روایتی تلخ از حادثه نکبت بار دریاچه لفور همدان پیام
 
 
شنبه - 30 شهريور 1398 - شماره 3574
 
امروز : يكشنبه ، 31 شهريور 1398

Today : Sun, September 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94781 تاریخ انتشار:  1398-03-22 - 12:13 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روایتی تلخ از حادثه نکبت بار دریاچه لفور

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت


 هفته گذشته در گرماگرم تعطیلات چند روزه نیمه خرداد ماه و مصادف با عید سعید فطر که بسیاری از خانواده‌های ایرانی در مسافرت به سر می‌بردند، تصاویر حیرت‌آوری از چند گردشگر زن و مرد ایرانی در حالت نیمه لخت سوار بر یک قایق تفریحی در دریاچه سد لفور مازندران سر از فضای مجازی درآورد و آنچنان سر و صدا کرد که هر چه شرف و غیرت و ارزش‌های فرهنگ ملی و دینی ایرانی بود را جریحه‌دار ساخت و زیر سوال برد.
بدون شک این حادثه نکبت‌بار و خودنمایی وقیحانه چند زن و مرد عریان، بیشتر از اینکه تظاهر آشکار به بی‌حجابی لجوجانه و خودخواهانه باشد، نمایش چندش‌آوری از پوچ‌گرایی و بی‌خبری آدم‌ نماهای بی‌ عار و بی‌درد و بی هدف در جامعه ایرانی است که حتی نمایش آنان با بدحجابی‌های معمول نیز فرسنگ‌ها فاصله دارد و عارضه‌ای مزمن در حوزه فرهنگ و اجتماع محسوب می‌شود. این مرض مزمن در این برهه از تاریخ اجتماعی ما چون دمل چرکینی دارد دهانه می‌گشاید و چنانچه چاره‌ای عاجل برای مقابله و درمان آن اندیشیده نشود، ملتی را با تاریخی پر افتخار از تمام ارزش‌های انسانی و فرهنگ نجابت و نزاکت به ورطه نابودی خواهد کشاند.
به راحتی می‌توان تصور کرد حادثه سد لفور سناریوی مضحک و عقده گشایانه است که از مغز مشتی آدم‌های خود باخته و از همه جا بریده صرفاً برای چند لحظه خوشی و بی‌خبری کاذب و زودگذر تراوش می‌کند و ترسیم می‌گردد و هم اینان هستند که برای توجیه رفتار احمقانه و دور از ادب خود تمام ارزش‌های انسانی و حریم دین و فرهنگ ملی آبا و اجدادی خویش را انکار کرده و مضحکه می‌کنند، غافل از اینکه چنین رفتار لجام گسیخته و بی‌بند و بار در هیچ جامعه‌ ریشه‌دار و ارزش‌مداری پذیرفته نیست و حتی در بین جوامعی که چندان مقید به حجاب کامل نمی‌باشند، حداقل مرزهای بین عفاف و بی‌قید و باری از هم مشخص است. متأسفانه این هنجارشکن‌ها نمی‌دانند چنانچه قصد سنت‌شکنی دارند نخستین درس و آموزه ممکن رعایت حقوق دیگران و احترام به باورهای اجتماعی یک ملت است و به قول معروف هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.
در جوامع غربی که متأسفانه برای بسیاری از آدم‌های خودباخته به عنوان سمبل مورد توجه قرار می‌گیرد، هر حرکتی در هر موقع و مکانی شایسته تلقی نمی‌شود و این گونه نیست که آنان سرنا را از سر گشادش بدمند و هر کثافتی را در انظار عموم رها سازند.
در جوامع به ظاهر بی‌بند و بار و بی‌قید و شرط غربی با وجود آن همه آب و دریا و ساحل اما هر کناره‌ای برای لخت شدن و مایو پوشیدن و حمام آفتاب گرفتن نیست و برای هر شهروندی رعایت حرمت و حریم دیگران امری ضرور و لازمه شناخت حقوق شهروندی است.
در چنین جوامعی در هر مکانی سیگار و مشروب در اختیار هر کسی قرار نمی‌گیرد و شئونات اجتماعی برای خود دارای قاعده و تعریف خاص است و قطعاً در چنین جوامعی که فقط ظاهر آن درون برخی آدم‌های بی‌خبر و ظاهربین را می‌سوزاند، خوب و بد از هم تمیز داده می‌شود و حقوق و جایگاه آدم‌های بی‌ادب از با ادب‌ها جداست.
و خلاصه کلام اینکه متأسفانه افراد خود باخته فقط ظاهر و مد و تیپ غربی‌ها را دیده و قضاوت می‌کنند غافل از اینکه به هر زبان بسته‌ای مثل «بز» فقط به شرط شکل ظاهر و ریش قشنگش «پروفسور» گفته نمی‌شود. و اگر بدتر و شدیدتر از ینگه دنیایی‌ها هم لباس بپوشیم یا نپوشیم به تفکر آنان درست یا غلط نزدیک نخواهیم شد و باید بدانیم و بفهمیم که خودمان باشیم و از اصل خودمان دور و جدا نشویم و بیاموزیم که سرنا را از سر گشادش ننوازیم و به اندازه‌ای بپریم که پشت دیوار نیفتیم و استخوان‌هایمان آسیب نبیند و اینکه بدانیم این بویی که از دور دست‌ها به مشام می‌رسد همیشه از ناحیه کباب نیست، بلکه کسی برای نشانه گذاری دارد خر داغ می‌کند.
بدانیم  به راهی که نمی‌شناسیم و تجربه نکرده‌ایم پا نگذاریم، نکند این را نابلدانه انتخاب کرده‌ایم به ترکستان ختم شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com