گوشه قلم استاندار تیم شهر را نجات می‌دهد همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75472 تاریخ انتشار:  1395-10-18 - 05:45 تعداد بازدید:  446
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گلایه‌های سرمربی و 3 بازیکن اتحادجوان در همدان‌پیام
گوشه قلم استاندار تیم شهر را نجات می‌دهد

نویسنده : حامد صیفی

ورزشی

علی خبارگه سرمربی تیم والیبال اتحادجوان به همراه محمدرضا (امید) اسمی، دانیال معتضدی و عباس فتحی 3 بازیکن محبوب این تیم میهمانان ویژه همدان‌پیام بودند. یک روز بعد از برتری شیرین برابر مقاومت مهاباد به گفت‌وگو با آنها نشستیم.
نه شیرینی برتری برابر تیم رده سوم جدول با آن هواداران تیفوسی‌اش چهره‌شان را متحول کرده بود و نه ناراحتی پرداخت‌نشدن مطالبات در ظاهرشان نقش بسته بود. هرچه بود در صحبت‌هایشان مطرح می‌شد. به موقع گلایه کردند و به موقع هم خندیدند.
البته درصد بالایی از مصاحبه تفصیلی ما با این 3 بلندقامت دوست‌داشتنی و سرمربی محبوبشان مختص به گلایه‌هایی بود که پیرامون کم بودن حمایت‌ها از تیم اتحادجوان مطرح شد. یک مصاحبه جذاب و خواندنی که متن آن در ذیل از ذهنتان عبور خواهد کرد: 

 

