آغاز 200 پروژه عمرانی در همدان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 1 خرداد 1398 - شماره 3479
 
امروز : پنجشنبه ، 2 خرداد 1398

Today : Thu, May 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84403 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  220
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردار همدان در نشست خبری خبر داد
آغاز 200 پروژه عمرانی در همدان

نویسنده : اکرم چهاردولي

مادستان

■ صوفي: فشاری در انتصابات شهرداری نبوده است

 انتظار رسانه ها به سر رسید تا  عصر روز سه شنبه در نخستین نشست  خبری شهردار منتخب شورای شهر همدان،  او را با سیلی از سوالات خود درگیر کنند تا هم عملکرد چند ماهه و هم پاسخ‌های او را محک بزنند.
این نشست با همه اما و اگر هایش یک تجربه جدید  هم برای عباس صوفی و هم برای خبرنگارانی بود که در بدو ورود با اشتباه در انتشار یه خبر از اون پیرامون بلوار ارم وی را درگیر نقد های متعدد کنند.
عباس صوفی پس از یک دوره فترت در انتخاب شهردارانی میان قامت ، اینک با انبوهی از مطالبات برجامانده روبروست که در نشست خبری خود از پس آنها به درستی برآمد.
صوفی گرچه بیش از این  یک مدیر رسانه نبود اما نشان داد که ساز و کار تولید و چرخش اخبار را می شناسد  و چون یک بازیکن حرفه ای گاه در  مقام دفاع  و گاه در خط حمله جای خود را تعویض می کند.
با آنکه نشست خبری شهردار از چهره های رسانه ای مملو بود اما خود را نباخت  و انتقادات را یک به یک پاسخ داد تا مهارت جاگیری خود را نشان دهد .
شهردار جوان گر چه در مرحله تغییرات  مدیران خود با مطالبات و خواسته های  احزاب و نمایندگان روبروست اما به فراست دریافته است که نباید این چالش را علنی بسازد  و آن را به صحن اجتماع بکشاند.
تدوین 40 برنامه تبلیغاتی برای رویداد 2018، آغاز 200 پروژه عمرانی به ارزش 400 میلیارد تومان، افتتاح  پیاده راه اکباتان  با حضور یکی از مقامات کشوری، افتتاح دفتر نمایندگی وزارت خارجه در همدان طی چند روز آینده، اجرای عقد خواهرخواندگی همدان با شهر برنوی شهر چک طی ماه آینده  از جمله محورهای این نشست خبری بود که در ادامه ماحصل  پرسش و پاسخ خبرنگاران با شهردار همدان  را می‌خوانید .
 فارغ از اقدامات و زحماتی که در شهرداری همدان صورت می گیرد اما همچنان تفکر دهه 60  در ساختار  شهرداری همدان حاکم هست برنامه ای برای اصلاح این روند دارد ؟
شهردار جدید به تازگی کار خود را آغاز کرده و نباید انتظار داشته باشیم ساختار شهرداری دهه ۶۰ بهم بخورد، چطور می‌توان در ۵ ماه اصلاح ساختار انجام داد؟ اما اتفاقات خوبی در شهرداری رخ داده و اصلاح ساختار در شهرداری آغاز شده است‌.
 شهرداری همدان مسئولیت  کمیته تبلیغات همدان 2018  را برعهده گرفته است اما در اجرای این مسئولیت تنها به زدن چند بنر ساده در سطح شهر اکتفا کرده است در این باره توضیح دهید؟
شهرداری همدان مسئول کمیته تبلیغات  2018 است و اساس رویداد 2018 بر پایه تبلیغات هست بنابراین  هنر ما این است که  با استفاده از این تبلیغات همدان را برای سال های بعد بیمه کنیم. در حوزه تبلیغات این رویداد یک پکیج آماده شده و توسط دبیرخانه شهرداری به ستاد اصلی رویداد ۲۰۱۸ تقدیم شده است.
لطفا از شهرداری ظرفیت کاری بیشتر از خودش را نخواهید با این حجم مشکلاتی که در شهرداری داریم و در حال پیگیری هستیم هر چند اعتقاد دارم در خصوص این رویداد   به اندازه کافی در کشور کار شده و حساسیت لازم ایجاد شده است،  البته  بودجه برای این موضوع پیشنهاد شده و منتظر تصویب و ابلاغ به شهرداری هستیم و اینکه چقدر بودجه ، با چه فرآیندی و اهدافی  باید در اختیار ما گذاشته شود تا ما وظیفه  ای  که بر عهده داریم انجام بدهیم دیگر در حیطه وظیفه ما نیست. وظیفه مدیرت عالی در حوزه ستاد 2018 است.
