لذت نواختن و شنیدن در شامگاه جمعه همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 اسفند 1396 - شماره 3139
 
امروز : جمعه ، 4 اسفند 1396

Today : Fri, February 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  81134 تاریخ انتشار:  1396-05-23 - 05:46 تعداد بازدید:  302
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

لذت نواختن و شنیدن در شامگاه جمعه

یادداشت

شامگاه جمعه در همدان با برگزاری کنسرت موسیقی کلاسیک و معاصر ازآغاز به کار گروه "ارکستر مجلسی همدان" پرده‎برداری شد. این برنامه با همراهی رهبر میهمان، نادر مشایخی با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه بودبه طوری که هیچ صندلی خالی در سالن 500 نفری بوعلی سینا وجود نداشت.
فرایند خلق اثر موسیقی، پیچیده اما محصول نهایی، ساده است و همین سادگی موجب می‎شود که موسیقی مرزی برای خود نشناسد و فراتر از فرهنگ و جامعه در تمام زمین شنونده داشته باشد. به همین دلیل موسیقی از جمله ابزار شکل‎گیری گفتگوی فرهنگی‎ست و می‎تواند ابزار فهم جوامع از یکدیگر و گسترش تفاهم و صلح باشد.
موسیقی سوای این دستاورد می‎تواند به تفاهم میان افراد درون یک جامعه نیز کمک کند. اعضای گروه موسیقی در فرایند خلق اثر یاد می‎گیرند که با یکدیگر باید همراهی ‎کنند و جامعه شنوندگان کنسرت نیز یاد می‎گیرند برای لذت بردن از موسیقی، باید با دیگران همراه شد.به عبارتی موسیقی معلم بزرگ دوستی و مشارکت است. این دستاورد درس بزرگی‎ست که در اثر تکرار می‎تواند جامعه را برای حل مسائل بزرگ اجتماعی نیز تواناتر از پیش کند.
ارکستر مجلسی همدان به لحاظ اینکه توانسته است بیش از 30 نفر هنرمند جوان در عرصه موسیقی را برای رسیدن به یک هدف مشترک پیش هم جمع کند اتفاق مهمی در عرصه فرهنگی این شهر محسوب می‎شود. انتخاب قطعات کوتاه موسیقی در اولین کنسرت این گروه، دو دستاورد داشت. هم ترس اعضای گروه برای اجرای هماهنگ قطعات موسیقی ریخت و هم حوصله شنونده نرفت. به عبارت دیگر این کنسرت آغازی موفق برای یادگیری همزمان جامعه نوازندگان و شنوندگان بود.
اما سوای این مساله برگزاری آرام و آبرومند این رویداد توانست قدمی رو به جلو در عرصه تفاهم اجتماعی شهروندان همدانی باشد. در شرایطی که در برخی از شهرها اجرای کنسرت‎ موسیقی با موانع جدی مواجه است برگزاری شایسته این برنامه غیر از ایجاد موجی از رضایت در حاضران کنسرت، امیدبخش تداوم فعالیت‎های گروهی در سایه تفاهم همدانی‎ها با هم است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com