صلاحیت انحصاری پیگیری قضایی سقوط هواپیمای اوکراینی با ایران است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 7 بهمن 1399 - شماره 3960
 
امروز : چهارشنبه ، 8 بهمن 1399

Today : Wed, January 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  115110 تاریخ انتشار:  1399-10-23 - 07:00 تعداد بازدید:  118
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صلاحیت انحصاری پیگیری قضایی سقوط هواپیمای اوکراینی با ایران است

بین الملل


 دولت ایران به‌عنوان دولت مسئول در چارچوب فنی این مسائل را رسیدگی کرده است و اجازه نمی‌دهد سیاست‌زدگی وارد این مسأله شود.
به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه روزگذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، درباره اظهارات مقامات اوکراینی درباره ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی و اتهام‌زنی آمریکا خاطرنشان کرد: همان‌طور هم که وزیر امور خارجه در اینستاگرام خود بیان کردند، واژه در بیان همدردی با خانواده‌ها ناتوان است. با این‌حال، لازم می‌دانم به شکل دقیق و روشن بگویم ایران صلاحیت انحصاری در پیگیری قضایی متهمین این ماجرا را دارد و از روز نخست هم دادستان نظامی تهران این اقدام را انجام داد.
سعید خطیب‌زاده با بیان اینکه متهمین پرونده دستگیر شده‌اند و مسائل طبق مقررات پیگیری شده است، اظهار کرد: ما یک معاضدت قضایی با اوکراین داشتیم و 2 دور گفت‌وگوی سیاسی، حقوقی فنی و قضایی و... با طرف اوکراینی انجام شد. دور سوم قرار بود در نوامبر ۲۰۲۰ در اوکراین برگزار شود که به‌رغم پیگیری ما کی‌یف هنوز تاریخ نهایی را اعلام نکرده است. وی با بیان اینکه رویکرد برخی کشورها و عناصر دیگر نشان می‌دهد به‌دنبال حل موضوع نبوده و می‌خواهند ماجرا را سیاسی کنند، عنوان کرد: کسانی که با مسائل آشنا هستند می‌دانند که در ماجراهای کوچک‌تر ممکن است سال‌ها روند قضایی طول بکشند.
این دیپلمات کشورمان افزود: در ماجرای بزرگی مانند این حادثه فشارهای سیاسی درست نیست. رسیدگی قضایی باید عادلانه و دقیق باشد. حتی ما در دور گفت‌وگو، ماجرا غرامت‌ها را بیان کردیم ولی طرف اوکراینی نظری نداد.
خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: ایران به نشان حسن نیت پرداخت دیه یکسان را به همه قربانیان مطرح کرده است. به‌رغم این ماجرای ناگوار، دولت ایران به‌عنوان دولت مسئول در چارچوب فنی این مسائل را رسیدگی کرده ولی اسیر سیاست‌زدگی برخی عناصر و افراد ورشکسته نخواهیم شد و اجازه نمی‌دهیم سیاست‌زدگی وارد این مسأله شود.

 راه حفظ برجام عمل به تعهدات است
این دیپلمات با تأکید بر اینکه 3 کشور اروپایی انگلیس آلمان و فرانسه بهتر می‌دانند آنچه رخ می‌دهد، نشانه یک بیماری است، بیان کرد: آن بیماری، نقض مکرر و تمام و کمال برجام توسط آمریکا و 3 کشور اروپایی است. اقدامات ایران به‌سرعت برگشت‌پذیر است و اگر آنها می‌خواهند بیماری را درمان کنند، به تعهداتشان عمل کنند.
به گفته خطیب‌زاده، اینکه مسکنی زده شود، تا تب دیده شود، حل بیماری نیست. حل بیماری در انجام تعهدات است. با بازگشت اروپا و آمریکا ما هم به تعهدات خود بازمی‌گردیم، اقدام مؤثر در برابر اقدام مؤثر.

 بند ششم قانون اقدام راهبردی به‌معنای اخراج بازرسان نیست
وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات نایب رئیس مجلس مبنی بر اخراج بازرسان آژانس از سوم اسفند، گفت: قانون راهبردی مجلس به شکل کامل روشن است. ممکن است ایشان به بند ششم آن ارجاع داده باشند که می‌گوید، درصورتی‌که طرف مقابل به تعهدات‌شان عمل نکنند، نظارت فراپادمانی پایان می‌یابد که به‌معنای اخراج بازرسان آژانس نیست. وی درباره زمان اجرای قانون اقدامات راهبردی توسط ایران تصریح کرد: فکر می‌کنم هفته آخر فوریه باشد. دقیق‌تر از آن را می‌شود از ستاد برجام یا اداره‌کل حقوقی پرسید.

 سیاسی کردن مسأله کشتی کره‌ای کمکی به حل مسأله نمی‌کند
وی با بیان اینکه کسانی که می‌خواهند این ماجرا را سیاسی کنند، راه غلطی می‌روند، ابراز داشت: برخی کشورهایی که در این‌باره مداخله می‌کنند، جایگاه خود را فراموش کرده‌اند. ما موظف به حفاظت از محیط‌زیست دریایی هستیم. به طرف کره‌ای و کسانی که مداخله کرده‌اند، مکررا گفته‌ایم هرچقدر این مسأله را سیاسی کنند، کمکی به حل مسأله نمی‌کند.
 کره جنوبی منتظر ۲۰ ژانویه نماند
 وی در ادامه درباره سفر هیأت کره‌ای گفت: این سفر در راستای پرداخت بدهی این کشور انجام شده است. ما می‌خواهیم پول‌های بلوکه شده ایران به‌سرعت آزاد شود. درحال‌حاضر در این زمینه تحول خاصی رخ نداده است و امیدواریم کره جنوبی بیش از این منتظر ۲۰ ژانویه ننشیند.  این دیپلمات کشورمان در پاسخ به پرسش دیگری درباره واکسن کرونا با تأکید بر اینکه مرجع خرید واکسن کرونا وزارت بهداشت است، گفت: از وزارت بهداشت درخواست می‌کنم مسائل فنی را برای آگاهی جامعه بیان کنند. هر زمان برای ما هدفی تعیین کنند ما همکاری کردیم از جمله در زمینه واکسن‌های مشارکتی همچون همکاری با کوبا که در پی سفر ظریف به هاوانا حاصل شد.
خطیب‌زاده درباره تغییر رویکرد عربستان و امارات در قبال ایران در دوره اخیر هم گفت: هر لحظه این کشورها مسیر غلط خود را اصلاح و به واقعیات منطقه توجه کنند، آغوش ما باز است. به محض اینکه کویت اعلام کرد تحولاتی برای حل و فصل موضوعات در خلیج فارس است، استقبال کردیم و همچنان با خوش‌بینی نگاه می‌کنیم و امیدواریم مسیری که ایجاد شده ادامه یابد و بتوانیم به سازوکار منطقه‌ای در راستای ثبات منطقه‌ای دست یابیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com