از مالکان اصرار و از میراث انکار این وسط قانون چه می‌گوید؟ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112575 تاریخ انتشار:  1399-07-23 - 10:50 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از مالکان اصرار و از میراث انکار این وسط قانون چه می‌گوید؟

فرهنگی

 موضوع ساخت‌وسازها در رینگ نخست و دوم شهر همدان است. صدور مجوز برای ایجاد ارتفاع در ساخت‌وسازهای مربوط به بافت تاریخی شهر همدان هر اندازه که اصرار مالکان است، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با این خواسته مخالفت دارد؛ از سوی دیگر هم شورای شهری‌ها می‌گویند میراث برای این ادعا قانون شفافی ارائه نمی‌دهند. در یک کلام می‌توان گفت در زمینه ساخت‌وسازهایی که قرار است در رینگ نخست و دوم اتفاق افتد از مالکان اصرار و از میراث انکار؛ این وسط قانون چه می‌گوید؟
تعدادی از صاحبان املاک واقع‌شده در بافت فرسوده و رینگ نخست همدان روز گذشته به‌دلیل ایجاد محدودیت اداره میراث فرهنگی در بلندمرتبه‌سازی و افزایش ارتفاع املاک خود راهی فرمانداری همدان شدند.
پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان با اشاره مفادی از قانون تأکید کرد که متولیان صدور پروانه‌های صادره در بافت تاریخی موظف به رعایت ضوابط قانونی هستند. این مخالفت در ارتفاع ساخت‌وساز سبب شد تا شماری از مالکان طی نامه‌ای به شورای اسلامی شهر همدان خواستار رسیدگی به این حوزه شوند.
آنان معتقدند جلوگیری از کاهش ارتفاع در ساخت‌وساز در رینگ‌های نخست و دوم شهر همدان سبب شده تا آنها برای ساخت مجتمع مسکونی جدید در ملک خود با محدودیت ارتفاع مواجه شوند.
شهرهای همدان، نهاوند و تویسرکان براساس مصوبه سال ۱۳۸۸ به‌عنوان شهرهای واجد ارزش تاریخی معرفی شده‌اند.
حالا صاحبان املاک قدیمی در رینگ نخست و دوم شهر می‌گویند، در چند سال گذشته، اداره میراث فرهنگی استان درحالی با استناد به قانون 65 سال گذشته، اصرار بر رعایت قانون موردنظر را دارد که بسیاری از محله‌های دارای بافت فرسوده با ساخت‌وسازهای انجام شده است.
در ماه‌های اخیر نیز شورای شهر همدان با مشخص کردن محدوده بافت فرسوده و تاریخی شهر مصوب کرد با درنظر گرفتن مصوبات و قوانین پیشین درباره حفظ و نگهداری بناهای واجد ارزش، در دیگر موارد، شهرداری نیاز به استعلام از اداره میراث فرهنگی ندارد؛ این موضوع اگرچه مورد اقبال مالکان و بساز‌بفروش‌ها قرار گرفت اما در جلسات متعدد این موضوع توسط اعضای شورای اسلامی شهر همدان بارها تغییر کرد. براساس شنیده‌ها گویا عده‌ای از مالکان طرح شکایتی را هم به دادستانی بردند.
از سوی دیگر آنها برای دیدار با فرماندار همدان و طرح شکایت خود راهی فرمانداری همدان شدند.

 طرح تفصیلی ملاک قرار گیرد
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان اما می‌گوید: ملاک عمل در برابر این درخواست مبنی بر ارتفاع در ساخت‌وساز براساس طرح تفصیلی انجام شود. ابراهیم مولوی افزود: در این ضوابط باید حفاظت از ارزش‌افزوده املاک مردم مورد توجه قرار بگیرد و شورا و شهرداری در راستای کمک به مردم پیگیر است.
وی بیان کرد: ملاک عمل در این طرح اجرای ضوابط طرح تفصیلی است و میراث فرهنگی نیز جزو امضاکنندگان این طرح به شمار می‌رود اما انتظار داریم به مردم نیز کمک شود.
مولوی خاطرنشان کرد: به هر حال میزان ارزش ملک مردم در رینگ نخست و دوم شهر باید مورد توجه قرار بگیرد.
میراث فرهنگی هیچ ضابطه قانونی به شورای شهر برای حفظ بافت تاریخی ارائه نداده است. ما نمی‌توانیم کار مردم را تعطیل کنیم.
پس در این شرایط باید باز هم تأکید کنیم که ملاک عمل طرح تفضیلی است. در رینگ نخست و دوم تک‌بناهای ثبت‌شده که حرایم مشخص دارند اما تصمیم‌گیری برای ساخت‌وساز در این رینگ باید براساس طرح تفضیلی صورت گیرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com