بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار از سوی نمایندگان استان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Mon, September 26, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126717 تاریخ انتشار:  1401-06-30 - 15:38 تعداد بازدید:  42
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار از سوی نمایندگان استان

داخلی


 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰ در راستای طرح کوچک‌سازی دولت، با ادغام سه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت تعاون تشکیل شد.

این وزارتخانه یکی از پرچالش‌ترین وزارت‌خانه‌های ایران است که متصدی آن باید به بحران‌هایی نظیر بیکاری، بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و موضوع شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی بپردازد.

در زیرمجموعه وزارت کار، سازمان‌ها و هلدینگ‌های عریض و طویلی همچون شستا، سازمان تامین اجتماعی، بانک توسعه تعاون و... وجود دارد که هرکدام به تنهایی به خاطر ساختار درهم تنیده و بزرگشان، همانند یک وزارتخانه هستند.

حجت‌الله عبدالملکی گزینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزرات تعاون کار و رفاه اجتماعی بود که کمتر از یک سال متصدی این وزارتخانه بود که با شدت گرفتن اعتصابات اصناف گوناگون، او بارها زیر انتقاد قرار گرفت و بازنشستگان نیز خواستار استعفای او شدند. لذا عبدالملکی از سمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استعفا داد. عبدالملکی علت استعفای خود را «افزایش هماهنگی» در دولت عنوان کرد و ابراهیم رئیسی با استعفای او موافقت کرد و سپس محمدهادی زاهدی وفا سرپرست این وزارتخانه شد.

حال با گذشت بیش از 3 ماه از سرپرستی محمدهادی زاهدی وفا بر این وزارتخانه، رئیس جمهوری تصمیم گرفت که سرپرست فعلی را به عنوان وزیر به مجلس معرفی کند.

روز گذشته نامه معرفی زاهدی وفا از سوی دولت به مجلس انجام شد و زاهدی وفا در کمیسیون های مرتبط حضور پبدا خواهد کرد و ارائه برنامه را انجام می دهد.


 سرمدی: ساماندهی امور بازنشستگان اقدامی بزرگ در دوره زاهدی وفا
نماینده اسدآباد و عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی درباره گزینه پیشنهادی دولت برای این وزارتخانه گفته است: یکی از اقدامات بزرگ زاهدی وفا در دوران سرپرستی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ساماندهی امور بازنشستگان بود که کاری بزرگ به شمار می‌رود.

کیومرث سرمدی عملکرد زاهدی وفا در دوران 3 ماهه سرپرسرتی را  قابل قبول دانسته و خاطرنشان کرد: باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که مشکلات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی خیلی زیاد است و ساماندهی همه امور در مدت کوتاه سه ماهه امکان‌پذیر نیست. زاهدی وفا در این مدت کوتاه توانست امور وزارت کار را مدیریت کند و تا حد امکان به ساماندهی امور بپردازد.


 لطفی: قانونمند شدن صندوق‌های بازنشستگی مهمترین اقدام زاهدی وفا
عضو دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس که نماینده رزن و درگزین می باشد در مصاحبه ای گفته: زاهدی وفا بهترین گزینه برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، و از تجربه و سابقه لازم برای اداره این وزارتخانه برخوردار است و امیدوارم پس از رای اعتماد مجلس نسبت به حل چالش‌های وزارتخانه اقدام کند.

حسن لطفی قانونمند شدن صندوق‌های بازنشستگی را از مهمترین اقدامات زاهدی وفا پس از انتخاب به عنوان وزیر کار عنوان کرد و گفت: باید برای صندوق‌های بازنشستگی یک قانون جامع و مادر در قالب لایحه از طرف دولت به مجلس ارسال شود تا پس از همکاری دو قوه، در نهایت وضعیت صندوق های بازنشستگی ساماندهی شوند.


 فلاحی: عملکرد قابل قبول در دوره سرپرستی
نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای هم در مصاحبه با همدان پیام به شخصیت اقتصادی و سوابق متعدد زاهدی وفا در سمت های گوناگون گفت: عملکرد او در طول این 3 ماه قابل قبول بوده است.

احمدحسین فلاحی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور فرزندان زاهدی وفا در کانادا و تاثیر بر آرا گفت: فرزندانش در ایران هستند و اگر غیر از این باشد اعلام شده و در نتیجه رای گیری موثر خواهد بود.


 آزادیخواه: سوابق علمی درخشان و تجربیات خوب کاری
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس یازدهم به دنبال تعامل و همکاری با دولت است، اظهار داشت: مجلس به وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کسب رای اعتماد کمک خواهد کرد، اما برخی از همکاران نسبت به به عدم تعامل زاهدی وفا با مجلس در دوران سرپرستی‌اش انتقاداتی دارند.

احد آزادیخواه با اشاره به سوابق و عملکرد گزینه پیشنهادی وزرات کار گفت: زاهدی وفا سوابق علمی درخشان و تجربیات خوبی در حوزه کاری خود دارد و بسیاری از ارکان اصلی دولت، وزرا و روسای سازمان‌ها خود را شاگرد زاهدی وفا می‌دانند. علم، تجربه و توان وی، از وی وزیر موفقی را خلق خواهد کرد که خواهد توانست مشکلات مردم را در حوزه  تحت مدیریت خود به خوبی حل کند.

گفتنی است، محمد هادی زاهدی وفا اقتصاددان ۵۹ ساله، دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه اتاوا در کانادا است. وی در سال‌های گذشته عضو هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، رئیس هیات مدیره هلدینگ صنایع نوین، رئیس هیأت مدیره رایتل و عضو شورای عالی الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت  نیز بوده است.

در سوابق مدیریتی زاهدی‌وفا، معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت نهم، نماینده وزارت اقتصاد در شوراها و کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی تحقیقات و فن آوری (عتف)، شورای اقتصاد، کمیسیون اقتصادی دولت، شورای پول و اعتبار و  شورای عالی انرژی دیده می‌شود.

زاهدی‌وفا همچنین سابقه عضویت در کارگروه ویژه نفت، شورای عالی توسعه صادرات غیر نفتی، ستاد تنظیم بازار، ستاد تدابیر ویژه اقتصادی شورای عالی امنیت ملی، کارگروه طرح تحول اقتصادی، شورای عالی تدوین برنامه پنجم، شورایعالی رفاه و تأمین اجتماعی، شورای آمایش سرزمین، شورای عالی آمار، کمیته ملی اهداف توسعه هزاره و کارگروه تدوین ضوابط حمایت از صادرات غیر نفتی را در کارنامه خود دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com