اقتصاد ولنگار هرگز جای اقتصاد آزاد را نمی‌گیرد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 25 مهر 1400 - شماره 4152
 
امروز : يكشنبه ، 25 مهر 1400

Today : Sun, October 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120033 تاریخ انتشار:  1400-07-21 - 07:00 تعداد بازدید:  19
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اقتصاد ولنگار هرگز جای اقتصاد آزاد را نمی‌گیرد

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت

 این روزها پس از چند ماه تحولات بزرگ سیاسی در کشورمان و روی کارآمدن دولت سیزدهم، یک‌بار دیگر نظرها متوجه معضل ادامه‌دار اقتصادی و امیدواری مردم به تصمیمات اساسی دولت برای فایق آمدن به روند فزاینده قیمت‌ها و راه‌حلی برای پایان دادن به این معضل مخرب شده است.
دولت سیزدهم در نخستین گام برای ورود به ماجرای کلاف سردرگم افزایش خودسرانه و غیراصولی قیمت‌ها اعلام کرده است که قیمت 3 فرآورده پرمصرف لبنی را تا ۱۰درصد کاهش خواهد داد و گویا یک قلم شیر کیسه‌ای در کلانشهر تهران از روز شنبه ۱۸مهرماه جاری با قیمت مصوب جدید در اختیار مصرف‌کننده قرار گرفته است .
به‌طورقطع برای دولتمردان و به‌خصوص دست‌اندرکاران اصلی قیمت‌گذاری محصولات لبنی در وزارتخانه‌های صمت و جهادکشاورزی محرز است که قیمت محصولات لبنی توسط کارخانجات شناخته شده کشورمان در طول یک سال اخیر چند بار دچار تغییرات افزایشی شده است و برای نمونه که خود نگارنده پیگیر و مصرف‌کننده آن هستم، یک نوع پنیر با بسته‌بندی ۳۰۰ گرمی که به صورت کم‌نمک توسط کارخانه (هراز آمل) فرآوری و تولید می‌شود، در طول یک سال اخیر از حدود قیمت ۹ هزار تومان برای مصرف‌کننده تا قیمت  ۲۱هزار تومان در هفته‌های اخیر افزایش داده شده است. جالب است بدانیم قیمت این محصول لبنی تا هفته‌های آخر تابستان امسال روی بسته‌بندی ۱۶هزار تومان بوده است که به طور خلق‌الساعه با ۵هزار تومان افزایش برای هر بسته‌بندی ۳۰۰ گرمی تا 25/31 درصد افزایش قیمت داده‌ شده است. حال اگر چنین محصولی ۱۰درصد هم مشمول ارزان‌سازی دولت بشود، هنوز هم ۳ هزار تومان بیشتر از قیمت  3 هفته قبل خواهد بود. بدیهی است سایر محصولات کارخانجات لبنی کشور نیز به همین نسبت و در چند مرحله در چند ماه اخیر بالا و بالاتر برده شده است و چنانچه تمام محصولات لبنی هم مشمول کاهش ۱۰درصدی قیمت بشوند، آب از آب تکان نمی‌خورد!
متأسفانه یکی از علت‌های روند افزایشی قیمت تمام کالاهای مصرفی، صنعتی، ساختمانی، بهداشتی، الکتریکی و... در کنار افزایش نجومی دستمزدها و تعرفه‌های خدماتی، خود کارگزاران بخش‌های دولتی و شرکت‌ها و اتحادیه‌های صنفی هستند، در حالی که ما رسانه‌ای‌ها عادت داریم بیشتر واسطه‌های بازاری و عناصر فرصت‌طلب در چرخه‌های اقتصادی را مقصر اصلی قلمداد کنیم.
ما ایرانی‌ها یک مصداق شیرین در مواقع تجسس برای شناسایی مجرم و مقصر و دستگیری سارقان به کار می‌بریم که توصیه می‌کند، (اول پا دار را بگیر، چون  بی‌پا سرجایش نشسته و نمی‌تواند فرارکند! یا به عبارتی دیگر،  هدررفت آب از سرچشمه را می‌توان با بیل کنترل کرد و ... .
در همین ارتباط عملکرد تمام فروشگاه‌های بزرگ و به اصطلاح زنجیره‌ای که با تبلیغ تخفیفات شگفت‌انگیز فریب‌کاری می‌کنند، نوع دیگری از بدفروشی و کم‌فروشی و گران‌فروشی و تخفیفات کاذب است و دولت خیلی راحت می‌تواند روش فعالیت و بازاریابی این گونه فروشگاه‌ها را اصلاح کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com