شما هم در تعطیلات خواب بی‌نظمی دارید؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137208 تاریخ انتشار:  1403-01-10 - 15:02 تعداد بازدید:  178
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شما هم در تعطیلات خواب بی‌نظمی دارید؟

گوناگون


پزشکان و روانشناسان تاکید دارند همان قدر که خواب کوتاه می‌تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد، پرخوابی و بی‌نظمی در خواب هم می‌تواند به سلامت جسم و روح آسیب بزند.

داشتن الگوی خواب مناسب در هر شرایطی یک ضرورت است و نمی‌توان و نباید با تغییر شرایط، الگوی خواب را تغییر داد یا به آن بی‌توجهی کرد.

خیلی‌ از افراد به این دلیل که در طول سال مشغله زیادی دارند و زیاد کار می‌کنند، تا تعطیلاتی به دست می‌آورند، کل وقت خود را به خواب و خوابیدن اختصاص می‌دهند و روی باقی برنامه‌های خود خط می‌کشند. خیلی‌ها نیز شب تا دیروقت بیدار می‌مانند و به قول قدیمی‌ها تا لنگ ظهر می‌خوابند. اما پزشکان و روانشناسان تاکید دارند که همان قدر که خواب کم می‌تواند سلامتی را به خطر بیندازد، پرخوابی و بی‌نظمی در خواب هم می‌تواند به سلامت جسم و روح آسیب بزند.

در زیر به چند آسیب اساسیِ خواب زیاد یا بی‌موقع خوابیدن و بی‌نظمی در خواب اشاره می‌کنیم که توجه به هر یک از آنها می‌تواند یک تلنگر برای ما باشد.

خستگی، کسالت و افت کارآیی

بی نظمی در الگوی خواب باعث اختلال در ساعت‌های خواب و بیداری می‌شود که می‌تواند منجر به خستگی و افت کارآیی در طول روز شود.

کاهش تمرکز

خواب بی‌نظم اگر هر روز تکرار شود، موجب کاهش تمرکز و ایجاد اختلال در کارهای روزمره می‌شود. این موضوع می‌تواند بر نوع رفتار ما با عزیزان‌مان هم تاثیر داشته باشد.

احساس عذاب وجدان

وقتی در زمان مناسب به رختخواب نمی‌روید، مجبورید صبح تا دیروقت بخوابید تا کم‌خوابی‌تان جبران شود. همین موضوع باعث می‌شود زمانی را که می‌توانستید برای سایر کارها و برنامه های خود اختصاص دهید، تنها به خواب اختصاص دهید. به این ترتیب کل زمان شما از دست می‌رود و به هیچ یک از کارهای مهم خود نمی‌رسید و همین مساله باعث عذاب وجدان و خودخوری شما می‌شود.

افزایش خطر بروز بیماری‌ها

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که نظم نداشتن در خواب می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های مزمن مانند دیابت، تنگی نفس و بیماری‌های قلبی و عروقی مثل فشارخون بالا شود.

اختلال در سلامت روان

خواب بی‌نظم می‌تواند باعث ایجاد اختلال در سلامت روان شود و عواقبی همچون افسردگی، اضطراب و افزایش سطح استرس شود. اگر تغییر الگوی خواب استمرار پیدا کند، می‌تواند اختلالات شدید روانی را نیز به دنبال داشته باشد. پس بهتر است حتی در تعطیلات الگوی خواب منظمی داشته باشید تا سلامت روح و روان و جسم‌تان حفظ شود و از دست نرود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com