1400-01-211400-01-31bool(false) 1400-01-211400-01-31bool(false) مجوز سفر به همدان زرد بدون علیصدر بی‌فایده است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 فروردين 1400 - شماره 4015
 
امروز : سه شنبه ، 31 فروردين 1400

Today : Tue, April 20, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116481 تاریخ انتشار:  1399-12-23 - 10:44 تعداد بازدید:  346
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مجوز سفر به همدان زرد بدون علیصدر بی‌فایده است

نویسنده : مریم مقدم

گزارش

■ معاون گردشگری: علیصدر بر تصمیم خود برای تعطیلی نوروز تجدیدنظر کند
■ نایب رئیس جامعه هتلداران ایران: تعطیلی غار در کارنامه مدیرعامل سوءمدیریت ثبت می‌شود
■ شهردار: ستاد کرونا بر تصمیم بازنگری کند غار باز می‌شود


 درحالی‌که نوروز ۱۴۰۰ سومین نوروزی است که پس از سیل نوروز ۱۳۹۸ و کرونا در نوروز ۱۳۹۹ شرایط سفر در تعطیلات همچنان فراهم نیست، اکیدا توصیه شده امسال هم مردم در نوروز در خانه بمانند. ستاد ملی مقابله با کرونا و رئیس جمهور پس از جلسات متعدد تکلیف سفر‌های 1400 را روشن کردند.
بنابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز ۱۴۰۰ ممنوع است و سفر به شهرهای آبی و زرد نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه انجام می‌شود.
ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا سرانجام تصمیم نهایی خود را درباره سفرهای نوروزی اعلام کرد و بر این اساس، سفرهای نوروزی به مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است؛ اگرچه این موضوع تنها درباره سفرهای شخصی جاده‌ای صدق می‌کند و سفر هوایی، ریلی و با سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی با ارائه پاسخ منفی تست کرونا امکان‌پذیر است.
از آنجا که همدان در ردیف شهرهای زرد قرار دارد با این تفاسیر سفر به استان با حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است.

 التماس می‌کنم، می‌بوسمتان؛ حضرت عباسی سفر نروید
 بالاخره در روزهای اخیر، وزیر بهداشت ضمن تأکید چندباره بر خطر ویروس تغییریافته انگلیسی، قدرت سرایت بالا و شدت مرگ‌آفرینی آن، در عین‌حال درباره سفرهای نوروزی گفت: ما التماس کردیم که سفر نباشد. التماس می‌کنم، می‌بوسمتان؛ حضرت عباسی سفر نروید.
وزیر بهداشت باید خواهش کند، تمنا کند، دست ببوسد و پا ببوسد تا بلکه بتواند یک قدم بردارد. انتظارمان این است که به برخی عرایضی که وزیر بهداشت به‌عنوان دلسوزی و آینده‌نگری بیماری می‌گوید، توجه بیشتری معطوف شود.

نرفتن به سفر بهتر از رفتن است
 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است، گفت: طبق تصمیم وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، هیچ‌کس برای سفر به این شهرها برنامه‌ریزی نکند.
وی افزود: اگرچه برای مردم سخت است که امسال به سفر نروند اما باید بدانند این خواهش و نکته‌ای که مطرح می‌شود برای سلامت آنان است و نه چیز دیگر. نرفتن به سفر بهتر از رفتن است. حالا اگر کسانی اصرار دارند که سفر بروند و یا برای‌شان واجب است باید خیلی مراقب رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشند. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که شب عید خرید نروید اما از آنان می‌خواهیم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و در شلوغی و ازدحام وارد نشوند.

سال آینده سفر کنید
 علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در همین زمینه اظهار کرد: اگرچه شاید فشار روحی و روانی و خستگی مردم سبب شود که تحمل و آسیب‌پذیری داشته باشند، اما خواهشی که داریم این است که تا حد امکان این سفرها به هیچ‌وجه انجام نشود تا امسال را هم با شرایط ثابتی بگذارانیم و از سال آینده که بحث واکسیناسیون کامل‌تر می‌شود و قطعا سال‌های بعد می‌توانیم تعطیلات بهتری داشته باشیم، آن هم همراه با عزیزان‌مان در کنار یکدیگر که مبادا به‌دلیل سفرهای چندروزه عزیزان‌مان دیگر در کنار ما نباشند که این ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است.

