اعمال محدودیت‌های سفر همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112598 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 09:20 تعداد بازدید:  133
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهروندان خواستار تصمیم گیری فوری هستند
اعمال محدودیت‌های سفر

اخبار

 رکورد زدن کرونا در همدان به امری عادی تبدیل شده و روز گذشته آمار جدید و نگران‌کننده‌ای از مرگ‌ومیر و ابتلای مردم به کرونا در یک روز، از سوی علوم پزشکی اعلام شد، طبق آمار رسمی 698 نفر از مردم همدان به‌دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند و در 24 ساعت گذشته بیش از 65 مورد بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در استان شناسایی شده که 13 نفر از مبتلایان نیز به مرگ محکوم شده‌اند، همچنین از شیوع ویروس تاکنون 5 هزار و 154 نفر به کرونا مبتلا و 4 هزار و 153 نفر از آنان بهبود یافته‌اند.
این درحالی است که نخستین ركوردی كه نگرانی جدی مردم را به‌دنبال داشت، همان روزی بود كه آمار فوتی‌های كووید-۱۹ در استان، 2 رقمی شد، سپس از مرز صد نفر گذشت. 2 رقمی شدن و 3‌ رقمی شدن فوت بیماران مبتلا به كووید-۱۹ در زمانه‌ای اتفاق افتاد كه رعایت پروتكل‌های بهداشتی در همدان، در حد قابل‌قبولی بود و محدودیت‌های تردد اجتماعی و فعالیت مشاغل، با دقت و نظارت بیشتری اعمال می‌شد.
پس از آن، ستاد استانی مقابله با کرونا با رفع همه محدودیت‌ها و اكتفا به توصیه‌های بهداشتی، تلاش كرد مردم را نسبت به ‌شدت بیماری‌زایی ویروس كرونا حساس نگه دارد كه این اتفاق در تناقض آشكار با لغو محدودیت‌های تردد اجتماعی و آزاد‌سازی فعالیت مشاغل غیرضرور بود.
از ابتدای اردیبهشت كه سفر بین‌استانی هم آزاد شد و شاغلان اصناف مختلف به محل كسب‌وكار خود برگشتند، در چند نوبت، ركوردهای فوت شكسته شد، ولی مشاهده رفتار جمعی مردم در تمام شهرستان‌ها نشان می‌دهد كه حتی این اعداد هم اهمیت خود را از دست داده است.
طبق آمار و گفته مسئولان، نيمي از آمار مبتلايان به کرونا و مرگ آنان در استان متعلق به همدان است و تقریبا همه بيمارستان‌هاي استان ظرفيت بستري بيمار جديد را ندارند. در اين ميان مسئولان از کاهش رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در استان تهران ابراز نگراني شديد مي‌کنند و اميدوارند با اعمال جريمه، مردم خود را برای استفاده از ماسک مکلف کنند.
درصورت تداوم شرايط فعلي، به‌قطع ميزان مرگ‌وميرهاي ناشي از ویروس کرونا نیز افزايش مي‌يابد. متأسفانه وضعيت شيوع کرونا بسيار بد است، به‌طوري‌که تقریبا تخت خالي براي بستري مبتلايان جديد وجود ندارد و حتي ممکن است بيماران براي بستري در نوبت قرار گيرند وهمین اتفاق سبب شده تا براساس مشاهدات در فضای مجازی و ارتباط مردمی با دفتر همدان پیام شهروندان برای تعطیلات پیش رور خواستار تصمیم گیری فوری در اعمال محدودیت‌ها برای سفر به همدان باشند.
بسياري از بيمارستان‌ها در سطح استان درگير هستند و حدودا بيمارستان‌هاي معين هم از بيماران کرونايي پر شده‌اند. حتي برخي بيمارستان‌هاي خصوصي نيز ظرفيت‌هايي را براي بستري بيماران مبتلا به کرونا اختصاص داده‌اند.
بسياري از بيماران به‌صورت سرپايي درمان مي‌شوند، افرادي که بدحال هستند، نياز به بستري دارند که درحال‌حاضر براي آنها هم جا به اندازه کافي براي بستري وجود ندارد.
حالا با طغیان بیماری، اعلام هشداری جدي به مردم در زمينه رعايت نکردن پروتکل‌هاي بهداشتي و سفر رفتن، باید با تذکر و ممنوعیات همراه شود؛ اگرچه سفر خوب است اما بارها و بارها رسانه‌ها نسبت به انجام آن در پیک بیماری هشدار داده‌اند، به این ترتیب بايد قبول کنيم که مردم يک وظيفه جمعي دارند و بايد اصول قرنطينه و فاصله‌گذاري فيزيکي را رعايت کنند تا بتوانند تا اندازه‌اي نمودار بيماري را که به‌صورت وحشتناکي درحال بالا رفتن است، آرام کنند و براي بستري و درمان افرادی که ممکن است جان‌ خود را از دست دهند، در بیمارستان‌ها فضا ایجاد کنند.اعمال محدودیت در تردد از مبدأ و به‌مقصد شهرهایی که بیماری کرونا در آن‌‌ها شیوع بیشتری دارد با موافقت و ابلاغ ستاد کرونا، از دیشب منع ورود به 5 شهر و منع خروج از آن‌‌ها اعمال شده است به طوریکه ممنوعیت سفر با مبدأ یا مقصد شهرهای تهران، کرج، ارومیه، اصفهان و مشهد در دستور کار قرار گرفت و از ساعت 24 دیشب، ممنوعیت سفر به این شهرها یا سفر از این شهرها به بیرون اعمال شد محدودیت فعلاً تا ظهر روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.
اما متأسفانه تجربه چند تعطیلی در 9 ماه گذشته نشان داده است که مردم بدون توجه به کرونا، به مسافرت مي‌روند، اما وقتي برمي‌گردند تمام اعضاي خانواده مبتلا شده‌اند.
درحال‌حاضر بسياري از بيماران بیمارستان‌های استان طبق آخرین آمار علوم‌پزشکی همدان، افراد مسن با بيماري‌هاي زمينه‌اي هستند که مرگ‌ومير هم در اين گروه بالاست. چرا؟ زيرا قدرت سرايت ويروس زياد شده و همه يکديگر را مبتلا مي‌کنند از طرفی شاهد هستیم که مردم به‌صورت خانوادگي به کرونا مبتلا مي‌شوند، نه اينکه فقط يک نفر از اعضاي خانواده مبتلا شود؛ به این معنا که رفت‌و‌آمد‌های درون خانواده بلای جانشان شده است.