 از بازی چهارشنبه شروع کنیم. انتقام سختی از حریف گرفتید.
چهارشنبه در برابر حريف فوق‌العاده عمل كرديم. تيم مهاباد تقويت شده بود و با اضافه شدن پاسور و سرعتي‌زن نسبت به نيم فصل نخست بهتر عمل كرد. در اين بازي كاري با حضور تماشاگران مهابادي نداشتيم؛ چراكه در بازي رفت برابر 5 هزار تماشاچي بازي كرديم و وقتي گيم اول را با نتيجه 25 بر 16 به سود خود به پايان رسانديم هواداران مهابادي داخل زمين ريخته و اگر نيروهاي پليس در آنجا حضور نداشتند، مشخص نبود چه اتفاقي رخ مي‌داد. خودِ داور هم امنيت جاني نداشت و مشخص بود كه بازي را به سود حريف درآورده است.
 بحث اصلی درخصوص حمایت نشدن از تیم شماست. در این مورد صحبت می‌کنید؟
فولادويان به تعهدات خود عمل نكرد و شك نكنيد هر كدام از بازيكنان ما در ابتداي فصل پيشنهادات بسيار خوبي داشتند كه هر يك به نحوي رفاقتي يا از روي دوستي با برخي بازيكنان مثل اميد اسمي راضي به حضور در همدان شدند. اگر كارگر ساعت 8 صبح تا عصر كار كند مطمئن است كه سر موقع حق و حقوقش را دريافت خواهد كرد اما اين بازيكنان 3 ماه است عرق ريخته و با مصدوميت دست و پنجه نرم كرده‌اند ولی حق و حقوق خود را سر موقع دريافت نمي‌كنند. ماه اول جاي خواب نداشتيم و آنقدر از اين مكان به آن مكان شديم كه تمركز بازيكنان بهم مي‌ريخت.
قبل از بازي با قزوين بازيكنان با من هماهنگ كردند كه تمرين نكنند و من هم به آنها گفتم تمرين نكنيد تا پولتان را بگيريد. آيا اين درست است كه بازيكن به همسر خود زنگ زده و درخواست پول كند؟ بازيكن به اينجا آمده تا براي خانواده پول حلال ببرد اما پول خريد سوغاتي همدان هم در جيب ندارد. تمام اين مشكلات يكطرف، تيم ما با مشكل تغذيه هم روبه‌رو بوده و كار به جايي مي‌رسد كه اگر ساعت 3 تمرين داشته باشيم، نيم‌ ساعت مانده به تمرين غذا مي‌آيد.
 آن اعتصاب جواب داد؟
آن اعتصاب بازيكنان قبل از بازي با قزوين موجب شد تا شخص رئيس هيأت خود پيگير پول باشد. نكته جالب اينكه براي همدان اين مبالغ آنچنان كه بايد سنگين نيست و در مقايسه با فوتبال و هزينه‌هايي كه براي آن مي‌شود، خنده‌دار است. اصلاً فوتبال 5 تيم داشته باشد؛ بحث ما اين است كه به واليبال هم ويژه رسيدگي شود. مگر براي فوتبال چند نفر تماشاگر در ورزشگاه حاضر مي‌شوند؟! اما در بازي‌هاي ما چند هزار نفر جوان و نوجوان به سالن مي‌آيند و انرژي خود را از طريق ورزش تخليه مي‌كنند.
 سقف رقم قرارداد بازیکنان در اتحادجوان چقدر است؟
سقف قرارداد در تيم ما 50 ميليون تومان است و يكي مثل اميد اسمي كه 57 ميليون تومان قرارداد داشت از رقم قراردادش كم كرد تا تيم سرپا بماند. تا امروز فقط بازيكنان غيربومي 12 درصد از مطالبات خود را دريافت كرده‌اند، در صورتي كه رقبا تا سقف 50 درصد نيز به بازيكنان خود واريزي داشته‌اند و همين مهاباد به بازيكنان خود 50 درصد از رقم قردادشان را واريز كرده است.از چند جهت كه مربي اين تيم هستم، ناراحتم. اما يك موضوع خيلي خوشحالم مي‌كند و آن اين است كه با بازيكناني كار مي‌كنم كه غيرت را معنا كرده‌اند.
 پیداست دل پری از فوتبال دارید!
متأسفانه در اين استان با اسپانسرها طوري رفتار شده كه از ورزش فراري هستند. شركت سحر براي 6 روز حضور در كشتي 500 ميليون تومان هزينه كرد در صورتي كه با اين مبلغ حمايت از واليبال، 6 ماه مي‌تواند روي آنتن رسانه‌ها و جلد روزنامه‌ها باشد. هر اسپانسري كه به ورزش ورود كند اجبار مي‌شود كه به پاس هم بايد كمك كند. اگر قرار است در اين ورزش همه رشته‌ها از اسپانسر سود ببرند بايد به واليبال هم به چشم فوتبال نگاه كرد. واليبال چشم و چراغ اين استان شده و ورزش اول استان محسوب مي‌شود اما نبايد كاري كنيم كه به واليبالي كه خانواده‌ها از آن لذت مي‌برند، خيانت شود.
 شما به خوبی می‌دانستید که وضعیت مالی و حمایت از ورزش در همدان خوب نیست. پس چه شد که زیر بار تیمداری و قبول مربی‌گری این تیم رفتید؟
ما روي قول کریم ملكي و مديريت خوبش حساب كرديم و اطمينان دارم كه به وعده‌هايش جامه عمل مي‌پوشاند. وقتي فولادويان سال گذشته بيش از 4 ميليارد براي پاس هزينه كرد و قرار بر اين بود براي واليبال كمتر از يك ميليارد هزينه كند، ما اطمينان داشتيم كه چنين چيزي شدني است. 10 روز قبل از بازي با قزوين همه چيز با مسئولان ويان تمام‌شده بود اما يك عده اطراف واليبال هستند كه نمي‌خواهند اين تيم سرپا باشد. آنان دوست ندارند همدان تيمداري كند؛ چون خودشان نيستند. چون من و امثال اميد اسمي در اين تيم هستيم منافعشان به خطر افتاده و مدام سمپاشي مي‌كنند تا اين تيم به اهداف خود نرسد. در گذشته طوري رفتار كرده‌اند كه واليبال اين شهر نابود شد و اسپانسرها را فراري دادند. امروز هم استانداري مي‌روند و چهره ما را بي‌اعتماد معرفي مي‌كنند و همين مسائل موجب شده تا تيم ما به خوبي حمايت نشود. مربي‌اي كه به شاگردانش مي‌گويد دفاع سرويس خطا نيست، چگونه مي‌خواهد واليبال را به اهدافش برساند؟! اينگونه حرف‌ها خنده‌دار است اما با آمدن ملكي دستشان از واليبال كوتاه شده و با سمپاشي مي‌خواهند تيم ما را زمين‌گير كنند.
 (نگارنده با اشاره به 3 بازیکنی که کنار خبارگه نشسته‌اند) از این شاگردان یا به قول خودتان رفقای خود رضایت دارید؟
آنقدر اين بازيكنان مرام و معرفت دارند كه منِ سرمربي را خجالت مي‌دهند. روز چهارشنبه قبل از بازي در رختكن هم‌قسم شدند و قول دادند براي دل خود بازي كنند و رضايت جواناني كه به سالن مسابقه آمده بودند را جلب كنند. تيم ما باشخصيت است و احترام در آن حفظ مي‌شود اما در گذشته كاري كردند كه احترام كوچك و بزرگ حفظ نمي‌شد. رئيس هيأت بزرگان واليبال همدان را دور هم جمع كرده اما کار سختی است اینکه ويراني‌هايي كه سوغات گذشته است را بازسازي كرد.
 صحبت پایانی؟
چندي پيش الهي‌تبار مصاحبه كرد و صحبت‌هاي او ما را اميدوار به آينده كرد. مطمئن هستم دلش با اين تيم است و عزم خود را جزم كرده تا مشكلات اين تيم حل شود. دل معاون استاندار به حال جوانان اين شهر مي‌سوزد و از همه مهمتر اينكه استاندار همدان می‌تواند با گوشه قلم خود اين تيم را نجات دهد. امیدوارم ما را کمک کنند تا این تیم منحل نشود.

