1399-04-161399-04-26bool(false) ایجاد مرکز تخصصی برای کودکان در دفتر امام جمعه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 تير 1399 - شماره 3803
 
امروز : پنجشنبه ، 26 تير 1399

Today : Thu, July 16, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  102133 تاریخ انتشار:  1398-09-10 - 09:51 تعداد بازدید:  132
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برنامه ریزی برای «خانواده» و «کودک و نوجوان» محور اصلی شورای فرهنگ عمومی استان همدان
ایجاد مرکز تخصصی برای کودکان در دفتر امام جمعه

نویسنده : مریم مقدم

فرهنگی

■ در کشور مرکز تخصصی تربیت دینی کودک وجود ندارد


 بر خلاف روند کند جلسات شورای فرهنگ عمومی در نیم سال ابتدای 1398 به نظر میرسد حالا جلسات این شورا با جدیت بیشتری در حال تشکیل و پیگیری است . از ابتدای سال تا امروز در همدان این سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی بود که روز گذشته 9 آذر ماه در سالن شهدای استانداری همدان با حضور استاندار و امام جمعه همدان و دیگر مدیران مرتبط به حوزه فرهنگ برگزار شد
 شورای فرهنگ عمومی به عنوان یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود که دارای جایگاه و ظرفیت‌های خاصی است و به عنوان یک بازوی قدرتمند شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند نقش ایفا کند به همین دلیل هم شاید مصوبات می گوید هر استان باید در سال 12 جلسه شورای فرهنگ عمومی را تشکیل دهد با این تفاسیر گرچه همچنان همدان از غافله عقب است اما جدیت و پیگیری استاندار و امام جمعه همدان بیانگر تکاپویی محسوس در این زمینه است. آنچه شرایط موجود از تشکیل شورای فرهنگ عمومی در همدان نمایان میکند این است که حالا با تاکید امام جمعه همدان و استاندار به گونه ای توجه اعضای این شورا به جامعه هدف که کودکان و نوجوانان و خانواده ها هستند جلب میشود.حالا  شورای فرهنگ عمومی استان همدان با موضوع راه اندازی مرکز تخصصی تربیت کودک و نوجوان دو مسئله «خانواده» و «کودک و نوجوان» را محور اصلی ترین برنامه ریزی های خود در آینده نزدیک قرار داده است که امید آن میرود جلسات و پیگیری مصوبات با جدیت مورد توجه و برنامه ریزی اعضای شورای فر هنگ عمومی قرار گیرد .                

