1397-02-231397-03-02bool(false) تخريب به دامن گيان رسيد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 خرداد 1397 - شماره 3200
 
امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

Today : Wed, May 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83266 تاریخ انتشار:  1396-09-08 - 05:45 تعداد بازدید:  157
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تهديد تپه ۷ هزار ساله نهاوند در سايه بي توجهي
تخريب به دامن گيان رسيد

مادستان
 نهاوند-میترا عباسی-خبرنگار همدان پیام: تاریخ ایران و جهان را که تورق کنی نام تپه گیان با ۷ هزار سال قدمت تاریخی را در ردیف نخستین نمادهای تاریخ و فرهنگ می‌بینی.
تپه ایی که در ۱۹ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری شهر گیان واقع شده است و یافته های باستان شناسان و مورخان نشان می دهد که چیزی حدود ۵ هزار سال پیش مردمانی با تمدن میان رودان در آن می زیسته اند.
 در نتیجه قدمت تاریخی بود که  سال ۱۹۳۱ بالاخره پس از چندین دوره کاوش‌های باستان شناسانی از جمله گریشمن این تپه  در شمار آثار ملی ایران ثبت شد.
طول این تپه باستانی ۱۵۰ متر و عرض آن ۱۰۰ متر است که دارای ۵ طبقه استقراری است و کهن ترین و قدیمی ترین طبقه آن باز هم‌ بنا بر یافته های باستان شناسان مربوط به طبقه کالکوتیک و دوره مس است که نمونه های سازه و خشت کشف شده از این تپه هم عصر نمونه هایی از خشت و سازه تپه نوشیجان و تپه گودین کنگاور است.
حالا گوشه هایی از  این چنین تپه ایی بااین همه قدمت تاریخی متاسفانه در اثر بارش های اخیر البته نه به شدت، اما کمی تخریب شده است و بی شک اگر مورد توجه میراث فرهنگی و مسئولان مربوطه قرار نگیرد باید علی رغم عِرقی که به حفظ بافت های تاریخی داریم منتظر تخریب قسمت های بیشتری از این‌ تپه تاریخی شد و این یعنی از دست دادن بخشی از هویت تاریخی.
علاوه بر اهمیتی که حفظ این‌چنین  تپه تاریخی دارد حالا نکته اینجاست که چرا مسئولان سالهاست نتوانسته اند گردشگران را به بازدید از این‌تپه ترغیب کنند و آنقدر در پی جذب گردشگر برای جاذبه های طبیعی نهاوند بوده اند که حالا چنین تپه شناخته شده ایی در پستوی فراموشی نه تنها اصلا مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است که حتی در حال تخریب است و چه تاسفی بالاتر از اینکه گردشگران بی شماری در فصول بهار و تابستان راحت از کنار چنین جاذبه پر قدمت تاریخی عبور می‌کنند تا خود را به سراب گیانی برسانند که  آوازه اش را  مديون همین تپه است!!!
اگرچه مسئولان برای جذب گردشگر به این تپه تا کنون  چندان موفق عمل نکرده اند اما در بحث نگهداری از آن سال ۸۳ و بعد از  آن هم سال ۹۰  سعی کردند حریم این تپه را مشخص کنند و با حصار کشی اطراف این تپه، این اثر مهم تاریخی را از تخریب نجات دهند اما در این زمینه هم‌ هیچ موفقیتی حاصل نشد و نتیجه کار مسئولان در دهه های ۸۰ و ۹۰ نه تنها به حفظ این تپه نینجامید بلکه حتی روش نادرست در نگهداری این تپه هم  سبب شد این اثر تاریخی شکل خرابه ایی به خود بگیرد و حتی به محلی برای دپوی زباله تبدیل شود. 