استاندار همدان: غار علیصدر تا اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ تعطیل است
 هفتم اسفندماه بود که استاندار همدان از تعطیلی غار علیصدر تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: متأسفانه رعایت پروتکل‌ها در کل کشور کاهش پیدا کرده و این موضوع معنایی جز افزایش و گسترش ویروس کرونا نخواهد داشت.
سیدسعید شاهرخی با بیان اینکه تردد خودروهای با پلاک خوزستان در استان همدان تا اطلاع ثانوی ممنوع‌ است، گفت: بیشتر شهرستان‌های استان همدان در وضعیت زرد قرار دارند.
استاندار همدان که در شصتمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا سخن می‌گفت، افزود: با توجه به ایام پایانی سال که مراجعات به بازار زیاد شده و هم سفرهای نوروزی در پیش است، رعایت پروتکل‌ها بهداشتی حتما باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه بیشتر شهرستان‌های استان همدان در وضعیت زرد قرار دارند و شهرستان اسدآباد در وضعیت آبی است، گفت: تمام فعالیت‌ها براساس رنگ‌بندی‌های اعلام شده، انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشوند و تغییری در وضعیت رنگ‌بندی استان ایجاد شود، محدودیت‌های بیشتری اعمال خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه استان همدان مقصد گردشگری است، ضرورت دارد پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته و رعایت شود.

تکلیف سفرهای نوروزی روشن شد
 در تازه‌ترین خبر نیز وزیر کشور با بیان اینکه پروتکل‌های بهداشتی در ایام نوروز تشدید می‌شود، گفت: برپایی چادرهای مسافرتی در بوستان‌ها و کنار خیابان و استفاده از مدارس و خانه‌های شخصی که مورد اطمینان نیست برای اسکان در ایام نوروز ممنوع است.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی در 2 روز گذشته در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر چگونگی شرایط سفرهای نوروزی، اظهار کرد: ستاد ملی مبارزه با کرونا در این زمینه مصوبه دارد و ما نیز تابع آن هستیم.
وی افزود: در این ستاد مقرر شده شهرهایی که رنگ‌بندی کرونایشان قرمز و نارنجی است، سفر کردن به آنها ممنوع باشد ولی سفر به بقیه شهرستان‌ها و شهرهای کشور آزاد است.
وی خاطرنشان کرد: مردم پیش از رفتن به هتل و رستوران جهت اطمینان بیشتر از بهداشتی بودن این مراکز با وزارت میراث فرهنگی هماهنگ کنند.
رحمانی‌فضلی با اشاره به ارائه دستورالعمل‌های لازم برای اتوبوس‌ها، قطارها و هواپیماها خاطرنشان کرد: محور سلامت و صحت مردم، خود مردم هستند و آنچه وظیفه دولت و دستگاه‌های اجرایی است مهیا کردن امکاناتی مانند پزشک، دارو و تخت و همچنین ارائه تذکرها و توصیه‌های لازم است.

درخواست برای تجدیدنظر
 پس از اتخاذ این تصمیم در اختتامیه جشنواره عکس زمستانی که به همت مجموعه توریستی گنجنامه در تالار قرآن برگزار شد، معاون گردشگری همدان از مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر درخواست کرد در زمینه تعطیلی غار در نوروز 1400 بازنگری بر تصمیم مجموعه داشته باشند.
علی خاکسار به نقش تأثیرگذار علیصدر بر چرخه گردشگری استان اشاره کرد و گفت: حالا که امکان سفر به همدان ایجاد شده، نباید با تعطیلی علیصدر این تکاپو را از استان گرفت و لازم است با عنوان سفر مسئولانه مردم استان و میهمانان ورودی را مهارت ببخشیم.
نایب‌رئیس جامعه هتلداران ایران و مدیر هتل‌های بین‌المللی باباطاهر نیز در این برنامه به‌صراحت گلایه فعالان گردشگری را از تصمیمات اخیر مطرح کرد.
 شهرام شیروانی گفت: به جای اینکه بگویید شما را به حضرت عباسی سفر نروید صدای ما را بشنوید که می‌گوییم شما را به حضرت عباس واکسن را برای ایرانیان مهیا کنید.
وی گفت: پروتکل‌های لازم را ستاد ملی کرونا به تأسیسات گردشگری اعلام کرده است و حالا مردم نیز اصول اولیه رعایت اصول بهداشتی را می‌دانند.
مردم باید سفر مسئولانه را تجربه کنند و تأسیسات گردشگری به رعایت اصول بهداشتی به‌خوبی واقف هستند پس با پاک کردن صورت مسأله چیزی حل نمی‌شود.
وی خطاب به متولیان امور در شرکت سیاحتی علیصدر گفت: ما باید علیصدر را برای نوروز1400 در استان فعال ببینیم زیرا اگر علیصدر فعال نشود این اتفاق سوءمدیریت مجموعه علیصدر تلقی خواهد شد و خواهد توانست تأسیسات گردشگری استان را متضررتر کند. `

