تأمین سلامت زنان باردار با انجام واکسیناسیون همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119796 تاریخ انتشار:  1400-06-31 - 07:00 تعداد بازدید:  84
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تأمین سلامت زنان باردار با انجام واکسیناسیون

نویسنده : معصومه معظمی

اجتماعی

واکسیناسیون عمومی افراد بالای 18سال چند روزی است که در مراکز خدماتی و درمانی استان همدان آغاز شده است، تا وضعیت همدان را از قرمز به آبی تغییر دهد.
در بین افرادی که واکسینه می‌شوند، مادران باردار از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند، این گروه بیشتر از سایرین به بیماری کرونا مبتلا نمی‌شوند، اما درصورت ابتلا به بیماری در مقایسه با زنان غیرباردار در سن مشابه، بیماری آنها  شدیدتر خواهد بود.
حال چه تعدادی از زنان باردار در استان واکسینه شده‌اند؟ پاسخ این پرسش را از کارشناس سلامت مادران دانشگاه علوم‌پزشکی همدان جویا شدیم.
معصومه قهرمانی در گفت‌وگو با همدان‌پیام، گفت: در حال‌حاضر 10هزار و941 نفر زن باردار در استان همدان وجود دارد که از ابتدای امسال حدود 850 نفر از این زنان باردار به ویروس کووید 19 مبتلا شده‌اند. در شهرستان‌ها، مراکز منتخب برای واکسیناسیون درنظر گرفته شده است، البته در گذشته در شهرستان همدان مرکز خدمات جامعه سلامت الزهرا این واکسیناسیون را انجام می‌داد، اما در حال‌حاضر با توجه به دستورالعمل جدید، تمامی زنان باردار بالای 18سال از هفته 12ام بارداری در تمامی مراکز خدمات بهداشتی و درمانی در شهر و روستای مورد واکسیناسون قرارمی‌گیرند.
وی در ادامه افزود: زنان باردار، اگر در سامانه salamat. gov.ir  ثبت‌نام نکنند، مشکلی از بابت دریافت واکسن نخواهند داشت و می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی با دریافت معرفی‌نامه برای تزریق واکسن اقدام نمایند. بسیاری از زنان باردار ثبت‌نام در سامانه را نداشتند، ولی با توجه به همگانی شدن واکسیناسیون، زنان باردار نیز می‌توانند مانند دیگر افراد جامعه براساس رده سنی واکسینه شوند.
قهرمانی بیان کرد: مادران باردار مجاز به تزریق واکسن سینوفام در 2مرحله در دوران بارداری و تا 42 روز بعد از زایمان هستند. براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی تمامی زنان باردار 18سال به بالا با بیماری زمینه‌ای، بدون بیماری زمینه‌ای و یا سالم تحت‌پوشش مراکز دولتی و بخش‌های خصوصی، ملزم به انجام واکسیناسیون هستند، اما باید توجه داشته باشیم هیچ مادر بارداری را نمی‌توانیم اجبار کنیم تا برای انجام واکسیناسیون به مراکز بهداشتی و درمانی تحت‌پوشش مراجعه کنند و معرفی‌نامه لازم و اقدامات لازم را برای دریافت واکسن موردنظر انجام بدهند.
کارشناس سلامت مادران استان گفت: زنان باردار از هفته 12تا هفته 39 ام یعنی یک هفته مانده به پایان بارداری می‌بایست واکسن دریافت کنند و 10 تا 15روز بعد از زایمان و یک هفته قبل از زایمان ترجیحاً واکسن نزنند.
قهرمانی افزود: توصیه شده تمامی زنان باردار واکسیناسیون را با توجه به شرایط سنی و هفته‌های بارداری انجام دهند، البته مادران باردار باید توجه داشته باشند که صرفاً با انجام واکسیناسیون احتمال ابتلا به بیماری در آنها به صفر نمی‌رسد و اگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند به احتمال زیاد مبتلا به بیماری می‌شوند پس توصیه می‌کنیم همراه با انجام واکسیناسیون پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه را نیز رعایت کنند.
 از جمله موارد پیشگیرانه، شست‌وشوی مرتب دست‌ها، شرکت نکردن در اجتماعات، دوری از تماس با افراد آلوده، استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی می‌باشد، اما اگر مادری مبتلا شد، طبق دستورالعمل و توصیه متخصصان عفونی، یک ماه پس از بهبودی و دریافت تست منفی کرونا، مادر باردار مجاز به تزریق واکسن می‌باشد. طبق اطلاعاتی که در سامانه سیب وجود دارد، از حدود 10هزار و941 زن باردار که در استان داریم همه شرایط واکسیناسون را ندارند، مادرانی که زیر 12هفته بارداری هستند و مادران بارداری که زیر 18سال سن دارند و همچنین مادرانی که از هفته 39 بارداری به بعد هستند اجازه تزریق واکسن را طبق دستورالعمل‌های بهداشتی ندارند.
وی در ادامه بیان کرد: حدود 5 هزار زن باردار مجاز به تزریق واکسن هستند و از این تعداد حدود هزار و514 نفر از مادران باردار در تمامی مراکز تحت‌پوشش بخش دولتی و خصوصی واکسینه شده‌اند، اما نباید فراموش کرد که مدام اعداد و ارقام مادران درحال تغییر است، چون زنان باردار زیر 12هفته وارد هفته‌های 13و بالاتر بارداری می‌شوند، یک عده از زنان باردار وارد فاز زایمان می‌شوند که 42 هفته آنها سپری می‌شود.
این کارشناس سلامت مادران در پایان گفت: بسیاری از زنان باردار تمایلی به زدن واکسن ندارند، بنابراین از همه متخصصان زنان می‌خواهیم به زنان بارداری که تحت‌‌نظر آنها هستند راهنمایی و مشاوره بدهند تا مادران باردار به خاطر سلامت خود و جنین‌شان و پیشگیری از بروز عوارض شدید بیماری حتماً نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند در صورتی که بسیاری از زنان تمایلی به واکسیناسیون ندارند.
 


 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com