حالا دیگر تپه گیان که هویت،حافظه و شناسنامه بخش وسیعی از تاریخ است به وعده ها و شعار های مسئولان هیچ نیازی ندارد و تنها دستی توانمند و وعده ایی راستین میخواهد تا از چند قدمی تخریب نجات یابد و امید میرود مسئولان با این بخش اعظم از حافظه تاریخی و تمدن چندهزار ساله مانند همیشه با وعده و شعار برخورد نکنند و تمام تلاش خود را به‌کار بگیرند تا این اثر مهم تاریخی را از تخریب نجات دهند.
 شهرداری گیان هم برای حفظ تپه گیان باید ورود کند
 مسئول میراث فرهنگی نهاوند با بیان اینکه تپه گیان یکی از آثار مهم تاریخی با قدمت ۷ هزار ساله است در این خصوص به خبرنگار ما گفت:از همان ابتدا ما مخالف حصار کشی تپه باستانی گیان به شکل فعلی بودیم و در همان سال شهردار،شورا و نماینده وقت بر حصار کشی تپه گیان به شکل فعلی اصرار کردند که نتیجه آن هم  تبدیل شدن این فضا به محلی برای دپوی زباله، و حتی تجمع معتادین شد، لذا بازهم این خود شهرداری و شوراست که باید حصار فعلی را بردارد و به جای آن نرده کار کند. 
محسن جانجان ادامه می دهد:ما منکر این نیستیم که میراث فرهنگی در مقابل حفظ چنین آثار تاریخی وظیفه ذاتی دارد اما در حال حاضر حفظ این تپه تاریخی با توجه به درآمدهای شهرداری از سراب گیان و نیز اولویت میراث فرهنگی برای کاوش های لائودیسه نیاز به توجه ویژه شهرداری گیان دارد که بخشی از درآمد سراب را صرف نگهداری این‌تپه کند.
جانجان با بیان اینکه طبق بازدید های کارشناسان میراث فرهنگی بارش های اخیر چندان هم که فضای مجازی به آن پرداخته باعث تخریب این‌تپه نشده است گفت:اما معتقد هستیم که باید این تپه بعنوان هویت تاریخی حفظ شود و حفظ آن مستلزم مسقف کردن تپه است که برای مسقف کردن و تامین روشنایی و نیز برداشتن حصار سیمانی بازهم شهرداری گیان باید ورود کند که تا کنون چندین مکاتبه در این خصوص انجام شده است لذا امیدواریم سرپرست فعلی شهردای گیان و شهردار آینده و شورا دغدغه لازم را برای حفظ این تپه تاریخی داشته باشد.
 برای حفظ تپه گیان همه تلاشمان را می‌کنیم
رئیس شورای شهر گیان با بیان اینکه تپه گیان هویت تاریخی گیان،نهاوند و حتی ایران است اظهار داشت:مسقف کردن تپه گیان،تامین روشنایی و حتی پیاده راه سازی از برنامه های آینده شورا  برای نگهداری از این تپه باستانی است.
فرشید کیانی ادامه داد:ما علاوه بر حفظ این‌تپه بدنبال احداث موزه در اطراف این اثر باستانی هستیم.
کیانی اظهار داشت:از اولویت های شورا حفظ این اثر مهم تاریخی است و از هیچ برنامه و تلاشی برای نگهداری و حفظ این اثر دریغ نمی‌کنیم.
به هر روی تپه گیان اثری باستانی است که قدمت تاریخی  آن بر هیچ کسی پوشیده نیست و حفظ و نگهداری چنین اثری باید، در اولویت کار مسئولان قرار گیرد‌.
اگرچه پیش از این شهردار سابق و شورای پیشین این شهر باز هم برای نگهداری از این تپه وعده داده بودند و موفقیتی حاصل نشده بود اما حالا  وعده های جدید رئیس شورای شهر گیان را اتمام حجتی برای ساماندهی این‌تپه می‌دانیم و امیدواریم آنگونه که شایسته  این تپه  تاریخی است، برای حفظشش تلاش شود.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com