 چقدر در ساخت پیاده راهها به پیوست فرهنگی توجه شده است شواهد بیانگر آن است که تفکر و نگاه فرهنگی در مجموعه شهرداری که شما مدیرت آن را برعهده دارید چندان وجود ندارد.
وظیفه شهرداری اجرای پروژه ها  است  قطعا در اجرا پروژه ها به نگاه فرهنگی هم توجه می شود رونق بازار به وسیله حضور گردشگران با پیاده‌راه‌سازی به چشم می‌خورد. شهرداری چه کاری باید انجام دهد که شهروندان اغنا شوند؟ آیا روان‌سازی ترافیک و پیاده‌راه‌سازی کاری فرهنگی نیست؟ اینکه در ایام ماه مبارک رمضان در وسط میدان امام(ره) مردم با آرامش قرآن تلاوت می‌کنند کار فرهنگی نیست؟
پیاده‌راه‌سازی استاندارد جهانی است و معتقدم  این کار شهرداری قابلیت دفاع دارد. اینکه مدیریت شهری جسارت کرده و در پر ترافیک ترین نقطه شهر دست گذاشته است بدون اینکه مشکل حادی ایجاد شودو  فرهنگ پیاده روی در شهر را تعمیم داده این کار فرهنگی نیست؟
 برنامه ای برای منسجم شدن فعالیت حوزه اطلاع رسانی شهرداری  دارید، اطلاع رسانی‌ها هر کدام به یک شکل انجام  می شود و استراتژی برای اطلاع رسانی وجود ندارد ؟
ما تغییر ساختار را شروع کردیم از 137به شکل  مکانیزه  برای ارتباط با مردم استفاده می کنیم ساختمان جدایی برای این موضوع در نظر گرفته شده است اینکه  مردم راحت ارتباط بگیرند  البته 137 را نمی توانیم وارد روابط عمومی کنیم  اما در حوزه ساختار اطلاع رسانی و روابط عمومی اقداماتی در حال انجام است .
 این موضوع که شما در تهران پیگیر ایجاد خبرگزاری توسط شهرداری بودید چقدر صحت دارد؟
تکذیب می کنم ، سندی در این رابطه دارید ارائه دهید،  معتقدم شهرداری باید خبرگزاری داشته باشد اما در تهران به دنبال خبرگزاری نبوده‌ام و اگر قرار باشد خبرگزاری ایجاد شود به طور قطع از ظرفیت نیروهای همدان استفاده می‌شود.
 روند انتصابات در شهرداری چگونه است چقدر رابطه ها در این زمینه تاثیر دارد؟
درباره انتصابات شهرداری همدان نه در فشار هستم و نه رابطه‌ای بوده است، بنده از همه افراد در حوزه  انتصابات نظر می‌گیرم و در پایان آنچه به صلاح شهر باشد، انجام می‌دهم‌.
 سال گذشته چه تعداد پروانه ساختمانی صادر شده است؟
یکی از راه‌های درآمدزایی شهرداری از محل پروانه ساختمانی و عوارض نوسازی است، سال گذشته ۹۶۰ فقره پروانه ساختمانی برای یک میلیون مترمکعب صادر شده که امسال به علت تغییرات ارزی نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته به طوریکه در ۲ ماهه امسال ۱۲۵ هزار مترمربع پروانه صادر شده است.
سال گذشته ۷ درصد شهروندان همدانی عوارض نوسازی را پرداخت کردند، که جای تامل دارد که چرا باید شهروندان در این زمینه مشارکت نداشته باشند. شهرداری  نیز در زمینه ایجاد درآمد پایدار وارد شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
 درباره ساخت‌و‌سازهای اماکن و رستوران‌های بدون مجوز در  سطح شهر همدان هم توضیح دهید؟
 این ساخت‌وسازها از دوران  گذشته بوده البته اگر منظور رستوران عمارت در خیابان مهدیه است که مجوز فعالیت موقت گرفته و سالانه حق بهره‌برداری به شهرداری پرداخت می‌کند.
موضوع رستوران عمارت توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ باید پیگیری می شود.
 اصلاح مسیر برگشت جاده گنجنامه چه زمان عملیاتی می شود؟
برای انجام مطالعات امکان‌سنجی قراردادی با دانشگاه بوعلی‌سینا منعقد شده و ظرف چند روز آینده کار اجرایی مطالعات آن آغاز خواهد شد.
