاب تایید، فرم ثبت اطلاعات و استعلامات فعال و ورود اطلاعات ممکن می‌شود.

 گام ششم؛ درج سریال پشت کارت ملی و شماره همراه

پشت کارت ملی یک سریال ۱۰رقمی شامل ۹عدد و یک حرف انگلیسی وجود دارد. این شماره۱۰ رقم دارد و رقم دوم آن حرف انگلیسی است که باید با حرف بزرگ وارد شود. در این مرحله این سریال را وارد کرده و در ادامه شماره همراه خود را وارد و ثبت کنید.

 گام هفتم؛ ثبت کدپستی و احراز نشانی

اگر کدپستی محل کسب و کار خود را می‌دانید در این مرحله آن را وارد کرده و اگر از آن مطلع نیستید با مراجعه به لینک gnaf.post.ir و ارائه اطلاعات کد پستی دقیق محل کار خود را دریافت می‌کنید.

بعد از ورود کد پستی محل کار، سیستم به طور خودکار نشانی پیشنهادی شما را می‌نویسد، اگر درست بود ادامه دهید. برای صدور مجوز اغلب کسب و کارها احراز نشانی لازم است. بنابراین، مامور پست طی ۴۸ساعت بعد از ثبت کد پستی به محل کار شما مراجعه می‌کند تا حضور شما در محل و احراز نشانی شما را به درگاه ملی مجوزها گزارش دهد. هنگام مراجعه امور پست باید کارت ملی خود را همراه داشته باشید.

 گام هشتم؛ کد مالیاتی

هر فعال اقتصادی باید پرونده مالیاتی داشته باشد که در سایت my.tax.gov.ir قابل دریافت است. اگر کد مالیاتی ندارید از این سایت کد مالیاتی خود را دریافت کنید و اگر دارای بدهی قبلی هستید در این مرحله باید ابتدا بدهی مالیاتی خود را تسویه کرده و بعد از آن در خواست مجوز دهید.

نکته؛ اگر در کسب وکار قبلی خود بدهی مالیاتی داشته‌اید، سیستم متوجه می‌شود و از شما می‌خواهد بدهی مالیاتی قبلی خود را تسویه کنید.

 گام نهم؛ استعلامات پایه

استعلام‌های پایه شامل بدهی مالیاتی، گواهی صلاحیت بهداشتی، نظام وظیفه و برخی موارد دیگر است که در درگاه ملی به‌صورت خودکار برای هر کسب وکار انجام می‌شود و اگر استعلام تأیید شد یعنی شرایط و مدارک لازم برای مجوز مورد نظرتان را دارید و درگاه ملی تأییدیه آن‌ را به‌صورت برخط از دستگاه استعلام‌دهنده دریافت کرده و به درگاه تخصصی مجوزتان منتقل می‌شوید.

نکته: بعد از دریافت پاسخ همه استعلام‌های پایه باید گزینه ورود به درگاه تخصصی را  اعمال کرده، در غیر این صورت، درخواست شما در همین مرحله متوفق می‌شود.

 گام دهم؛ ورود به درگاه تخصصی

بعد از احراز نشانی و اخذ استعلامات پایه باید به درگاه تخصصی سایت سازمان صادرکننده مجوز مورد نظر خود وارد شوید تا باقی مراحل که جزو شرایط اخذ مجوز است را طی کرده و مجوزتان در زمان تعیین شده به‌طور الکترونیک و غیر حضوری صادر و فایل آن به کارپوشه شما ارسال شود.

گفتنی است؛ متقاضیان مجوزهای خانگی به درگاه تخصصی وزارت تعاون و متقاضیان پروانه کسب به سامانه نوین اصناف منتقل و دیگر مجوزها به سایت اداره یا نهاد مربوطه منتقل و آنجا تأیید یا ثبت محوربودن مجوشان صادر می‌شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com