همدان صاحب مرکزتخصصی تربیت کودک وخانواده می شود
ساختمان دفتر نماینده ولی فقیه در همدان به مرکز تخصصی تربیت کودک و خانواده اختصاص می یابد این پیشنهادی بود که امام جمعه همدان در شورا فرهنگ عمومی روز گذشته اعلام کرد  .
حجت الاسلام حبیب الله شعبانی در این شورا با بیان اینکه برای آنکه شورای فرهنگ عمومی خروجی‌های ثمربخشی داشته باشد باید روی مسئله ها کار کرد، اظهار داشت: طرح مسائل کلی شاید خروجی خوبی نداشته باشد و باید مشکلات اساسی استان را که با توجه به مطالعات صورت گرفته مشخص شده‌اند مورد بررسی قرارداد.وی با بیان اینکه رشد جمعیت در استان همدان منفی است و طبق آنچه عنوان شده همدان استان ۳۰ کشور در این زمینه است، اظهار داشت: این امر یک مسئله جدی در استان است چراکه ۲۰ سال آینده از نظر جمعیت دچار مشکل می‌شویم.
نماینده ولی فقیه در استان همدان ،  با بیان اینکه در شورای فرهنگ عمومی باید مسائل را حل کرد حتی اگر یک سال طول بکشد و باید برای حل مسئله وقت گذاشت، اظهار داشت: اگر یک مسئله را ولو یک ساله حل کنیم بهتر از آن است که جلسه های متعدد اما بی‌ثمر داشته باشیم.
وی با بیان اینکه دو مسئله «خانواده» و «کودک و نوجوان» مورد توجه جدی است، گفت: هر دوی این مسائل دارای عرصه حساسی هستند که باید به آنها توجه کرد.امام جمعه همدان در خصوص راه اندازی مرکز تخصصی تربیت کودک اظهار داشت: استان همدان به یک مرکز برای تربیت مربیان کودک نیاز دارد چراکه مربیان کودک در عرصه های مختلف دینی، آموزشی و تخصص کافی ندارند و باید آموزش های تخصصی را به خصوص در مسائل دینی و مذهبی به آنها ارائه داد که البته منکر زحمات مربیان نمی شوم.
 لزوم تقویت مشاوره های تربیتی و مذهبی در خصوص کودکان
وی با بیان اینکه باید مشاوره های تربیتی و مذهبی در خصوص کودکان را تقویت کرد، چاپ و انتشار آثار مرتبط با کودک پیرامون مسائل مذهبی و چاپ کتاب‌های قصه مرتبط و این زمینه برای کودکان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: همدان می تواند پایلوتی برای ورود به این عرصه باشد.
امام جمعه همدان همچنین با بیان اینکه در عرصه کودک و نوجوان ممکن است برخی کارها به تربیت آسیب بزند و بر همین اساس باید مرکزی برای تربیت ایجاد شود، گفت: کمیته این مرکز مقرر بود اساسنامه مجموعه را بنویسند و کسانی که احساس می کنند در بحث کیفیت اجرا و آیین نامه نظر دارند مشورت دهند.وی با بیان اینکه آنچه از کمیته تخصصی درخواست شده بود آن بود که به صورت عملیاتی و اجرایی مسئله را تدوین کنند، اظهار داشت: خانواده مسئله دومی است که باید در شورای فرهنگ عمومی به حل مسائل آن توجه داشت.
وی با بیان اینکه در زمینه جمعیت شاید کمتر کسی در حال کار است و این موضوع گسترده نیست، گفت: در همدان نیازهای ما خیلی فراتر از داشته‌ ها است.
 ساختمان دفتر نمایندگی ولی فقیه
در همدان مجتمع خانواده میشود
حجت الاسلام  شعبانی با بیان اینکه حاضریم ساختمان دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان همدان را در اختیار مجموعه فرهنگی قرار دهیم تا آن ساختمان به مجتمع خانواده تبدیل شود، اظهار داشت: این ساختمان می‌تواند مورد استفاده مرکز تربیتی کودک قرار گیرد و حاضریم ساختمان را در اختیار شورای فرهنگ عمومی به عنوان مرکز تربیت کودک و مجتمع خانواده قرار دهیم.وی با بیان اینکه روی این مسئله بسیار کار شده اما هنوز تصویر درستی از مرکز تربیت کودک نداریم و نحوه عملیاتی شدن آن مشخص نیست، گفت: کمیته باید تعیین و اصل آیین نامه را مشخص کند.وی با اشاره به فعالیت ۹ مجموعه در همدان در عرصه تربیت دینی کودک اظهارداشت، با فعالیت این ۲ مجموعه تعداد مراکز فعال در حوزه تربیت دینی کودک به ۱۱ مورد خواهد رسید.
حجت الاسلام  شعبانی همچنین با بیان اینکه به نظر می رسد مجموعه هایی در عرصه‌های مختلف تربیت کودک فعالند اما تربیت فراگیر مدنظر است، گفت: باید نیروها، هزینه‌ها و نیازمندیها مشخص شده تا ردیف بودجه ها تعیین شود و هر آنچه این کمیته نهایی کند در شورای فرهنگ عمومی به تصویب می‌رسد.