 در خصوص  اجرای طرح رینگ سوم  شهر توضیح دهید ؟
دراین رابطه  طرح جامع همدان در حال بازنگری است و نظرات مشاور در این‌باره به اطلاع خواهد رسید.تراکم ما باید ۱۰۰ نفر در هکتار باشد در حالیکه در حال حاضر این میزان ۱۳۰ نفر است، معتقدم شهر همدان براساس ظرفیت‌های قانونی باید توسعه فیزیکی پیدا کند.
تأکید می کنم  در حوزه رینگ سوم تابع قانون هستیم، اعتقاد داریم همدان باید بر اساس ظرفیت‌های قانونی توسعه فیزیکی یابد و تراکم باید 100 نفر در هکتار باشد که اکنون 130 نفر در هکتار است.
معتقد به اجرای رینگ سوم و اجرای کمربند سبز همدان هستم و درخواست پیگیری و اجرای این امر را دارم.
به هر حال کلانشهر شده‌ایم و این موضوع در هیأت دولت و در شورای عالی معماری شهرسازی مصوب شده است، باید به دنبال توسعه زیرساخت‌ها باشیم، اینکه برخی آب در هاون می‌کوبند که همدان کلانشهر نیست باید از این موضوع عبور کرده و بپذیریم کلانشهر شده‌ایم و به سمت افق‌های بزرگتر حرکت کنیم.
 در خصوص پارکینگ برج زاگرس  و تخلف اضافه بنا دربرج سعیدیه توضیح بفرمایید؟
پارکینگ برج زاگرس در حال ساخت است،در دوره جدید مدیریت شهری برای ساختمان‌هایی که پارکینگ تعبیه نشده باشد، مجوز صادر نمی‌شود.
همه ساختمان‌هایی که در سال‌های گذشته بدون پارکینگ احداث شده با فشارهای شهرداری در حال ساخت پارکینگ هستند.
در خصوص  تخلف اضافه بنا در برج سعیدیه  هم کمیسیون ماده ۱۰۰ مشروط بر تأمین پارکینگ رأی صادر کرده است و پس از ساخت پارکینگ رأی اضافه بنا صادر خواهد شد.
 بودجه شهرداری امسال چه میزان رشد داشته است؟
امسال بودجه‌ پیشنهادی شهرداری به شورای شهر 39 درصد افزایش داشت، امسال 650 میلیارد تومان بودجه شهرداری همدان بوده است که در حوزه عمرانی 56 درصد رشد داشت و پروژه‌های عمرانی را تعریف کرده است.
 در باره وضعیت پروژه های عمرانی و برنامه های شهرداری در سال جاری  توضیح دهید؟
روز شنبه با حضور مقامات استان به صورت رسمی 200 پروژه به ارزش 400 میلیارد تومان در مقیاس منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کلنگ‌زنی می‌شود.
اجرای 300 هزار تن پروژه آسفالت، اجرای پارک 100 هکتاری ولایت، اجرای پارک 250 هکتاری اکباتان، اجرای 25 پارک در نواحی مختلف شهری و اجرای پروژه ساماندهی بلوار ارم را از جمله پروژه‌های امسال  خواهد بود .
 چه تعداد نیروی بازنشسته در شهرداری فعالیت می کند؟
در حال حاضر نیروی بازنشسته که در شهرداری کار کند به جز ایثارگرانی که براساس قانون فعالیت می‌کنند، نداریم.
 مردم بعضا  از وضعیت اتوبوس‌ها گلایه دارند برنامه ای برای اصلاح این موضوع دارید؟
ظرفیت زیرساختی در حوزه حمل و نقل  و  حوزه پایانه‌ها ضعیف است، ایجاد پایانه سرگذر بسیاری از مسائل زیرساختی را حل کرده، هرچند با وجود مسائل و مشکلاتی مردم راضی هستند.
اتوبوس‌های شهر همدان در کشور جز شهرهایی هستند که بالاترین عمر را در کشور دارند، با خریداری 15 دستگاه اتوبوس که متأسفانه شرکت سازنده به دلیل مسائل ارزی نتوانسته اتوبوس‌ها را تحویل دهد، در آینده ناوگان به کیفیت بالاتری خواهد رسید.
اتوبوس‌ها به طور متوازن در سطح شهر توزیع شده‌اند، بخشی از اتوبوس‌ها در اختیار بخش خصوصی است و دولت باید برای این بخش فکری کند و شهرداری نوسازی اتوبوس‌های در اختیار خود را انجام می‌دهد.
در گذشته این حجم ماشین و جمعیت را نداشتیم و اینها معضلات کلانشهرها و شهرهای بزرگ است، روزانه 50 خودرو اضافه می‌شود که به همان اندازه باید پارکینگ طبقاتی، حمل و نقل عمومی و معابر ایجاد شود که باید برنامه‌ریزی کنیم.
