معبد مرموز یونانیان در گرو طلسم تاریخی نهاوند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84409 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  166
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معبد مرموز یونانیان در گرو طلسم تاریخی نهاوند

نویسنده : خسرو محمدی*

یادداشت

هفتاد و یک سال پیش و در تاریخ 15/12/1326 نامه‌ای گزارش گونه با شماره‌ی 23345 به دفتر نخست وزیری وقت ایران رسید.
نویسنده‌ی نامه توضیح داده بود که «آندره گُدار» کارمند فرانسوی وزارت فرهنگ و مهندس طراح موزه‌ی ملی ایران، طی کاوش‌هایی در پیرامون شهر نهاوند یک کتیبه‌ی یونانی و دو مجسمه‌ی برنزی یافته است. سپس در ادامه‌ی گزارش آمده که متن کتیبه خبر از وجود یک شهر فراموش شده به نام لائودیکه/لائودیسه می‌دهد.
این خبر در آن زمان به سرعت منتشر شد و نام نهاوند پس از قرن‌ها خاموشی در تاریخ ایران بر سر زبان‌ها افتاد. کاوش‌گرانی از سوی وزارت فرهنگ در همان دوران به نهاوند مراجعه کردند تا امکان کاوش‌های باستان شناسی در این شهر راز آلود را بررسی کنند اما بنا به دلایلی از این کار صرف نظر کردند و آن کتیبه‌ی مهم هم سهم مخزن موزه‌ی ملی ایران شد. بالاخره بخت نهاوند برای کاوش‌های باستان شناسی در چند سال اخیر باز شد.
در آن کاوش‌ها شهر مرموز نهاوندی‌ها چندان گشاده دست نبود و جز یک قوری پر از سکه‌های نقره‌ای شاهان پارتی و چند اثر سنگی و سفالی برجسته چیزی بروز نداد اگرچه همان‌ آثار کورسوی امید را برایمان روشن نگه داشته‌اند.
این که کاوش‌های پیشین تا چه اندازه خواست دوستداران فرهنگ نهاوند را برآورده کرده را فعلا به کنار می‌گذاریم اما چیزی که این روزها بیشتر از هر چیز به چشم می‌آید نیروهای انسانی توانمند و سرمایه‌های فرهنگی بالقوه‌ی این شهرستان کم‌تر شناخته شده است.
بی راه نیست اگر بگوییم: داشته‌های نهاوند به مانند شهر گم‌شده‌ی لائودیسه هر یک در گوشه‌ای هستند و تکه تکه و ناهماهنگ‌اند. این گسستگی موجب شده تا نهاوند اینی شود که هست! در چند سال اخیر اما جوشش‌هایی در این شهرستان دیده شده است.
نهاوندی‌ها و برخی مسئولینشان تصمیم گرفته‌اند که جور دیگری باشند. از نشانه‌های این جوشش می‌توان به ساماندهی ورودی سراب گیان، کاوش‌های لائودیسه، ایجاد بنیاد نهاوند شناسی، برگزاری جشنواره‌های بومی - محلی، همایش گردشگری اردی‌بهشت ماه گذشته و دست و دل بازی‌های قارون نهاوند یعنی آقای علیمرادیان اشاره کرد. این شهر در سال‌های اخیر به دنبال جایگاه خود در استان و کشور است و نیک می‌داند که تا آن آرمان، راه درازی در پیش دارد. جالب است بدانید نهاوند به اندازه‌ی برخی کشورهای کوچک اروپایی سرمایه دارد. به این داشته‌ها توجه کنید:
جایگاه راهبردی یعنی قرارگیری در میان دو کوه الوند و گرین و سرازیر شدن سالانه‌ میلیارها متر مکعب آب به دشت نهاوند، زمین‌های آبرفتی حاصلخیز، هوای معتدل و مناسب، معادن زیر زمینی، پوشش گیاهی متنوع، روستاهای متراکم، آثار باستانی و تاریخ درازنا، مردمانی پذیرنده و میهمان نواز، کشاورزی پر رونق و منزل‌گاه کوچ‌گران فصلی. برای برخی کشورهای کوچک داشتن تنها دو یا سه مولفه از موارد بالا کافی است تا اقتصاد خود را سامان دهند.
به نظر می‌رسد مشکل اصلی در نهاوند کوچ نخبگان و خالی شدن شهر از اندیشه‌های اندیشمندان است که پیامد آن بیکاری، اعتیاد و سوداگری آثار باستانی شده است. احتمالا در تیرماه جاری فصل دیگری از کاوش‌های معبد گمشده‌ی لائودیسه آغاز می‌شود و چشم دوستداران نهاوند بار دیگر به این کاوش‌ها خواهد بود. آیا این بار معبد مرموز یونانیان رخ نشان خواهد داد؟ یا نهاوند کهن هم‌چنان در طلسم تاریخی خود فرو خواهد ماند؟ ‌
باستان شناس


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com