تعطيلي خيابان بوعلي دراعتراض به بساط‌فروشان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90653 تاریخ انتشار:  1397-12-06 - 09:06 تعداد بازدید:  365
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وقتي پيوست‌هاي فرهنگي پياده‌راه فراموش مي‌شود
تعطيلي خيابان بوعلي دراعتراض به بساط‌فروشان

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری
 
 شنبه 5 اسفند ماه 1397 ساعت 10 و 30 دقیقه صبح خبرنگار همدان پیام به درخواست برخی کسبه راهی پیاده‌راه می‌شود تا پای حرفهای برخی از آنها بنشیند حرفهایی که در میان آنها اگر جملات اعتراض به مدیران شهری شنیده مي‌شود اما راهکارهایی هم ارائه می‌شود که در صورت پیگیری ، قابل اجراست. قدمت اعتراض کسبه پياده راه بوعلي همدان به فعاليت دستفروشان به 16 اسفند ماه سال 1395 برمی‌گردد زمانی که تازه پیاده راه در همدان جان گرفته بود. در زمان یاد شده ،‌مغازه داران و کسبه پياده راه بوعلي همدان در اعتراض به فعاليت روزانه دستفروشان، مقابل فرمانداري همدان جمع شدند .
از همان موقع با افتتاح پیاده راه و گسترده شدن فعالیت دستفروشان ، معترضان پياده راه شدن خيابان بوعلي را عامل سرازير شدن انبوه دستفروشان به اين محل و در نتيجه کسادي بازار مغازه داران به ويژه  در ايام پاياني سال مي دانند، و خواستار ساماندهي دستفروشان و رعايت جدي ساعت حضور آنها در پياده راه شدند اما از آن پس تا امروز هرگز رسیدگی به این درخواست جامه عمل بر قامت خود ندیده است .  
آنچه از اسفندماه 1395 تا امروز تغییر کرده است گذر زمان است و بس وگرنه خواسته معترضان که مغازه هاي خود را بسته بودند دست نخورده باقی مانده است . از آن زمان تا امروز حرف آنها یک چیز است ؛ آنها  از مسئولان می خواهند تا با نظارت و کنترل بيشتر، مجوز فعاليت در پياده راه بوعلي به دستفروشان ندهند و اگر هم میدهند ؛حداقل در ساعات پاياني و از ساعت 21 شب به پس اجازه پهن کردن بساط را داشته باشند.   پس از ورود مسئولان در دوره های متعدد اما همچنان رسیدگی به در خواست کسبه  عقیم ماند 
  دستفروشان واقعی 
 دستفروش نماها 
روز گذشته پس از تعطیلی چند ساعته کسبه پیاده راه بوعلی در بین افرادی که مشکلاتشان را با خبرنگار همدان پیام در میان گذاشتند ، سعيد دست‌پيمان ‌، رئيس هيأت امناي پياده راه بوعلي سينا موارد متعددی را ازجمله مشکلات عدیده حل نشده مطرح کرد .
وی تاکید کرد : کسبه پياده راه بوعلي خواسته‌هاي خود را به مسئولان اعلام کرده بودند و گفته بودند  اگر به درخواست ما رسيدگي نکنيد مغازه ها تعطیل میشوند ؛ اين مسئله تا اينجا نبايد کشيده مي‌شد. متاسفانه فکر نکنيد کساني که امروز در خيابان بوعلي بساط دستفروشي پهن مي‌کنند نيازمند هستند ، شايد باور نکنيد اغلب افرادي که اينجا بساط دستفروشي راه مي‌اندازند یا غیر بومی هستند يا کلي فروشان داخل بازار ، که عصرها اجناس خود را اينجا در قالب بساط دستفروشي‌ها پهن مي‌کنند و حتي مانع کسب درآمد دستفروشان واقعي هم مي‌شوند. متأسفانه به مرور زمان تعداد دستفروشان بيشتر هم شده است. بارها به مسئولان شهری مراجعه کرديم و اعتراض خود را به آنها عنوان کردیم ، اما آنها هربار گفتند ، طرحي در دست داريم که ماه ها است روي آن کار مي‌شود و به زودي اجرا خواهد شد در اين طرح عوامل مشخصي برای دستفروشان مورد تأکيد قرار گرفته بود از جمله:
1- بومي همدان باشند 
2- نيازمند شغل دستفروشي باشند 
3- سوء پيشينه نداشته باشند 
4- داراي کاور و شناسنامه کاري مشخص باشند 
5- فضاي فعاليت آنها هم يک متر در دو متر باشد
6- حق فروش اجناس مغازه‌اي بوعلي را هم نخواهند داشت 
7- براي دستفروشان سرويس‌هاي بهداشتي جهت رعايت بهداشت در پياده‌راه پيش‌بيني شود. اما با یک سوال و جواب خودتان هم می فهمید این ویژگیها شامل هیچ یک از دستفروشان پیاده راه نشده است 
 خرید وفروش جا
در حال حاضر مکاني که دستفروشان بساط پهن میکنند را خود دستفروشان به يکديگر خريد و فروش مي‌کنند.
