رسانه‌ها تشکیلات فساد را زیر سوال ببرند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 تير 1398 - شماره 3523
 
امروز : جمعه ، 28 تير 1398

Today : Thu, July 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84671 تاریخ انتشار:  1397-05-16 - 21:24 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاد ارتباطات :
رسانه‌ها تشکیلات فساد را زیر سوال ببرند

فرهنگی


حرفه خبرنگاری یا روزنامه نگاری را با تاریخی نزدیک به دو قرن در ایران می دانند که در طول این دوره تاریخی دچار فراز و نشیب و حرکت قدم به قدم رو به جلو تا مطرح شدن به عنوان یک رکن مهم و الزامی در جامعه شده است.امروز این حرفه مهم جامعه از دیدگاه کارشناسان مختلف مورد ارزیابی، آسیب شناسی و بررسی بایسته ها و شایستگی ها قرار می گیرد، اکبر نصراللهی استاد ارتباطات معتقد است برای بحث در مورد خبرنگار ابتدا باید وی را توصیف کرد.
دیدگاه و نظرات کارشناسانه این استاد ارتباطات را در ادامه می خوانیم:
 خبرنگاران؛ ناظر و دیده‌بان جامعه
برای بحث در مورد خبرنگار ابتدا باید او را توصیف کرد، خبرنگاران حقیقتا، چشم و گوش و زبان، دیده‌بان و ناظر جامعه هستند و می توانند مثل خورشید بر ابعاد پنهان زندگی مردم تابیده و با اطلاع رسانی دقیق و به موقع، روشنگری و آگاهی بخشی و به مردم کمک کنند تا در زمینه های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی درست تصمیم بگیرند.
خبرنگاران با نظارت خود بر عملکرد ارکان مختلف جامعه از جمله قوا، نهادها و سازمان های مختلف و بخش های خصوصی و دولتی می توانند از انحراف دولتمردان، کارگزاران و مدیران از اهداف و چشم اندازهای کلان کشور جلوگیری کنند.
خبرنگاران می توانند به موازات مراکز و دستگاه های رسمی کشور مثل دانشگاهها و آموزش و پرورش به آموزش و فرهنگ سازی پرداخته و به سرعت رشد و توسعه کشور کمک و با مهارت افزایی کار مردم را تسریع و تسهیل کنند. خبرنگاران همچنین می توانند با اطلاع رسانی صحیح و اتخاذ راهبرد واقع نمایی، امنیت مردم را تامین و تضمین کنند.
 بستر آماده سیاسی پیش نیاز ایفای مناسب نقش خبرنگاری
اما تمام نقش های مثبت و توصیف های بیان شده در شرایط آزاد و بستر آماده اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور و با آگاه بودن خبرنگار بر اصول حرفه ای و باور خبرنگاران و رسانه ها به تعهدات و رسالت اجتماعی و داشتن عشق و علاقه به کارشان امکانپذیر می شود.
اگر عشق و علاقه نباشد و خبرنگاران بر اصول حرفه ای آگاه نباشند و بر رسالت حرفه ای خود باور و ایمان نداشته باشند و شرایط و بسترهای سیاسی و اجتماعی جامعه نیز مهیا نباشد خبرنگاران نمی توانند نقش های مثبت خود را ایفا کنند
 رسانه باید در صدر باشد
اگر رسانه کشوری اصلاح شود جامعه اش اصلاح می شود، رسانه ها بر همه بخش ها، سازمان و ارکان جامعه سرتر هستند و می توانند نقش راهنمایی و رهبری و حساسیت زایی و حساسیت افزایی در همه اقشار و سازمان ها و دستگاه ها داشته باشند و اگر بپذیریم آنها نقش بالا و مثبتی در مبارزه با فساد دارند، باید قدرشان را بدانیم و تلاش کنیم خبرنگار و رسانه در صدر باشند.
خبرگزاری ها به ویژه روزنامه ها در شرایط کنونی حالت رو به احتضاری دارند، متاسفانه خبرنگاران ما به دلایل مختلف سیاسی و اقتصادی و پایین آمدن آستانه تحمل برخی مسئولان با مشکلات زیادی مواجه اند و شاید یکی از دلایل عدم ایفای مناسب نقش خبرنگاران در جامعه کنونی همین شرایط باشد.