 افزايش روزانه مرگ‌و ميرهاي کرونایی
بنابراين تنها راه جلوگیری از ابتلا به کرونا رعايت فاصله‌گذاري فيزيکي، ماندن در خانه تا حد امکان، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست‌هاست؛ البته پر واضح است که همه مردم از اين شرايط خسته شده‌اند، اما بالاخره عملکرد مردم هم براي حفظ سلامتي‌شان در دوران کرونا مهم است.
از طرفی باید گفت درصورت تداوم اين شرايط ميزان مرگ‌وميرها افزايش مي‌يابد و متأسفانه برخي بيماران حتي به بستري شدن هم نمي‌رسند و وضعيت بسيار بحراني است بر همين اساس هم ستاد کرونا هشدار داده است و مردم بايد رعايت کنند.
گاهي مردم مي‌گويند ما به دیدار اقوام در شهرستان می‌رویم و سفر برایمان خطری ندارد، اما بالاخره همين رفت‌وآمد، خريد و... وجود دارد؛ بنابراین اگر هر یک از ما به نوبه خود موارد را رعايت کنيم، مي توانيم به بستري و درمان همه شهروندانی که درحال‌حاضر گرفتار بيماري هستند، کمک کنیم.

 زمان کشف واکسن کرونا نامشخص است
ويروس در خردادماه جهش داشت و قدرت سرايت آن نیز افزايش يافت، بر همین اساس متخصصان عفونی می‌گویند درحال‌حاضر بيماري شديدتر نيست، اما تعداد بيماران بسيار زياد شده است.
وزير بهداشت از آزمايش موفقيت‌آميز واکسن ايراني کرونا بر روي ميمون‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید آزمايش انساني اين واکسن تا 3 هفته آتي آغاز مي‌شود.
سعید نمکي همچنين تأکيد دارد که تمام اقدامات در اين زمينه منطبق بر استانداردهاي بين‌المللي و پروتکل‌هاي سازمان جهاني بهداشت و سازمان غذا و دارو است، گزارش اين اقدامات از دیروز به سازمان جهاني بهداشت ارائه شده است
اما درحال‌حاضر هيچ اطلاعاتی از آزمايشگاه‌ها و شرکت‌هاي دانش‌بنيادي که مشغول ساخت اين واکسن هستند، منتشر نشده بنابراین در شرايطي که شيوع کرونا در فصل پاييز وارد مرحله‌ ترسناک خود مي‌شود، اميد تمامی مردم به سخن‌هاي مقامات و مسئولان بهداشت و درمان است تا از زمان رسیدن به واکسن درمان این بیماری پرده بردارند.

 فعالیت مدارس همدان تا ۲۷ مهر مجازی است
براساس اعلام ستاد مدیریت و پیشگیری کرونا استان، همه مدارس شهری و روستایی مناطق و نواحی ۱۹گانه تا ٢۷ مهرماه به‌صورت غیرحضوری و کلاس‌ها به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.
رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش همدان گفت: بر این اساس عوامل اجرایی، دانش‌آموزان و معلمان در محیط آموزشگاه حضور نخواهند داشت و فعالیت آموزشی به شکل غیرحضوری پیگیری می‌شود.
محمد سهرابی با بیان اینکه این تصمیم شامل پیش‌دبستانی‌ها، آموزشگاه‌های علمی آزاد و زبان خارجه استان نیز می‌شود، ادامه داد: پس از این تاریخ کلاس‌های حضوری برای دانش‌آموزان در مدارس همچون گذشته به شرط تصویب ستاد کرونا تشکیل می‌شود و دانش‌آموزانی که در کلاس درس حاضر نمی‌شوند از آموزش‌های شبکه شاد و یا تلویزیون بهره می‌برند.
وی تأکید کرد: درباره وضعیت برگزاری کلاس مدارس به شکل حضوری تابع تصمیمات ستاد استانی مقابله با کرونا هستیم.
سهرابی درباره آمار دانش‌آموزانی که در مدارس مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شده‌اند نیز گفت: این آمار را باید دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com