1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) ماموریت اخذ بودجه 2018 به مفتح محول شد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83518 تاریخ انتشار:  1396-10-30 - 05:45 تعداد بازدید:  249
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پس از فرصت سوزی و کوتاهی میراث فرهنگی
ماموریت اخذ بودجه 2018 به مفتح محول شد

اقتصادی

 پنجشنبه گذشته تعدادي از مسائل فعالان اقتصادي به بانك‌هاي استان همدان توسط هادي خورشيدي، مشاور مالي اتاق بازرگاني همدان مطرح شد. اين در حالي بود كه استاندار برخي از آنها را قبول نداشت و معتقد بود كه با شرايط فعلي كه حتي برخي از استان‌ها برخي مصوبات را دريافت نكرده‌اند و استان در تعدادي پرداخت تسهيلات پيشتاز عمل كرده، جاي تقدير دارد.
در جلسه ديروز گفت‌وگوي بخش خصوصي با دولتي برخي از توليدكنندگان و صادركنندگان از مشكلات بانكي يا حتي گمركي صحبت كردند و بر گفته‌هاي نماينده خود در اتاق بازرگاني صحه گذاشتند. استاندار در اين جلسه هم مانند 4-3 جلسه قبل (كه با عناوين مختلف برگزار شده بود) همچنان از عملكرد بانك‌ها دفاع كرد و با تكيه بر آمارهاي ارائه شده از سوي آنها، سهمشان از كمك به توليدكنندگان و اقتصاد استان را تأييد كرد و گفت كه «راضي‌ام از عملكرد بانك‌هاي استان و ما بايد تلاششان را ببينيم».
بخش خصوصي از  بلوكه كردن حداقل 10 تا 20 درصد تسهيلات جديد به عنوان وثيقه، تمايل بانك‌ها به اعطاي تسهيلات به مشتريان قديمي و اكراه در پذيرش مشتري جديد، ارزيابي پايين وثايق مشتريان اعمال جرائم تأخير تأديه تسهيلاتي به صورت پلكاني، انتقاد داشت که بسياري از فعالان اقتصادي را با چالش و سختي مواجه كرده است.
سوزنچي هم اعلام كرد كه از بانك‌ها راضي نيستند. اين صحبت‌ها در واقع اعلام موضع بخش اقتصادي استان در مقابل بانك‌ها بود؛ حالا چه مذاق بانك‌ها و ساير دستگاه‌ها خوش بيايد و چه خوش نيايد. آنچه كه در اين جلسه درباره مسائل ملي (قوانين حاكم بر بانك‌هاي كشور) عنوان شد از حدود اختيارات جلسات استاني خارج است و فعالان اقتصادي هم كمتر درباره آن سخن گفتند اما انتظار دارند پس از برگزاري حدود 2 سال برگزاري كارگروه‌هاي ستاد تسهيل و رفع موانع توليد و جلسات گفت‌وگوي بخش خصوصي با دولت و مخصوصاً صحبت‌ها و دستورات تحكم‌آميز استاندار و تصويب مواردي براي رفع موانع، بخش عمده آن حل شده باشد. اما فعالان اقتصادي بعد از اين مدت هنوز نتوانسته‌اند سنگ‌اندازي‌هايي كه پيش رويشان مي‌شود را بگذرانند. خودِ فعالان اقتصادي هم مي‌دانند كه بانك‌هاي استان در بسياري موارد دستشان بسته است و قوانين كشور مانع كارشان است اما همين سنگ‌اندازي‌هاي ريز هم ظاهراً مانعشان است كه گاه و بيگاه در جلسات مطرح مي‌كنند.
استاندار در اين جلسه در دفاع از بانك‌ها درآمد اما در برخي موارد هم ازآنها گله كرد؛ چنانچه گفت: بانك‌ها هميشه به دنبال ضمانت‌هاي راحت‌تر و سهل‌الوصول‌تر هستند اما در جايي كه بدون اطلاع‌ دادن به ضامن و ايجاد پيش‌زمينه با وي برخوردهاي جدي داشته باشند، بي‌اخلاقي است و اگر بانكي چنين كاري كرده جاي گله‌مندي دارد.
نيكبخت البته در وجود موانع ملي بانك‌ها حق را به بخش خصوصي داد گفت كه همه موارد مطرح شده را در نامه‌اي كه تنظيم مي‌كنيم تا به بانك مركزي و برخي وزارتخانه‌ها بفرستيم، اشاره مي‌كنيم و پيگير آنها مي‌شويم اما بايد بگويم كه نارضايتي‌ها آنقدر نيست كه بگوييم همه مشتريان يا فعالان اقتصادي ناراضي‌اند.
استاندار سپس تأكيد كرد معوقات بانكي در 9 ماه گذشته به 22 درصد افزايش پيدا كرده اما بانكي نمي‌تواند بدهي وام قبلي فعالان اقتصادي را از وامي كه مجدداً به او پرداخت مي‌كند، بردارد؛ زيرا اين خلاف است.
وي در گريزي به مسائل فرهنگي و اقتصادي ديگر استان خطاب به رئيس مجمع نمايندگان استان همدان گفت كه همدان پايتخت گردشگري 2018 آسيايي و جهاني شده اما به خاطر كوتاهي ميراث فرهنگي زمان را از دست داده و بودجه آن در لايحه نيامده كه پيگيري گرفتن بوده آن را به شما مي‌سپارم؛ زيرا كار سخت را از مردانِ سخت بايد انتظار داشت.
رئيس مجمع نمايندگان استان همدان هم به دنبال صحبت‌هاي استاندار درباره عملكرد خوب بانك‌ها، از فعاليت‌هاي انجام شده توسط آنها ابراز رضايت كرد و تأكيد كرد كه سيستم بانك‌ها در كل كشور مشكلات اساسي دارد به طوري كه نظام بانكي نمي‌تواند آنگونه كه بايد در اختيار كشور باشد، بنابراين هم در استان و هم در كشور بايد به سمت اصلاح به صورت گام به گام پيش برود كه مقدمات آن در مجلس در دست بررسي است و بانك مركزي هم لايحه‌اي داده كه قانون پولي و مالي كشور اصلاح شود.
محمدمهدي مفتح گفت كه براي كاهش سود بانكي بايد مكانيسم اقتصادي، تعادل اقتصادي و بازار پول به اين نتيجه برسد كه سود بايد كاهش پيدا كند.
نماينده مردم تويسركان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه قرار است به بافت فرسوده يارانه پرداخت شود، گفت: دولت در تلاش است كه به بانك‌ها فشار نيايد.
در نهايت بايد گفت كه اين حمايت‌هاي تشويق‌گرايانه استاندار از بانك‌ها از سويي براي اجراي بسياري از دستورات و مصوبات تحسين‌برانگيز است اما از سويي ديگر در برخي موارد صداي فعالان اقتصادي شنيده نمي‌شود و چالش‌ها همچنان به قوت خود باقي مي‌مانند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com