 

 

عباس فتحي 25 سال سن دارد. اهل كاشان بوده و با تيم اين شهر 4 سال در سوپرليگ باشگاه‌هاي كشور حضور داشته است. 2 سال در اراك و 2 سال هم در شيراز سابقه بازي دارد.
دانيال معتضدي نیز 24 ساله و اهل كرمانشاه است. از سال 87 واليبال را آغاز كرده و در همان سال حضور در ليگ دسته اول را تجربه مي‌كند. 3 سال هم در سوپرليگ بوده و در تيم‌هايي چون جواهري گنبد بازي كرده است.
 چه شد که امسال بازی در همدان را برای ادامه والیبال خود انتخاب کردی؟
عباس فتحي: قبل از شروع مسابقات مسئولان گفتند شرايط مالي اين تيم خوب است. اكيپ تيم هم يكدست بود و مربي باتجربه و دوستان خوبي در اين تيم حضور داشتند كه موجب شد با همدان قرارداد ببندم. احساس كرديم اين تيم براي قهرماني بسته شده و سال بعد هم با همين نفرات در سوپرليگ بازي خواهيم كرد. اما شرايط بد مالي همه چيز را تحت تأثير قرار داد و حتي بعد از شكست در برابر قزوين من و دانيال در حال حركت به تهران بوديم و تمام فكرمان به خاطر آن شكست تلخ مشغول به خود بود.
دانيال معتضدی: مسأله مالي براي هر بازيكني مهم است اما يكي از اصلي‌ترين دلايلي كه موجب شد براي همدان بازي كنم، جو حاكم بر اين تيم و حضور مربي خوب و رفقايي چون اميد اسمي و موعود آقاپور در اين تيم بود. از همين تيم مهاباد پيشنهاد خوبي داشتم كه تا امروز 50 درصد به بازيكنان خود واريزي داشته است. تمام تيم‌ها بر اين عقيده بودند كه همدان به هيچ تيمي در خانه باج نمي‌دهد اما افسوس مي‌خوريم كه مسائل مالي طوري روحيه بازيكنان را بهم ريخت كه 3 امتياز مفت را دودستي به قزوين داديم.
 می‌دانیم که دل پری دارید و حمایت‌ها خوب نبوده است. چه صحبتی با مسئولان داری؟
دانيال معتضدی: اينكه چرا ورزش مي‌كنيم و چرا هزينه‌هاي استان صرف تيمداري مي‌شود، سؤال مهمي است كه در ذهن من شكل گرفته است كه مسئولان استان يا اين موضوع را نمي‌دانند يا فراموش كرده‌اند. ما ورزشكاران وقتي پا به اين عرصه گذاشتيم اصلي‌ترين هدف اين است كه با اعتياد مبارزه كنيم و خلأ درون خود را با ورزش پر كنيم. وقتي استاني براي ورزش هزينه مي‌كند و جوانان آن خطه با امثال اميد اسمي و عباس فتحي عكس يادگاري مي‌گيرند، خود نمونه بارزي است كه جوانان به ورزش روي آورده و از ناهنجاري‌ها دوري كنند. اما متأسفانه وضعيت به نحوي است كه ما از ورزش دلسرد شده‌ايم و ادامه اين روند به هيچ عنوان به سود واليبال همدان نخواهد بود. يكي از هم‌تيمي‌هاي من فروردين سال آينده مزدوج خواهد شد و روي پول اين تيم حساب ويژه‌اي باز كرده است. چند شب با او بيرون رفتم تا او را آرام كنم. واقعاً نمي‌دانم چه خواهد شد فقط افسوس مي‌خوريم و مي‌گوييم حيف اين تيم و هواداران پرشورش! فشار فكري واليبال 116 برابر از شطرنج بيشتر است و واليباليست بايد فكرش آزاد باشد. اما ذهن ما مدام درگير مسائل مالي است و اگر مسئولان به داد اين تيم نرسند، برابر قم و آمل هم بازنده خواهيم بود.
عباس فتحي: ببینید من از چند تيم پيشنهاد داشتم و بحث كاشان هم که تیم شهرم است و بسیار هم قدرتمند است مطرح بود. اما شرايطم با آنجا سازگار نيست. وقتي با همدان قرارداد بستم كه آنها به من پيشنهاد دادند. تيمداري آنها در ليگ دقيقه نودي بود. اگر مسئولان به موقع به داد اين تيم نرسند، جزو 4 تيم خواهيم بود و حتي احتمال قهرماني هم وجود دارد. اما برعكس اگر حمايت نشويم، حتي ممكن است به پلي‌آف هم نرسيم.
 این روند تا کجا پیش می‌رود؟ از حرف‌هایتان خیلی بوی امید به مشام نمی‌رسد!
دانيال معتضدی: اول فصل كه به اين تيم آمديم مي‌دانستيم نوپاست و ضعف‌هايي دارد. از يكسو اطمينان داشتيم كه تيم خوبي داريم و مي‌توانيم موفق باشيم. اما به هيچ‌وجه به اين فكر نكرده بوديم كه اين تيم با مشكلات پيش‌پا افتاده‌اي چون غذا روبه‌رو خواهد شد. شما تا جايي با يك فرد مي‌دويد كه نفستان ياري كند؛ من ديگر نفس ندارم و فردا هم برابر قم به زمين بازي نخواهم رفت!
عباس فتحي: دير يا زود به پول خود خواهيم رسيد اما اگر به موقع پول ما را بدهند تيم تقويت مي‌شود و اگر بماند براي يكي‌، 2 سال آينده مَثَل بارز نوشدار پس از مرگ سهراب خواهد بود. اين تيم انتظارات را برآورده مي‌كند به شرط آنكه انتظارات ما برآورده شود. اگر اين تيم به پلي‌آف نرسد واليبال همدان براي هميشه نابود خواهد شد. ما امسال اينجا هستيم و شايد سال بعد در تيمي ديگر، اما مي‌خواهيم واليبال همدان پيشرفت كند.