چرا در همدان زرد غار تعطیل است
 در این میان تصمیم بر تعطیلی غار علیصدر در نوروز 1400 برای تصمیم‌گیران و برنامه‌ریزان سفر ایجاد نگرانی کرد و پرسش‌هایی متعددی را ایجاد کرد.
اگر همدان شهر استان زرد است چرا مهم‌ترین جاذبه گردشگری آن مهر تعطیلی برای نوروز 1400 می‌خورد؟
اگر قرار است مهم‌ترین جاذبه گردشگری همدان تعطیل باشد دیگر زنجیره‌های چرخه گردشگری هم از مدار خارج شوند؟
بازگشت تدریجی تأسیسات و اماکن گردشگری به چرخه فعالیت برای نوروز 1400 خبری است که در یکی‌دو هفته اخیر در اغلب رسانه‌ها به آن پرداخته شد و بنابر آخرین تصمیمات در ستاد ملی مقابله با کرونا و امکان سفر به شهرهای زرد فعالیت تأسیسات و اماکن گردشگری به‌صورت جدی‌تر از سر گرفته می‌شود.
در این میان اما براساس آخرین مصوبات این ستاد در همدان مقرر شده بود غار علیصدر که تأثیر بسزایی بر جذب گردشگر در غرب کشور به‌ویژه همدان دارد برای نوروز 1400 باز نباشد.
این تصمیم درحالی اتخاذ شد که سفر برای نوروز به همدان مجاز اعلام شده بود و همچنان سفر با اولویت حفظ فاصله هوشمند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن بود.

نتیجه
 روزهایی که موج ورود گردشگر به همدان بالا بود همواره علیصدر محرکی برای سفر به غرب کشور به حساب می‌آمد و حالا با متوقف شدن امکان بازدید از غار و صدور مجوز برای پذیرش مسافر در استان درصد بالایی از تأسیسات گردشگری نگران شدند از اینکه مبادا با تعطیلی علیصدر این اجازه ورود مسافر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیشتر شکل ضرر و زیان پیدا کند.
پیشینه رکود ورود گردشگر به علیصدر به اواخر بهمن‌ماه سال گذشته برمی‌گردد که برای نخستین‌بار تا سی‌ام اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ که به‌نوعی زمان پیک پذیرش گردشگر در این منطقه محسوب می‌شد، برمی‌گردد.
از روزی که علیصدر روزها را یکی پس از دیگری بی‌مسافر پشت‌سر گذاشت دیگر تأسیسات گردشگری همدان هم روز خوش به خود ندیدند.
برای حل‌وفصل مشکلات اقتصادی کارگران در علیصدر با رایزنی‌های متعدد مدیران مجموعه بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران این مجموعه مشمول بیکاری شدند.
به این طریق روزگار گذشت اما این بیمه و وام‌های دریافتی هم دردی را درمان نکرد و چرخ لنگان علیصدر گردشگری همدان را هم با چالش روبه‌رو کرد و این اتفاق دلیلی برآن شد که بیش از گذشته متولیان امور در حوزه گردشگری به اهمیت نقش علیصدر در گردشگری استان پی ببرند.
در روزهایی که چالش‌های مالی گریبان علیصدر را گرفته بود، انتظار می‌رود برای رفع مشکلات اقتصادی علیصدر ارگان‌های تأثیرگذاری همچو استانداری، شهرداری و میراث فرهنگی با حمایت‌های مالی بیشتر از گذشته برای فعالیت دوباره این مجموعه قدمی بردارند.
پس از درخواست متولیان امور گردشگری برای بازگشایی دوباره غار علیصدر شهردار همدان به‌عنوان عضو تأثیرگذار هیأت مدیره علیصدر قول داد درصورت اعلام ستاد کرونا و تجدیدنظر بر تصمیم‌گیری در راستای تعطیلی غار آنها آمادگی این را دارند که غار علیصد را برای پذیرش گردشگر طبق اصول استاندارد و پروتکل‌های بهداشتی برای نوروز 1400 بازکنند. حال باید منتظر ماند و دید آیا چالش‌های مالی علیصدر و تأثیر شگرف این جاذبه گردشگری بر اقتصاد گردشگری استان جدی گرفته می‌شود؟!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com