دو سال پيش قبل از افتتاح پياده راه به مسئولان شهري مراجعه کرديم و خواستار مديريت حضور دستفروشان شديم حتي آنها عنوان کردند ما اين زيرساخت سنگ را که براي دستفروشان طراحي نکرديم و منظورمان تحويل در محيط کسب و کار و فضاي شهري براي کسبه‌ پیاد ه راه بوعلي بوده است. تا اينکه پياده راه بوعلي افتتاح شد اما همچنان دستفروشان در اين مکان مشغول به فعاليت بودند و پس از مراجعه به شهرداري به ما وعده رسيدگي هفته‌هاي پس از افتتاح پياده‌راه را دادند.
متأسفانه قرار بود اين طرح يک روز دوشنبه در دو سال پيش به اجر درآيد اما هرگز اين اتفاق نيافتاد و حتي با يک دستفروش هم براي مديريت مشکلات صحبت نکردند. پس از دو سال در روزهاي اخير براي اجراي طرح ورود کردند اما موفق به اجرا نشدند و کسبه پياده‌راه بوعلي پس از نااميد شدن در اجرا مغازه‌هايشان را بستند.
 به فرمانداري مراجعه کرديم و در اين مراجعه و تشکیل جلسه ، مصوب شد دستفروشان از ساعت 9 شب در پياده‌راه مستقر شوندو پس از عيد از پياده‌راه جمع‌آوري شود اما متاسفانه پس از مراجعه براي پيگيري بهانه‌هاي متعددي مطرح شد.
 9شب به پس در پیاده راه
حرف ما کاسبان اين است که دستفروشان از 9 شب به پس بساط را پهن کنند و پس از عيد هم براي فعاليتشان جاي مشخصي در شهر تدارک ديده شود که اين مشکلات پيش نيايد.
پس از اعتراض کسبه پياده راه بوعلي در روز گذشته و تعطيلي مغازه‌ها در اين منطقه تعدادي از کسبه در اتاق اصناف همدان حضور پيدا کردند تا مشکلات و مسائلشان مورد رسيدگي قرار گيرد.  در ادامه این مراجعات ، جلسه‌اي با حضور علي‌ضمير،معاون خدمات شهری شهرداری همدان ،  کاسبان اتاق اصناف و نماينده ای از  فرمانداري همدان در سالن جلسات اتاق اصناف تشکيل شد.پس از طرح موارد متعدد توسط کسبه و توضيحات مسئولان شهري حاضر در این نشست  ، به نقل از علي‌ضمير مقرر شد شهرداري برنامه و طرح رسيدگي به فعاليت دستفروشان را 11 اسفندماه 1397 به فرمانداري براي اجرا ارائه دهد و قرار بر اين شد ظرف دو روز آينده جلسه‌اي در فرمانداري تشکيل شود و ماحصل تصميم‌گيري‌ها به ارگان‌هاي مرتبط و دستگاه‌هاي نظارتي ابلاغ شود. 
و بر اين اساس از اين پس فعاليت دستفروشان قانونمند خواهد شد،  بساط آنها به روز بازارها منتقل مي‌شود و ساعت کاري آنها در قالب شناسنامه و کاور و محل مشخص فعاليت تعيين مي‌شود. 
فعاليت دستفروشان از پياده راه بوعلي به پياده‌راه اکباتان (از قسمت مسجد صاحب الزمان) به سمت پايين هدايت خواهد شد.
 پیاده‌راه اکباتان عاری از دستفروشان
۱۷ مهر ۱۳۹۷ نیز سرپرست مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان از جمع‌آوری دستفروشان از پیاده‌راه اکباتان خبر داده بود و عنوان کرده بود : دستفروشان و بساط‌گستران پیاده‌راه اکباتان به صورت کامل جمع‌آوری شدند. در زمان یاد شده حسین مردانی درگفتگو با ایمنا ، اظهار کرده بود. نیروهای واحد رفع سد معبر به‌ صورت ویژه و یک‌سره از ساعت ۸ تا ۲۰ با استقرار در پیاده‌راه اکباتان، ضمن رعایت حقوق شهروندی و حفظ کرامت انسانی دستفروشان، اقدام به جمع‌آوری آن‌ها و بازگشایی معابر عمومی می‌کنند.
8 دیماه 1397 نیز گردان رئیس شورای شهر همدان با اشاره به الگو شدن همدان در امر ساماندهی دست فروشان و پیاده راه سازی در کشور، یادآور شده بود : مجموعه نیروی انتظامی در موفقیت همدان در  زمینه ساماندهی دستفروشان و ایجاد پیاده راه ها  نقش موثری داشته است.
از نگاه وی ، مدیریت شهری برای انجام وظایف خود به ویژه در ساماندهی دست فروشان و انتقال بخشی از آنها از پیاده راه بوعلی به اکباتان نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله نیروی انتظامی است.
اما تا امروز هیچ یک از این رسیدگی ها انجام نشده است و پیگیری درخواست کسبه پیاده راه بوعلی عقیم مانده است حال باید دید آیا از این پس فعالیت کسبه و مدیریت دستفروشان وارائه پیوستهای فرهنگی پیاده راه محقق خواهد شد یا خیر ؟ 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com