تذکر مفتح به ناهماهنگی ثبت پیشنهادات نمایندگان با بررسی لایحه بودجه همدان پیام
 
 
شنبه - 9 اسفند 1399 - شماره 3985
 
امروز : يكشنبه ، 10 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  116030 تاریخ انتشار:  1399-12-04 - 07:00 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش درآمدی
تذکر مفتح به ناهماهنگی ثبت پیشنهادات نمایندگان با بررسی لایحه بودجه

داخلی

 جلسه علنی روزگذشته مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه گذشته ۲۸ بهمن‌ماه کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تصویب کردند.
به گزارش ایسنا، قالیباف در نطق پیش از دستور با بیان اینکه بودجه فعلی بودجه مطلوب مجلس نیست، گفت: دولت یک گام در تعامل با مجلس به‌نفع مردم برداشت و ما نیز از بخشی از اصلاحات خود چشم‌‌پوشی کردیم تا اختلافات مانع حل مشکلات مردم نشود. در عین‌حال با توجه به ظرفیت‌های اجرایی و در تعامل با دولت حداکثر اصلاحات ممکن به‌نفع معیشت مردم در این بودجه اعمال شده است.
وی همچنین گفت که امکان ثبت پیشنهادات نمایندگان درباره لایحه بودجه تا ساعت 8 صبح امروز (دوشنبه) امکان‌پذیر بود.
به گزارش ایرنا، محمدمهدی مفتح در تذکری خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی از نحوه‌ رسیدگی به کلیات و جزئیات بودجه انتقاد کرد و گفت: نحوه رسیدگی به کلیات بودجه طبق آئین‌نامه نبود و حالا هم این نحوه رسیدگی به جزئیات با آئین‌نامه منطبق نیست.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از هیأت رئیسه خواست شکل آئین‌نامه را رعایت کنند و افزود: از طرفی فرصت بررسی کردن پیشنهادها تا دوشنبه را دادید و از طرفی درحال بررسی تبصره و موارد درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستید. قالیباف در پاسخ به تذکر مفتح گفت:«احمد امیرآبادی‌فرهانی گفت در موضوعات مربوط به درآمدی و هزینه‌ای هم اکنون امکان ثبت پیشنهاد وجود دارد و هم تا دوشنبه امکان این ثبت هست.
در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰،‌ نمایندگان تصویب کردند که اعتبارات مربوط به استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس به ۵۰ درصد افزایش یابد.
در مصوبه‌ای دیگر هم به وزارت نفت اجازه دادند نسبت به خرید گاز مایع از کشورهای دیگر یا تهاتر آن با بنزین و گازوئیل اقدام کند.
همچنین مجلس به دولت مجوز واگذاری بنگاه‌های دولتی مشمول گروه یک و ۲ موضوع ماده ۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را در سال ۱۴۰۰ داد و نمایندگان در مصوبه‌ای دولت را مکلف کردند نسبت به تسویه بدهی خود از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی اقدام کند.
در ادامه جلسه،‌ نمایندگان مجلس وزارت نفت را مکلف کردند که معادل ریالی 4 میلیون تن مواد اولیه قیر را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند که در بخش هزینه‌ای این بند مصارف قیر اعلام شده که از جمله آن آسفالت راه‌های فرعی و روستایی است.
همچنین نمایندگان مجلس سازگاری برای پرداخت بدهی دولت به بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی تعیین کردند.
بر این اساس بدهی دولت به بخش‌های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال و دارایی‌های متعلق به دولت و مؤسسات و شرکت‌های دولتی به استثنای موارد مصادیق مندرج در اصل83 قانون اساسی و مشمول واگذاری موضوع قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از طریق جدول شماره ۱۸ این قانون قابل پرداخت است.
نمایندگان مجلس همچنین دستگاه های اجرایی را مکلف کردند تا فهرست شرکت‌هایی که مجموع سهام دولت و شرکت‌های دولتی در آنها کمتر از ۵۰ درصد است را به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ارسال کنند.
قالیباف نیز بند مربوط به عرضه سهام و دارایی‌های دولتی دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه را به‌منظور رفع ابهامات به کمیسیون تلفیق ارجاع داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد که به‌منظور داشتن فرصت کافی برای ارائه پیشنهادات نمایندگان درباره تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۰، ردیف مربوطه در لایحه بودجه در جلسه علنی فردای مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
در ادامه جلسه علنی،‌ محسن دهنوی بیانیه ۲۲۶ نماینده مجلس در مورد طرح مجلس مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به شرح زیر قرائت کرد.
قالیباف در پایان جلسه اعلام کرد که با توجه به فرصت ۴۸ ساعته ارائه پیشنهادات نمایندگان پس از بارگذاری گزارش کمیسیون تلفیق بودجه تصمیم هیأت رئیسه این شد که جلسه بعدازظهر روزگذشته برگزار نمی‌شود.
همزمان با بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰،‌ جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی هم در اعتراض به وضعیت استخدامی‌شان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com