این شرایط در بستر مناسب سیاسی و اقتصادی امکانپذیر است اما بعضی وقت ها هم ممکن است شرایط مهیا باشد، اما خود خبرنگاران تسلط و باور بر کار حرفه ای نداشته باشند، اگر آگاه نباشند نمی توانند آگاه کنند.
اگر برای تامین معیشت به این شغل رو آورده باشند نمی توانند خبرنگار خوبی شوند، همه مشکلات مربوط به شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیست، اگر منصفانه فکر کنیم 60 تا 70 درصد مربوط به خود خبرنگاران ومدیریت کهنه و غیر تخصصی رسانه هاست.
 مهم ترین آسیب های حرفه روزنامه نگاری
نداشتن صداقت، فراموش کردن اخلاق حرفه ای، نادیده گرفتن منافع و امنیت ملی، ترجیح منافع فردی و جناحی بر منافع ملی مهمترین آسیب هایی است که اکنون در میان خبرنگاران و رسانه ها وجود دارد و این گناهی نابخشودنی است.
کافی است خبرنگاران در کار خود صداقت نداشته و یا اخلاق حرفه ای و یا منافع و امنیت ملی را فراموش کنند و منافع فردی و جناحی و صنفی خود را بر منافع و امنیت ملی ترجیح دهند و این گناه نابخشودنی می تواند کشور را دچار بحران کند.
همانگونه که دانستن، حق مردم است و خبرنگاران تلاش می کنند مردم را آگاه کنند، به همین اندازه و شاید بیش از آن، حق دارند امنیت روحی و روانی آنها با خبرهای دروغ بعضی از خبرنگاران در معرض چالش قرار نگیرد. در واقع مردم غیر از حق دانستن، حقوق دیگری هم دارند از جمله حق امنیت.
وقتی خبرنگاران خبرنگاران خبرهای مهم و مورد نیاز مردم را اطلاع رسانی نکنند یا دیر اطلاع رسانی کنند و یا اینکه وقایع مهم را نادرست و ناقص منتشر کنند امنیت روحی و روانی مردم در معرض چالش قرار می گیرد و آنها را به سوی رسانه های خارجی و غیررسمی سوق می دهد.
رسانه ها و خبرنگاران در تولید و انتشار اخبار می توانند یکی از راهبردهای زیر را مدنظر قرار دهند: راهبرد انکار، سکوت، کوچک نمایی، بزرگ نمایی و یا واقع نمایی. مردم انتظار دارند خبرنگاران وقایع را همانگونه که اتفاق می افتد واقع نمایی کنند نه همان گونه که دوست دارند و یا منافعشان ایجاب می کند.
اگر به هر دلیلی خبرنگاران رویدادهای مثبت و منفی جامعه را واقع نمایی نمی کنند، مردم انتظار دارند وقایع منفی را در این شرایط بحرانی و افزایش تحریم و گرانی ها بزرگ نمایی نکنند. البته مردم انتظار هم ندارند رسانه ها در قبال این اخبار، راهبرد انکار و یا سکوت را اتخاذ کنند.
 پمپاژ ناامیدی مشکل رسانه های امروز
اکنون یکی از مشکلاتی که در جامعه رسانه ای وجود دارد پمپاژ اخبار منفی است، خبرنگاران ما استاد تولید و انتشار اخبار منفی هستند، متاسفانه وضعیت کشور خوب نیست و نسبت اخبار منفی به مثبت زیاد است. در این شرایطی که اخبار خوب کم اتفاق می افتد، خبرنگاران باید این مهارت را در خود ایجاد و تقویت کنند که با یافتن اخبار مثبت و کورسوی امید و پرداختن هنرمندانه و هوشمندانه آن در جهت تامین امنیت روحی و روانی مردم تلاش کنند.
این به مفهوم آن نیست که خبرنگاران اطلاعات درستی به مردم ندهند بلکه اگر قرار است جهت گیری داشته باشند و واقایع را بزرگنمایی کنند، اولویت و جهت گیری به سمت مردم و برجسته سازی اخبار مثبت باشد.
عدم واقع گرایی و ارائه اطلاعات درست و به موقع به مردم باعث می شود که مردم نتوانند تصمیم درستی بگیرند و این زیان غیرقابل جبرانی بر منافع مردم و کشور خواهد داشت.