وی با تاکید بر اینکه نباید کار عجولانه انجام شود بلکه نیازمند یک طرح قوی هستیم، گفت: در کشور مرکز تخصصی تربیت دینی کودک وجود ندارد و تلاش داریم همدان را به عنوان مرکز این اقدام معرفی کنیم که باید در انجام کارها با مشورت پیش رفت.وی در پایان با بیان اینکه نحوه عملیاتی شدن مرکز تربیت دینی کودک با تبلیغات اسلامی است، اظهار داشت: بحث نظارت را نیز یک دستگاه دیگر عهده دار شود.
 اساسنامه مرکز تربیت دینی کودک
در همدان تنظیم شود
استاندار همدان نیز در شورای فرهنگ عمومی عنوان کرد :‌ اساسنامه مرکز تربیت دینی کودک در همدان تنظیم شود. عزم جدی در استان وجود دارد که در حوزه تربیت دینی کودک و خانواده اقدامات موثری انجام شود.سید سعید شاهرخی با بیان اینکه در حال حاضر دستگاه‌های عریض و طویلی در حوزه تربیت کودک فعال هستند گفت: نقش دستگاه‌هایی مثل آموزش و پرورش در این زمینه بسیار موثر است.
استاندار همدان با اشاره به اینکه این مجموعه باید پایه اصلی کار باشد چون کودکان ما در دسترس آموزش و پرورش هستند و بهترین ساعات خود را در مدرسه سپری می‌کنند افزود: اداره کل امور اجتماعی و امور بانوان استانداری به عنوان هماهنگ‌کننده دستگاه‌های ذیربط نقش مهمی را می‌توانند در کمیته تربیت دینی کودکان داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در کمیته تربیت دینی کودک می‌توان سازمان بهزیستی و حتی سازمان‌های مردم‌نهاد را دید و نقش آنها را تعریف کرد گفت: آیت‌ا...شعبانی ساختمان نمایندگی ولی فقیه را برای طرح تربیت دینی کودک تقدیم می‌کنند که این نشان دهنده اهمیت کار است.
شاهرخی با تاکید به اینکه زمانی برای تهیه طرح مشخص شود و تمام جوانب دیده شود افزود: از سازمان مشارکت‌های اجتماعی کشور می‌توان اعتباری برای این منظور گرفت. وی با اشاره به اینکه برای جلسه آینده آئین‌نامه‌ای تنظیم شود که نیروها، امکانات، پشتیبانی دستگاه‌ها و... در مرکز تربیت دینی کودک مشخص شود، آن را کاری ارزشمند دانست.
 ۱۵۷هزار دانش آموز استان همدان
در دوره ابتدایی
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز با بیان اینکه ۱۵۷ هزار دانش آموز در دوره ابتدایی و ۲۰ هزار دانش آموز در دوره پیش دبستانی در استان همدان مشغول تحصیل هستند، اظهار داشت: ۳ عضر در آموزش و پرورش قابل توجه هستند که معلم، محتوا و دانش آموز را شامل می‌شوند.
محمد پورداوود با بیان اینکه محتواها در آموزش و پرورش کنترل می‌شود، گفت: مهدکودک ها در اختیار آموزش و پرورش نیست.
وی با اشاره به اینکه مهدکودک‌ها متولی دیگری دارد و بهزیستی این مسئولیت را قبول کرده است، اظهار داشت: بارها درخواست شده نظارت بر مهدکودک ها در اختیار آموزش و پرورش باشد تا با توجه به محتواهای در اختیار؛ آموزش ها ارائه شود.
 به دنبال تاسیس ساختار جدید نیستیم
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان از برنامه ریزی برای ایجاد مرکز تخصصی تربیت کودک در همدان خبر داد و گفت: ساختارهای موجود در حوزه تربیت کودک شناسایی، سازماندهی و هدفمند می شود.
حجت الاسلام محمد هادی نظیری از برنامه ریزی برای ایجاد مرکز تخصصی تربیت کودک در همدان خبر داد و گفت: به دنبال تاسیس ساختار جدید نیستیم بلکه ساختارهای موجود در حوزه تربیت کودک را شناسایی، سازماندهی و هدفمند می کنیم.
حجت الاسلام نظیری با بیان اینکه انتظاری که از این مجموعه می رفت ستادی و نقش سیاستگذاری و ارزیابی در حوزه تربیت تخصصی کودک و نوجوان بود، گفت: طلبه ای در قم که در حوزه تخصصی کودک فعالیت می کرد شناسایی و با دعوت از وی جلساتی در حوزه تربیت دینی کودکان در همدان برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه این طرح گسترده است و شرکای طرح متعدد هستند، اظهار داشت: باید کمیته فنی تشکیل شود تا سهم هر دستگاه در تحقق این امر نهایی شود.
احمدرضا احسانی با بیان اینکه باید در پایان سندی که در کمیته فنی نهایی شده در شورای فرهنگ عمومی ارائه شود، اظهار داشت: این طرح در صورت تایید نهایی در شورای فرهنگی به تصویب می‌رسد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com