1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) چرا زلزله بیشتر شب‌ها رخ می‌دهد؟ همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83452 تاریخ انتشار:  1396-10-12 - 05:45 تعداد بازدید:  198
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چرا زلزله بیشتر شب‌ها رخ می‌دهد؟

اجتماعی

چرا زلزله شب اتفاق می‌افتد؟ قطعا تا به امروز و پس از زلزله هایی که اخیرا در شهرهای ایران اتفاق افتاد، برای شما نیز این سوال پیش آمده است که چرا این زمین لرزه‌ها در شب اتفاق می‌افتند؟! چرا روزها کسی احساس زمین لرزه نمی کند؟! برخی از افراد نیز تاکنون به این باور رسیده اند که زلزله‌های بسیار شدید نیز قطعا شب‌ها رخ می‌دهند و نمونه ی آن زلزله ی بم در سال ۱۳۸۲ بود.
ارتباط میان وقوع زمین لرزه و زمان وقوع
اگر برای بررسی زمین لزره‌ها نگاهی به علم زمین شناسی بیندازیم خواهیم دید که زلزله تابعی از نسبت گرانشی میزان انرژی ذخیره شده در سطح گسل یک منطقه به میزان مقاومت آن صفحه می‌باشد. زمان وقوع زلزله زمانی تغییر می‌نماید که در فشار وارده بر میدان تنش یا میزان مقاومت سطح گسل تغییر یابد. پدیده‌های مختلفی نیز می‌تواند در زمان اتفاق افتادن زلزله موثر باشد که متعدد می‌باشند.
از جمله پدیده‌های متعدد می‌توان به وقوع زلزله‌های دیگر در صفحات مشترک زمینی، حرکت توده‌های مایع ماگمایی در اعماق زمین، نیروی گرانش میان ماه و خورشید و یا حتی میان سیارات با هم و... اشاره کرد. بسیاری از زلزله شناسان دلیل به وقوع پیوستن زلزله‌های ایران در شب را اثر جاذبه ی گرانشی در میان ماه و خورشید اعلام می‌دارند و از گذشته تاکنون نیز بسیاری از محققین و دانشمندان علوم زمین شناسی و توپوگرافی پروژه‌های بسیاری را برای بررسی آن در دست اقدام داشته اند.
اثر کششی ماه و خورشید به منظور تحریک زمین لرزه‌های دستگاهی ایران و حتی تمام مناطق زلزله خیز جهان در بازه‌ی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۷ مورد بررسی قرار گرفته و در آخر بعد از گذشت مراحل مختلف و انجام آزمایشات متعدد به نتایج جذابی دست یافتند. نتایج بدست آمده از این بررسی‌ها را در کنار هم قرار داده و به این نتیجه رسیدند که زمان وقوع زلزله‌ها در ایران به هیچ وجه اتفاقی نبوده و دلیلی کاملا علمی دارند و تابعی از فشار گرانشی میان ماه و خورشید می‌باشد.
اگر کمی بخواهیم به مطالعات گذشته باز گردیم خواهیم دید که اکثر زلزله‌ها در فصل بهار اتفاق می‌افتادند و برخی از زلزله‌ها نیز در زمان انقلاب زمستانی رخ می‌دادند و دلیل آن نیز این بود که در این زمان‌ها میزان جاذبه ی میان ماه و زمین و خورشید نسبت به یکدیگر زیاد می‌باشد و به همین خاطر نیز تعداد زلزله هایی که رخ می‌دادند بالا بوده است و اکنون نیز دلیل بسیاری از زمین لرزه‌های ایران که در شب رخ می‌دهند همین امر می‌باشند و اصلا به صورت اتفاقی نیست.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com