 فرصت نشناسی و واگذاری میدان به رقیب آسیب دیگر رسانه هاستت
مشکل دیگری که خبرنگاران و رسانه های ما با آن مواجه هستند این است که خبرنگاران و رسانه ها کار خود را خوب و به موقع انجام نمی دهند و از کنار سوژه های مورد نیاز مردم به راحتی می گذرند و این باعث می شود میدان به رقیب و دشمن واگذار شود.
واگذاری میدان به رقبای خارجی و دشمنان در شرایط حساس کنونی، خیانت و فرصت سوزی است و باعث مخاطب گریزی و اعتمادزدایی از رسانه های خودی و اعتبار افزایی و مخاطب افزایی برای رسانه های رقیب و دشمن می شود.
رسانه ها باید با نقد منصفانه و با انعکاس و پیگیری مطالبات مردم و وعده های مسئولان و پوشش صحیح و جامع و درست حرف های مردم، مخاطبان را از مراجعه به رسانه های بیگانه و بی نیاز کنند.
رسانه های بیگانه عاشق چشم و ابروی مردم ایران نیستند و واقعیتها را آنگونه که هست منتشر نمی کنند، خبرنگاران حواسشان باشد که در درجه اول نیاز و مشکلات و آرمان های مردم را به موقع متوجه و آگاه شوند و در قالب درست و دلسوزانه منعکس کنند، نه اینکه مشکلات مردم را کشف و به گونه ای منعکس کنند که موجب ناامیدی آنها شوند.
 رسانه های ما تشکیلات فساد را زیر سوال نمی برند
خبرنگاران و رسانه ها ناظر بر کار ارکان مختلف جامعه هستند و به موقع جلوی فساد را می گیرند، به موقع هشدار می دهند و به موقع بخش های مختلف نظام را برای مقابله با فساد حساس می کنند و کاری می کنند که هزینه فساد در کشور بالا رود.
اما متاسفانه در کشور ما فساد یا اصلا هزینه ای ندارد و یا هزینه آن بسیار کم است، سازمان ها، ستادها و تشکل های رسمی مبارزه با فساد در کشور کم نیستند، اما همچنان فساد در کشور ادامه می یابد و مردم از فقر و فساد و تبعیض ناراحت هستند؛ بخشی از علت های ادامه این وضع رسانه ها و خبرنگاران هستند.
اگر رسانه ها نقش های نظارتی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، حساسیت افزایی در زمینه مبارزه با فساد را به موقع و کامل ایفا کنند و به همراه طرح روندی موضوع، راهکار ارائه دهند، فساد یا ریشه کن و یا میزان آن کم خواهد شد و هزینه آن بالا خواهد رفت.
 در هیچ کجای دنیا رسانه ها با یک اتوبان آزاد مواجه نیستند
در هیچ کجای دنیا رسانه ها با یک اتوبان آزاد مواجه نیستند که هر کجا خواستند بروند، خبرنگاران و رسانه های ما اگرچه با موانعی مواجه اند اما بسیاری مواقع خود دچار خود سانسوری می شوند.
اگر خبرنگار کار خود را بلد باشد می تواند بسیاری از مسائل مربوط به فساد اقتصادی و اخلاقی و موانع اجتماعی را که در کشور وجود دارد هوشمندانه و هنرمندانه به همراه راهکارهای رفع آن ارائه و انعکاس دهد.
اما وقتی به اصول و تکنیک های کار اِشراف نداشته باشد به گونه ای انتشار دهد که باعث امیدزدایی شده و امنیت ملی در مخاطره قرار دهد، با واکنش های مسئولان مواجه می شود.
اما واقعیت این است که می توان دلسوزانه و مسئولانه مشکلات کشور را به همراه راهکارهای مسئولان مطرح کرد، اگر طرح مشکل و بیان نظر کارشناسان در مورد علت های ایجاب و راهکارهای رفع بیان شود، مشکلی پیش نمی آید.
برخی چون اطلاع صحیحی از اصول حرفه ای ندارند، ضعف خود را متوجه جای دیگری می کنند و کار خود را به خوبی انجام نمی دهند، خبرنگاران قرار نیست منتظر اجازه جایی باشند، خبرنگاری کار پرمخاطره ای است و خبرنگاران باید تلاش کنند مسیر و راه خود را پیدا کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com