 

 

 

محمدرضا (اميد) اسمي 29 سال سن دارد و 17 سال است كه در ليگ‌هاي معتبر بازي كرده است. 5 سال در تيم شهرداري همدان بوده و 2 سال هم در پيشگامان يزد بازي كرده است. سنگ‌آهن بافق، پتروشيمي ماهشهر، باريچ‌اسانس كاشان و مناطق نفت‌خيز جنوب از ديگر تيم‌هاي اسمي بوده است.
 تفاوت این تیم با شهرداری که 3 سال پیش منحل شد در چیست؟ می‌توان به موفقیتش امیدوار بود؟
آن تيم بسته شده بود كه فقط همداني‌ها جا بيفتند. فدراسيون اين‌بار روي همدان خيلي زوم كرده و اگر اين تيم هم مثل شهرداري منحل شود، ديگر اجازه نخواهد داد تا همدان در ليگ تيمداري كند. برخي نفرات قبل از آغاز ليگ در خصوص وضعيت مالي تيم از من پرسيدند و من هم با توجه به بودجه‌اي كه در نظر گرفته شده بود، پاسخ دادم. اما متأسفانه به تعهدات عمل نشده است. قراردادهايمان را كاهش داديم اما حالا بحث اين است كه همداني‌ها پول نگيرند. تيم ما براي قهرماني بسته نشده و تا اينجا هم با همت بازيكنان و تجربه سرمربي تيم شاهكار كرديم. تيم‌هاي ديگر هزينه كردند اما ما چه كرديم؟ اردبيل در دور رفت تنها 2 برد داشت اما در نيم‌فصل 3 بازيكن جذب كرد كه 2 نفر از آنها سوپرليگي هستند. كاشان هم 7 برد داشته كه به سبب استفاده صد درصدي از بازيكنان سوپرليگي بوده است. روز بازي با مهاباد 15 نفر در خوابگاه بوديم اما 8 پرس غذا براي ما مي‌آورند. ساعت 4 مسابقه داريم و ساعت 5/3 به زمين مي‌رويم و بدون گرم كردن همين كه مصدوم نشديم، بايد خدا را شاكر بود.
 پس دل کاپیتان تیم هم از کمبود حمایت‌ها به درد آمده! درست است؟
حرف من این است که اين مبالغ براي اينكه تيمي به محبوبي ما از هم نپاشد براي استان آنقدري نيست كه آقايان نتوانند تأمين كنند. در حال حاضر هزينه اسكان، تغذيه و... توسط خيرين ورزش تأمين شده و فقط پرداخت رقم قرارداد بازيكنان مانده است. آيا حضور اين همه تماشاچي ارزش اين را ندارد كه استان هزينه متقبل شود؟ بازي پاس و شهرداري همدان كه يك داربي بود به اندازه تماشاگران واليبال علاقمند به ورزشگاه نكشاند و من قول مي‌دهم بازي ما اگر در سالن ابن‌سينا هم برگزار شود، سالن مملو از جمعيت مي‌شود. حيف است كه اين تيم منحل شود.
 صحبت پایانی؟
از شما بابت زحماتي كه براي واليبال متقبل مي‌شويد نهايت تشكر را دارم. اميدوارم مسئولان خارج از نوبت به اين تيم رسيدگي كنند تا بار ديگر شاهد انحلال يكي از تيم‌هاي محبوب همدان نباشيم.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com