1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) فعلا هوا در همدان نظارتی است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85980 تاریخ انتشار:  1397-08-09 - 09:58 تعداد بازدید:  91
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فعلا هوا در همدان نظارتی است

نویسنده : مهدی غلامی

یادداشت
 یعنی اگر این روند با همین عزم نظارتی نیروهای اطلاعاتی و قضایی پیش رود باید تا پایان سال اخبار گوناگونی از دستگیری باندهایی بشنویم که زنجیروار در دستگاههای مختلف حضور دارند. البته اگر مصلحت اجازه دهد که مردم از این وضعیت استان‌شان خبردار شوند؛ هرچند باخبرند و بواقع این موارد را روزمره لمس می‌کنند، لیکن انعکاس این اخبار دل آنها را از حضور ناظرین گرم می‌کند.
بیست و سومین استان کشور (ازنظر مساحت) در مدتی کم و با اندک نظارتی با این موارد مواجه می‌شود، تصور کنید در بیست و دو استان دیگر اوضاع به چه منوال است؟! جمعبندی همه این موارد است که اوضاع کنونی اقتصادی کشور را رقم زده است که با مرگه بر ترامپ و آمریکا هم تغییری در این روند مشاهده نخواهد شد.
زمانی که از کمیته امداد یک شهر صد هزار نفری اختلاس میلیاردی شد باید گوش بزنگ می‌بود ویا قبل تر از آن وقتی که موسسات خلق‌الساعه زیر نظر مدیران نام آشنا با پول مردم آبروی نظام اقتصادی کشور را به بازی گرفتند. زمانی که اعلام فیش حقوقی آنچنانی یا معرفی دستگاههای فسادپذیر با عناوین سیاه‌نمایی مواجه می‌شد و سیلی آن صورت دیگری را سرخ می‌کرد. سال گذشته نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی از قصور دستگاه‌های نظارتی در اختلاس فرودگاه همدان خبر داد. خبط‌ها‌یی که تاوان سنگینی بر دوش اقتصاد و مردم کشور قرار داده است آنوقت نماینده شورا دم از حفظ آبروی همدان می‌زند.
در هفته جاری رئیس جمهور کشور اعتراف می‌کند که در یکسری دستگاهها امضاهای کلیدی وجود دارد که هرکسی را می‌تواند آلوده به فساد و یا وارد منجلاب کند. تا جاییکه روحانی با تعبیر طواف معکوس از وزیر جدید صنعتش خواسته حتی اگر ابوذر و سلمان(یاران پیامبر) هم بودند بعد از یکسال جای آنها را عوض کند. حال تصور کنید مدیرانی را که صندلی ریاست را موروثی کرده‌اند و حتی با قوانین بازنشستگی نیز کنار نمی‌آیند و بدنبال تبصره‌هایی برای مادام‌العمر شدن می‌گردند. نهادهای بازرسی نیز بگونه‌ای در این خصوص بی‌تفاوت‌اند که گویی تمایلی به برخورد نیست و یا توان نظارت و اعمال قانون را ندارند.
وقتی نهادی مثل کمیته امداد درگیر اختلاس می‌شود خیلی نمی‌توان از زد و بند در شهرداری و بعد از آن گمرک گلایه کرد. گمرکی که با وجود ورود و خروج کالاها پر رفت و آمد است اما اصلا وظیفه‌اش کسب درآمد نیست؛ بلکه تعادل، نظم‌بخشی و ساماندهی صادرات و واردات کشور است. حالا خبر از رشوه و تبانی باندی در این ارگان به گوش رسیده است. دستگاهی که زیرنظر امور  اقتصاد و دارايي است و بنوعی نگه دارنده مرز اقتصاد کشور است.
خبرها از استان یک میلیون و هشتصد هزار نفری همدان در زمینه فساد جالب نیست. هرچند مردم از این وضعیت اطلاع دارند لیکن در این شرایط شنیدن اخبار تقدیر از مدیران این مجموعه‌ها - که وظیفه آنها در وهله‌يِ اول نظارت به زیرمجموعه‌هایشان است- در قالب جشنواره‌های گوناگون، سلب اعتماد حداکثری را سبب می‌شود. بعد از آن نوبت به برخورد دستگاههای امنیتی و قضایی با مفسیدن حاضر در نهادها و ارگانهای مختلف است که سبب کسب دوباره اعتماد و بیشتر شدن آن می‌شود. لذا در این شرایطِ فسادبازار، مماشات معنایی ندارد و اگر هم باشد بگونه‌ای نباشد که خود ناظرین به نظارت کننده و نظارت کننده به ناظر نیاز داشته باشد. بعد از اینها رسانه‌ها هستند. وقتی رسانه (منظور رسانه دولتی و سازمانی نیست چراکه تکلیف آنها مشخص است) خود درگیر لابی می‌شود جامعه و افکار عمومی چگونه از آنها می‌تواند انتظار عیان کردن انحرافات و سوءاستفاده‌های اقتصادی در بدنه ارگان‌ها و سازمانها داشته باشد.
اما این نقطه عطف است که در چند ماه گذشته دستگاههای امنیتی سری به سازمانها و نهادها زده‌اند و برخوردهایی از سوی دستگاه قضا در حال انجام است و محدود رسانه‌ای هست که منعکس کننده این اخبار برای افکار عمومی باشد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com