1399-05-101399-05-20bool(false) ایجاد نهادهای ملی و تجاری‌سازی محصولات صنایع‌دستی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 20 مرداد 1399 - شماره 3823
 
امروز : دوشنبه ، 20 مرداد 1399

Today : Mon, August 10, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  105836 تاریخ انتشار:  1398-11-23 - 13:37 تعداد بازدید:  105
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایجاد نهادهای ملی و تجاری‌سازی محصولات صنایع‌دستی

گردشگری


 «در 2 سال گذشته درآمدهای عمومی دولت کاهش یافته و بودجه کشور تحت‌فشار است، اما با کمک دولت و مجلس محترم حمایت‌هایی از این بخش انجام شده است. ما در قالب تسهیلات کم‌بهره همچنان از هنرمندان صنایع‌دستی حمایت خواهیم کرد.»
به گزارش وزارت میراث فرهنگی، علی‌اصغر مونسان با عنوان این مطلب اظهار کرد: «از دیدن دست‌آفریده‌های این هنرمندان بسیار مشعوف شدم زیرا جریان زندگی در آن مشهود است. کشور ما کشور معناهاست و این معنا را چگونه می‌توان بیان کرد. شاید بیان معنا کار سختی باشد و به‌نظر می‌آید یکی از کارهای هنر این است که همین معانی را در قالب هنر به نمایش بگذارد. همان‌طور که دست‌آفریده‌های شما روایت یک تاریخ بزرگ است. »
وی با ابراز خرسندی از اینکه روز‌به‌روز جوان‌های ما به صنایع‌دستی بیشتر توجه و به آن ورود پیدا می‌کنند، تصریح کرد: «شاید دیربازی بود که فکر می‌کردیم هنر را باید در جاهای دیگر دنبال و آثار هنری کشورهای دیگر را جایگزین کنیم و هنر خودمان را کنار گذاشته بودیم. نمی‌گویم که نباید آن هنرها را دید و با آن‌ها ارتباط داشت. حرف من این است که هنرهای خودمان را فراموش کرده بودیم و فکر می‌کردیم این‌ها بوی قدیمی ‌بودن و کهنگی می‌دهند. کم‌کم بسیاری از رشته‌های صنایع‌دستی درحال فراموشی و از بین‌رفتن بودند؛ چون فکر می‌کردیم برای اینکه نو شویم باید به هنرهای دیگری روی بیاوریم که عمدتاً هنرهای وارداتی بودند. »
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأکید کرد: «اکنون با تلاش فراوان مسئولان، هنرهای سنتی و صنایع‌دستی ما به جریان بزرگ‌تری تبدیل شده که تضمین می‌کند که این هنرها پایدار هستند و نشان می‌دهند که هنر ایران وجود دارد و وجود خواهد داشت. آنچه هویت کشور را تاکنون نگه‌داشته، همین فرهنگ و هنر ما بوده است. اگر به کشورهایی که در طول تاریخ کشورهای بزرگی بودند، نگاه کنید، می‌بینید در جنگ‌هایی شکست خورده‌اند و کلاً هویت آن‌ها تغییر کرده‌است. ایران سرفراز ما در همه مقاطع تاریخ به‌همت هنرمندان و فرهنگ‌دوستان حفظ شده است.»
وی با بیان اینکه تلفیق هنر و صنعت ما به‌دست هنرمندان صنایع‌دستی انجام شده، افزود: «هنر و صنعت، هردو از جایگاه بالایی برخوردارند و نشان از جایگاه والای هنرمندان صنایع‌دستی دارد. به همین دلیل هم این دست‌آفریده‌ها حائز اهمیت هستند.»
وی با اظهار خشنودی از تلاش‌هایی که انجام شده و همراهی نمایندگان مجلس در شرایطی که سخت‌گیری زیادی‌ درمورد معافیت‌های مالیاتی وجود دارد، معافیت مالیات بر ارزش‌افزوده برای این بخش به تصویب نمایندگان رسید، ادامه داد: «امیدوارم این موضوع از سوی شورای نگهبان هم تأیید شود که حمایت بسیار خوبی در این حوزه محسوب می‌شود. همچنین بیمه هنرمندان در حال پیگیری است؛ اما متناسب با بودجه اندکی که با توجه به شرایط بودجه‌ای کشور به ما می‌دهند، سالانه تعداد اندکی از هنرمندان بیمه می‌شوند. امیدوارم با گشایشی که در درآمدهای عمومی دولت انجام می‌شود، بتوانیم موضوع بیمه را نیز به سرانجام برسانیم. »
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه آموزش و احیای هنرهای سنتی از برنامه‌های مهمی است که در این وزارتخانه دنبال می‌کنیم، افزود: «در جلسه‌ای که با معاونان صنایع‌دستی داشتم بر راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی تأکید کردم. باید بودجه این بخش را به‌صورت ویژه در نظر بگیرند. از اولویت‌های بودجه‌ای ما این است که سال آینده مراکزی را برای فروش دست‌آفریده‌های شما داشته باشیم.»
وی با تأکید بر اهمیت تجاری‌سازی در این حوزه اضافه کرد: «اکنون با تمرکزی که در این بخش شده بحث برندسازی بسیار خوب جلو می‌رود. حیف بود که زحمات شما به‌صورت فله‌ فروخته شود و در قالب تجاری‌سازی اتفاقات خوبی رخ‌داده و طراحی‌های ما مبتنی بر سلیقه بازار شده است.»


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com