غافلگیری مسئولان از گرانی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 7 مهر 1399 - شماره 3863
 
امروز : سه شنبه ، 8 مهر 1399

Today : Mon, September 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108676 تاریخ انتشار:  1399-02-31 - 08:22 تعداد بازدید:  138
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

غافلگیری مسئولان از گرانی

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی


 پس از گران شدن ۵/۲ برابري قيمت حبوبات پس از نوروز، قيمت برنج و مرغ هم در 2 هفته اخير بالا رفت.
آنطور که مسئولان هم در جلسه تنظيم بازار روز دوشنبه تأکيد کرده‌اند علاوه بر اينکه در عرض 2 هفته، 24 درصد به قيمت برنج اضافه شده مصرف آن تا ۲ برابر نيز بالا رفته است. طبق آماري که مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان همدان در جلسه ارائه کرده است: میانگین مصرف برنج برای هر فرد در ماه ۳ تا ۵/۳ کیلو و سالانه حدود ۴۰ کیلوگرم است اما این رقم هم‌اینک در استان همدان به ۷۰ کیلوگرم نزدیک شده است که باید دلیل این امر مبنی بر وجود مشکل در نظام توزیع خرد بررسی و عیب‌یابی شود.
به گفته مسعود بکايي، یک هزار تن برنج در ۱۰ روز اخیر با حواله اداره صنعت، معدن و تجارت در بین ۳۵ نفر توزیع شده است که باید نحوه توزیع این میزان برنج و رسیدن آن به دست مصرف‌کننده نیز مورد بررسی قرار گیرد.
وي گفته است: نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ تن برنج، ۲ ماهه نخست امسال در همدان توزیع شده است که شامل ۲ هزار و ۱۳۱ تن با حواله اداره صمت و حدود هزار و ۳۵۰ تن برای مراکز خیریه و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده است.
شبيه همين اتفاق براي مرغ نيز افتاده است. قيمت آن از هر کيلو 9 هزار و 500 تومان به 12 هزار و 900 رسيده که حميدرضا متين رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت افزايش قيمت اين ۲ کالا را غيرمتعارف عنوان کرده و به افزايش 10 درصدي قیمت اقلام گروه فلزات، 7 درصدی تلویزیون و محصولات لوازم خانگی، افزایش غیرمتعارف قیمت خودرو، رشد 4 درصدی انواع گوشت و افزایش ۳۰ درصدی قیمت شکر و قند در ۲۸ اردیبهشت نسبت به ۲ هفته پیش نيز اشاره کرده است.
همه اين افزايش قيمت‌ها درحالي است که قيمت طلا از چهارشنبه گذشته تاکنون نيز 120 هزار تومان و دلار حدود هزار تومان گران‌تر شده‌اند.
آنطور که مشخص است از ابتداي سال تاکنون برخي اقلام مانند حبوبات بيش از ۲ برابر شده‌اند. يعني لپه فله‌ 9 هزار توماني23 هزار و لوبيا چيتي 13 هزار توماني به 24 هزار تومان رسيده است. اين درحالي است که حبوبات بسته‌بندي به نسبت با افزايش قيمت بيشتري مواجه شده‌اند و قيمت 900 گرم آنها تا 40 هزار تومان هم رسيده است!
برنج در سال 98 در دوره‌اي کوتاه 3 بار گران شد و به‌عنوان مثال قيمت برنج ايراني 13 هزار توماني به 28 هزار تومان رسيد. ضمن اينکه بسياري از گزارش‌هاي مردمي و مشاهدات خبرنگار همدان‌پيام نشان مي‌دهد که همزمان با افزايش قيمت برنج کيفيت آن پايين آمد به‌طوري که اغلب کيسه‌هاي برنج ايراني خالص نيستند. يعني مقداري برنج ايراني را با چند نوع برنج خارجي و بي‌کيفيت قاطي کرده و به‌فروش مي‌رسانند. حتي در مواقعي برخي انواع برنج پاکستاني را به‌جاي برنج ايراني مي‌فروشند و از آنجاکه يک نوع آن بوي برنج ايراني را مي‌دهد بسياري از مردم نمي‌توانند تشخيص بدهند.
حتي گوشت گوساله يخي نيز با افزايش قيمت مواجه شده است. گوشتي که تا ۳-۲ هفته پیش با قيمت هر کيلو 40 هزار تومان فروخته مي‌شد اکنون علاوه بر کمياب شدن تا 58 هزار تومان در بازار خرده‌فروشي عرضه مي‌شود.
اکنون به‌نظر مي‌رسد که در نبود نظارت، بسياري از کالاهاي اساسي بدون سروصدا با افزايش قيمت‌هاي لجام گسيخته مواجه شده‌اند. اين درحالي است که نه حقوق کارگران و نه حقوق کارمندان با اين تناسب افزايش نداشته است.
 با تورم موجود، که بسياري از اقتصاددانان آن را ادامه‌دار مطرح کرده و گفته‌اند ممکن است شدت تورم تا پايان سال 99 بيشتر شود، ممکن است قشر بزرگي از جامعه که تاکنون مي‌توانسته‌اند شکم خانواده خود را سير کنند پس از اين با مشکلات جدي مواجه شوند و به تعداد فقراي جامعه افزوده شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com