متهم؛ دست های آلوده همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125741 تاریخ انتشار:  1401-05-24 - 10:57 تعداد بازدید:  108
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عامل مسمومیت اهالی روستای چنار اسدآباد اعلام شد
متهم؛ دست های آلوده

نویسنده : نصرا... طاقتی احسن

حوادث


 مسمومیت 260نفر از اهالی روستای چنارعلیا حواشی و فرضیه های مختلفی را در بین رسانه ها و مردم به وجود آورد که روزگذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در یک جلسه فوری با رسانه ها تمام شایعات مطرح شده در رابطه با این بیماری که باعث مرگ یک کودک نیز شده بود را رد کرد.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی از همان روز اول فرضیه های در زمینه بیماری شکل گرفت اما مهم ترین فرضیه پس از بررسی و آزمایش های انجام شده عامل باکتریایی برای ایجاد بیماری بود که در نهایت "باکتری شیگلا" عامل شیوع بیماری عفونی در این روستا تشخیص داده شد.
محمدمهدی مجذوبی در تشریح این خبر گفت: عصر روز تاسوعا یا ظهر عاشورا خبر همه گیری اسهال با مجموعه ای از علائم نظیر ضعف، بی حالی و اسهال رسید و علائم در کودکان شدیدتر از افراد بالغ دیده می شد.
مجذوبی با اشاره به استقلال دانشکده علوم پزشکی اسدآباد افزود: این دانشکده از دانشگاه علوم پزشکی همدان خواست در حوزه تشخیص، درمان و پیشگیری کمک کند که در مرحله اول کمبودهایی حس کردیم و کمک هایی نظیر سرم و دارو را از مرکز استان ارسال کردیم.
وی در ادامه گفت: در مرحله دوم برای تشخیص بیماری همراه همکاران برای بازدید میدانی حضور یافتیم و تعدادی از اهالی بخشی از چنار را مشاهده کردیم که به گفته اهالی آن بخش از چنار نوعی شربت پخش شده و در بخش دیگر روستا نوعی شربت متفاوت که طبق تجربه متوجه شدیم این اسهال عفونی و التهابی است.
همچنین وی در ادامه اضافه کرد: فرضیه های در زمینه بیماری شکل گرفت اما مهم ترین فرضیه عامل باکتریایی برای ایجاد بیماری بود که در محل مطرح شد اما مستندات آزمایشگاهی نداشتیم و چندی از بیماران بدحال به بیمارستان بعثت منتقل شدند تا دچار مشکل نشوند و از تمام بیماران نمونه های آزمایشگاهی گرفته شد که روی این نمونه های تست pcr  و آزمایش کشت انجام شد و در حین انجام آزمایشات متوجه فوت یکی از کودکان شدیم.
وی درباره فوت کودک افزود: طبق بررسی ها و اسهال اتفاق افتاده و فوت کودک عامل بیماری "شیگلا" حدس زده شد و نمونه ها که بررسی شد ازمایش شیگلا تعداد قابل  توجهی از آن ها مثبت شد و عوامل عفونی دیگر منفی اعلام شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی وجود سم  در شربت را تکذیب کرد و گفت : عامل سم به عنوان عامل به وجود آورنده بیماری در اذهان عمومی شکل گرفت که پاسخ آزمایش افراد بیمار و هم جواب پزشکی قانونی کودک فوت شده ،وجود سم در بدن افراد را منفی اعلام کرد زیرا سم نمی توانست موجب اسهال خونی شود و تنها می تواند موجب  ایجاد آسیب های کبدی شود.
مجذوبی در رابطه با "باکتری شیگلا" توضیح داد : شیگلا یک نوع باکتری است که در بعضی افراد می تواند بدون علامت، در بعضی با علائم خفیف یا شدید همراه باشد که البته این بیماری در کودکان باعث اسهال خونی است همچنین باکتری می تواند موجب ترشح توکسین در روده و ورود آن به جریان خون شده و از آن طریق به مغز و کلیه فرد ورود پیدا کند که کودک فوت شده دچار همین مشکل شده بود.
وی در ادامه افزود: آب روستا و مخازن نیز مورد بررسی قرار گرفت و باکتری و کلر آن اندازه گیری شد و مشکلی در آب روستا مشاهده نشد که در نهایت شربت آلوده به این باکتری عامل شیوع این بیماری در بین مردم بوده است حتی عواملی همچون کرونا و انگل نیز در این زمینه مطرح نبوده است.
همچنین مجذوبی درباره علت ایجاد این باکتری گفت: زمانی که فردی مبتلا به این باکتری شود آن را به طور طبیعی دفع می کند و اگر آن یک فرد که می تواند حتی بدون علامت باشد با رعایت نکردن بهداشت فردی در تولید یک ماده غذایی و نوشیدنی که در این مورد شربت ها بودند مشارکت کند و باعث انتقال بیماری می شود و این بیماری از راه تنفسی منتقل نمی شود و در محیط خارج بدن اگر به آب و غذا نرسد از بین می رود.
وی با اشاره به اینکه در مجموع ۲۶۰ نفر بیمار سرپایی به مراکز دولتی مراجعه کردند البته شاید هم مواردی به مراکز خصوصی رفته باشند، یادآور شد: از این تعداد ۵۵ نفر بستری شدند که ۹ نفر افراد بالغ و بقیه کودک بودند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com