زوج و فرد به همدان رسید همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 11 فروردين 1402

Today : Thu, March 30, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130527 تاریخ انتشار:  1401-12-06 - 09:30 تعداد بازدید:  1194
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

طرحی دیگر برای کاهش ترافیک همدان
زوج و فرد به همدان رسید

نویسنده : یاسر زارعی

گزارش


 برای چندمین بار در چند ماه گذشته مصوبه جدیدی برای کنترل ترافیک شهر ارائه شده‌است تا شاید بخشی از بحران ترافیک همدان را حل کند.

ترافیکی که در چند وقت گذشته صدای شهروندان را درآورده است و اکنون به معضلی تبدیل‌شده که هرروز بزرگتر می‌شود، از طرفی مسئولان نیز برنامه‌ای اساسی برای حل این پدیده، در همدان ندارند.

چالش ترافیک این روزها گریبان خیابان‌‌های شهر را گرفته‌است به طوریکه درهر ساعتی به هرخیابانی می‌رویم با یک گره‌ترافیکی روبه‌رو می‌شویم.

خروجی جلسات شورای ترافیک نیز تاکنون مشکلی را حل نکرده‌است. مسئولان هرروز یک مصوبه جدید را برای حل این معضل پیشنهاد می‌کنند، یک روز تغییر و تأخیر در آغاز ساعت ادارات و مدارس است، روز دیگر بازگشت ساعات به روال عادی و اکنون نیز اجرای طرح تردد زوج و فرد در همدان مطرح شده که قرار است به صورت آزمایشی از امروز 6 اسفندماه در آخرین ماه سال اجرا شود.

براساس موضوعات گوناگونی که در خصوص ترافیک همدان در یک ماه اخیر منتشر شد، شاهد نظرات، انتقادات مردمی و همچنین واکنش‌های تلفنی و حضوری زیادی بوده‌ایم. بیشتر نظرات مبنی بر این بود که از وضعیت ترافیکی شهر خسته و نالان هستند و حتی اجرای طرح‌های پیشنهادی از سوی مسئولان نیز نتوانسته ذره‌ای از این مشکلات شهر را برطرف کند.

نبود زیرساخت‌های لازم مانند پایین بودن کیفیت حمل‌ونقل عمومی، راکد ماندن ساخت پارکینگ‌های اختصاصی، جانمایی نادرست ادارات و مدارس و از همه مهمتر نداشتن برنامه جامع‌ برای فرهنگ‌سازی شهروندان و ... از دیگر مشکلاتی است که به شدیدشدن ترافیک دامن می‌زند.

 جزئیات اجرای طرح تردد زوج و فرد

فرماندار همدان در گفت‌وگو با همدان پیام، درباره جزئیات طرح تردد زوج و فرد همدان بیان کرد: در راستای کاهش ترافیک و آلودگی هوا طرح ویژه تردد خودروها با پلاک زوج وفرد به صورت موقت و آزمایشی از امروز تا پایان اسفندماه (به جز روزهای جمعه) از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در همدان اجرا می شود.

مسلم مخفی با اشاره به عوامل و مشکلات ترافیکی شهر افزود: معابر مرز محدوده طرح شامل خیابان میرزاده عشقی، خیابان پاسداران، خیابان شهیدان بهادربیگی، بلوار غبار همدانی، خیابان فلسطین، بلوار نیروی انتطامی، بلوار بدیع‌الزمان، خیابان هفده شهریور، خیابان شهید چیت سازیان، خیابان طالقانی و میدان جهاد است.

وی اضافه کرد: طرح محدوده ترافیک در هسته مرکزی شهر همدان همانند روزهای قبل به قوت خود باقی است و معابر قرارگرفته در مرز محدوده و معابر اطراف آرامگاه باباطاهر جزو طرح نیستند.

رئیس شورای ترافیک شهرستان همدان با تأکید بر اینکه این طرح به مدت یکماه به صورت آزمایشی اجرا می‌شود، عنوان کرد: خودروهای دارای پلاک زوج تنها در روزهای زوج و خودروهای دارای پلاک فرد تنها در روزهای فرد هفته اجازه تردد در خیابان‌های محدود طرح را دارند. ملاک تعیین زوج یا فرد بودن پلاک یک خودرو نیز براساس آخرین شماره در عدد 3‌رقمی پلاک خودروها است.

  اجرای طرح با هدف کاهش ترافیک و آلودگی هوا

به گفته مسئولان با اجرای طرح زوج و فرد با اعمال محدودیت‌‌های تردد در مناطق مرکزی شهر همدان میزان ترافیک تزریق‌شده به این محدوده کاهش می‌یابد تا از این طریق آلودگی هوا را نیز کنترل کنند.

در طول سالجاری بارها جلسات شورای ترافیک متعددی برگزارشده و در نهایت هفته گذشته به موضوع اجرای طرح زوج و فرد که به طور آزمایشی اجرا خواهد شد، ابلاغ گشت. اما اگر بخواهیم نمونه‌های داخلی این طرح را بیان کنیم که در تهران اجرا شده‌است به گفته کارشناسان این طرح نتوانسته‌است انتظارات را برآورده‌کند.

 طرحی بدون امکانات

پیش‌بینی می‌شود یکی از مهمترین چالش¬‌هایی که مسئولان در زمان اجرای طرح زوج و فرد در همدان با آن روبه‌رو خواهند شد به طور قطع فعال‌نبودن دوربین‌های کنترلی است که باید دید چه تعداد نیروی انسانی جایگزین دوربین‌های شهر خواهد شد تا ثبت تخلف کنند.

با توجه به کمبود دوربین‌های نظارتی و به گفته پلیس راهنمایی‌ورانندگی این نهاد به تنهایی نمی‌تواند مشکل ترافیک را حل کند و نیاز به همیاری دیگر مسئولان و مردم دارد.

 از طرفی به دلیل مشخص‌نبودن جزئیات اجرا و یا خرید طرح ترافیکی ممکن است رفته‌رفته با ترفندها و شگردهایی که رانندگان برای ورود به محدوده استفاده می‌کنند حجم زیادی از خودروها به صورت غیرمجاز وارد محدوده شوند، مانند محدوده ترافیکی که در 4خیابان منتهی به پیاده‌راه مرکزی همدان خودروهای شخصی از کوچه پس کوچه‌ها وارد این محدوده می‌شوند.

سیستم حمل‌ونقل عمومی تقویت شود

با توجه به ممنوعیت تردد در محدوده مرکزی همدان که شهروندان بیشترین تردد را به این قسمت دارند، باید ناوگان عمومی برای جابه‌جایی مسافران نیز افزایش یابد تا شهروندان مشکلی از نظر دسترسی به مقاصد موردنظر خود نداشته‌باشند.

برای اجرای صحیح این طرح، سیاست مسئولان برای کاهش ترافیک باید افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی باشد، همچنین آغاز به کار خطوط ویژه اتوبوس در مسیرهای پرتردد نیز می‌تواند تأثیرگذار در حجم ترافیک باشد.

به منظور تشویق مردم برای استفاده از وسائل نقلیه‌عمومی لازم است شهرداری با افزایش تعداد اتوبوس‌ها و نوسازی آنها شهروندان را ترغیب کند تا کمتر از خودروهای شخصی برای انجام کارهای غیرضروری استفاده‌کنند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com