1403-03-201403-03-30bool(false) جوانان دنبال جومونگ هستند نه رستم وسهراب! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1403

Today : Wed, June 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137872 تاریخ انتشار:  1403-02-25 - 08:54 تعداد بازدید:  306
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایزدی مطرح کرد
جوانان دنبال جومونگ هستند نه رستم وسهراب!

فرهنگی


فراموش کردیم که میراث فرهنگی ناملموس است که امنیت را برای ما رقم می‌زند. جغرافیا شکل گرفته در سینه و دامان البرز و زاگرس از خلیج فارس تا خزر یک رنگین کمان قوی و قدرتمند از اقوام را شکل داده است اما ما نتوانستیم به گونه‌ای رفتار کنیم که این تنوع اقوام به سمت وسوی یک دلی‌ها و همدلی‌ها برود.

مدیرکل دفتر ثبت آثار با عنوان این مطلب به مناسبت آغاز هفته میراث فرهنگی گفت: جوانان ما به دلیل اینکه برای آن‌ها الگوسازی درستی انجام نشده است گاهی وقت‌ها به دنبال جومونگ هستند تا رستم، سهراب و افراسیاب؛ آن‌ها آشنایی کمی با اسطوره‌ها دارند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی، نشست اطلاع‌رسانی درباره کنوانسیون ۲۰۰۳ برای سیاستگذاران و تصمیم‌گیران دولتی با هدف پاسداری، پایش و ترویج میراث زنده بشری مرتبط با حوزه حاکمیتی هر یک از دستگاه‌ها، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور مسئولان ذی‌ربط برگزار شد.

مدیرکل ثبت وحریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی در این نشست گفت: اگر ایران از نظر جغرافیایی، زاگرس و البرز را نداشت اکنون یک کویر به تمام معنا بود و این ۲ عنصر سبب تغییر اقلیم در جغرافیای ایران شد، خطه زیبای شمال و زاگرس را داریم که بعدها تمدن نیز بر پایه این 2عنصر طبیعی شکل گرفت. تمدن ایران بدون شک از فرهنگ و خرده فرهنگ‌ها شکل گرفته که امروز ما به عنوان میراث فرهنگی ناملموس و یا میراث زنده از آن یاد می‌کنیم و گاهی مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

علیرضا ایزدی تصریح کرد: ثبت جهانی آثار سبب نشاط و شادی برای مردم آن منطقه می‌شود، اگر نگاه‌مان را به میراث ناملموس نیاکانمان منطقی‌تر کنیم قطعاً خرده فرهنگ‌ها حفظ و اقوام دلگرم‌تر می‌شوند.

وی ادامه داد: امیدواریم دستگاه‌های فرهنگی در این راستا به ما کمک کنند، جوانان ما به دلیل اینکه برای آن‌ها الگوسازی درستی انجام نشده گاهی وقت‌ها به دنبال جومونگ هستند تا رستم، سهراب و افراسیاب، آن‌ها آشنایی کمی با اسطوره‌ها دارند.

وی تصریح کرد: میراث ناملموس به حیات جامعه ایرانی کمک می‌کند، این میراث ناملموس است که به زنده ماندن فرهنگ‌هایی که سبب می‌شود یک جغرافیای مقدسی به نام ایران شکل بگیرد. آن چیزی که به من، شما و میراث ملموسمان معنا و هویت می‌دهد به معنای واقعی میراث ناملموس است.

ایزدی ادامه داد: بازی‌ها، غذاهای سنتی، آواها، موسیقی‌ها و... همه جزو میراث ناملموس هستند و باید برای حفظ آنها تلاش کرد. باید برای ثبت جهانی میراث فرهنگی ناملموس کشورمان همه دست به‌دست هم بدهیم. ایران فرهنگی برای بشریت صلح، امنیت و آسایش به ارمغان آورده است.

مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی بیان کرد: ایران خاستگاه یکتاپرستی بوده و است. اگر مسیری را که مقام معظم رهبری برای ما تبیین و تعیین کرده است بگذرانیم و به دنبال ایجاد یک تمدن بزرگ باشیم بدون شک این تمدن بزرگ باید بر پایه میراث ناملموس شکل بگیرد، تمدنی که امروز به دنبال نشر آن فراتر از مرزهای جغرافیایی هستیم باید بر پایه میراث ناملموس و کهن ما شکل بگیرد.