 در زمینه  فضای سبز امسال چه برنامه ای دارید؟
امسال برنامه‌های خوبی در توسعه فضای سبز در پایین و حاشیه شهر داریم، در پارک منوچهری، اسلامشهر، پارک شهرک مدنی، حاشیه‌ بلوار ارتش، بلوار حضرت امام (ره) و بلوار آیت‌ا... نجفی، شهرک الوند و شهرک فرهنگیان برنامه توسعه فضای سبز داریم.
همچنین350 هکتار به ظرفیت پارک‌های شهر افزوده می‌شود، دو پارک بزرگ، پارک 100 هکتاری فخرآباد که پارک ولایت به نام آن است و پارک 250 هکتاری اکباتان، یک پارک 7 هکتاری در اسلامشهر و یک پارک 7 هکتاری نیز در بلوار امام (ره) خواهیم داشت.
در مورد ساخت و سازها  هم معتقدم از زمانیکه  که باغات از محدوده قانونی شهر حذف و به حریم شهر اضافه شد، شهر دو متولی جهاد کشاورزی و شهرداری پیدا کرد، بنابراین  برای آغاز باید ساماندهی داشته باشیم و فکری برای ساخت باغات داشته باشیم.
تا زمانی که ساخت و ساز در باغات به صورت فیزیکی و قانونی داشته باشیم، مسائل و مشکلات بسیار زیاد است در چند ماه گذشته مصوبات کمیسیون ماده 100 در بحث اجرای رأی‌ها بسیار زیاد شده و عوامل پلیس ساختمان بسیار گسترده کار می‌کنند اما باید راهکار فنی مناسب در خصوص تعیین تکلیف و ساخت و ساز باغات با حفظ فضای سبز داشته باشیم.
متأسفیم برای ساخت و سازهای غیرقانونی صورت گرفته در سطح شهر که باید فرهنگ سازی توسط رسانه‌ها صورت گیرد زیرا هیچ راه و جبهه‌ای برای دریافت مجوز نداریم هرچند امسال تمام نقاط حاشیه شهر و توانمندسازی از عوارض ساخت معاف هستند.
 در خصوص پیاده راه شدن بلوار ارم توضیح دهید.
در بلوار ارم بحث پیاده راه شدن این بلوار مطرح نیست موضوع  ساماندهی بلوار است و با اجرای آن می توان گفت یک کار منحصر به فرد  و ارزشمند در کشور صورت می گیرد.اکنون وضعیت بلوار ارم به سامان نیست و آسفالت مناسبی ندارد که در حداقل زمان کار ساماندهی انجام و حداکثر تا مهر و یا آبان ماه به مردم تحویل داده خواهد شد.
 در مدت حضورتان در این مسئولیت کار چندانی دربحث مدیریت شهری صورت نگرفته است چه توضیحی در این زمینه دارید؟
اینکه می‌گویید طی 6 ماه مدیریت بنده کاری انجام نشده باید بگویم دو ماه پایانی سال زمان بحرانی شهرداری در تدوین بودجه بود.
بازگشایی معابر در سعیدیه، اعتمادیه شرقی و طالقانی بعد از سال‌ها از جمله اقدامات طی مدت فعالیت بنده بود  کاشت 4 میلیون گل و 30 هزار درخت، اجرای 20 هزار تن آسفالت طی یک ماه در اسفندماه از دیگر اقدامات بی‌سابقه  محسوب می شود.
 پیاده راه اکباتان  چه زمان افتتاح می شود ؟
به دنبال آن هستیم  برای افتتاح اين پروژه یکی از مقامات کشوری حضور داشته باشد که وزیر راه و شهرسازی این امر را پذیرفته و برنامه‌ریزی می‌کنیم با حضور وزیر افتتاح صورت گیرد.
 در همه جا مدیریت شهر به سمت مدرن شدن می رود در این زمینه چه برنامه ای دارید؟
در آینده نیز شاهد راه‌اندازی سیستم نرم‌افزار شهرداری خواهیم بود که مراجعه کمتر به شهرداری را به دنبال خواهد داشت.
 در خصوص اصلاح شبکه آب‌های سطحی که برنامه ای دارید؟
مطالعات آب‌های سطحی شهرداری سال 88 به مشاوری از شرکت سیمان غرب در فاز اول واگذار شد و فاز دوم نیز از سال 90 تا 92 انجام شد.
از سال 92 به دلیل مشکلات و موانعی این اقدام رها و اجرای پروژه‌ها متوقف می‌شوداما  طی سه ماه گذشته با توجه به تغییر رژیم بارشی و مشکلاتی در معابر، مطالعه آب‌های سطحی مجدداً بازنگری و بازخوانی شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com