وی اظهار کرد: بالغ بر ۳۴ هزار اثر ملموس در کشور ثبت ملی شده اما در حوزه میراث ناملموس از ۳ هزار و اثر ۲۷۷ فراتر نرفته‌ایم نباید نوع نگاه‌مان تنها سخت افزاری و ملموسی باشد.

 به دنبال تبیین پیوند میان میراث فرهنگی و اقلیم هستیم

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی در ادامه گفت: امروز وقتی در ادبیات عمومی درباره میراث ناملموس صحبت می‌کنیم، ناخودآگاه نگاهمان به جنبه آئینی می‌رود، باید درباره جنبه دیگر آن که به دانش، فنون و مهارت مربوط می‌شود و به خلق، استمرار زندگی و حیات منجر شده صحبت کنیم.

فاطمه داوری ادامه داد: در سطح جهانی یک برنامه 3 ساله داریم، این برنامه به دنبال تبیین پیوند میان میراث فرهنگی و اقلیم است، همه تصور می‌کنند تغییر شرایط اقلیمی موجب تهدید میراث فرهنگی می‌شود و عملاً جامعه جهانی نگران این موضوع است که میراث فرهنگی را چطور در برابر این تغییرات حفاظت کند، آن‌ها راه برون رفت را در دانشی که در میراث فرهنگی نهفته است می‌دانند.

داوری تصریح کرد: جامعه جهانی حاضر درگیر 2 چالش مهم است یکی از این چالش‌ها محصول انقلاب صنعتی است و دیگری جهانی شدن است که از زیست‌بوم عبور می‌کند، همه این موارد سبب شده تا کنوانسیون ۲۰۰۳ شکل بگیرد تا یادآوری و تلنگر جدی باشد برای اینکه به ما بگوید در این فرآیندها حواستان به این موضوعات تا بتوانید خوب زندگی کنید.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی بیان کرد: ما در دهه اخیر درگیر توسعه جدی مجتمع‌های زیستی با عنوان مسکن مهر، مسکن ملی، ایجاد شهرک‌های جدید شدیم و این توسعه بدون استفاده از دانش مکان‌یابی و دانش سنتی ارزشمندمان رخ داده است. شناخت و استفاده از فنون میراث ناملموس‌مان می‌تواند به توسعه پایدار کمک کند.

وی ادامه داد: موضوع میراث ناملموس، موضوع زنده، جاری و ساری در تمام سطوح زندگی است.  حفاظت از میراث ناملموس باید به مردم سپرده شود. مردم به عنوان حامیان اصلی و ما تنها در مرحله سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی به عنوان تسهیلگران و تنظیم‌گران هستیم و نباید فراموش کنیم که این قرار است به دست مردم اتفاق بیفتد.

توجه و اهمیت پاسداری از مواریث زنده در حوزه‌های مختلف حاکمیتی و اجرایی کشور از اهداف رسیدن به توسعه پایدارو ضروت‌های آن است.

رئیس مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در ادامه گفت: از اهداف رسیدن به توسعه پایدارو ضروت‌های آن توجه و اهمیت پاسداری از مواریث زنده در حوزه‌های مختلف حاکمیتی و اجرایی کشور است که مشارکت در فرایند تحقق آن پیرامون موضوعات مختلفی همچون دانش‌های سنتی ادبیات و فرهنگ شفاهی دانش‌های زیست محیطی و... ضروری است.

آتوسا مؤمنی افزود: لازم است تا مصادیق مذکور با مضامینی که در ترویج فرهنگ و میراث زنده کشور در مسیر مواجهه با تغییرات اقلیمی و توسعه پایدار صلح متداوم قرار دارد با مشارکت دستگاه‌های دولتی اجرا و به الگویی جهانی شمول مبدل شود.

مؤمنی تصریح کرد: مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در راستای پاسداری پایش و ترویج میراث زنده بشری مرتبط با حوزه حاکمیتی هر یک از دستگاه‌ها و با تأکید بر اقدام راهبردی برای پاسداری از میراث زنده در جهان نشست‌های اطلاع‌رسانی در خصوص کنوانسیون ۲۰۰۳ برای سیاست گذاران و تصمیم گیران دولتی را با عنوان یکی از برنامه‌های مصوب پنجمین نشست شورای حکام مرکز مطالعات میراث ناملموس در آسیای غربی و مرکزی برنامه ریزی در دستور کار قرار داده است.

رئیس مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی گفت: موضوع میراث فرهنگی فرابخشی است در گذشته بیشتر آثار ملموس مورد توجه قرار می‌گرفت اما امروز به میراث زنده و ناملموس نیز توجه می‌شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com