نوبت آسياب به ملل رسيد همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82462 تاریخ انتشار:  1396-07-13 - 05:45 تعداد بازدید:  1114
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نوبت آسياب به ملل رسيد

اقتصادی

■ روز گذشته سپرده‌گذاران موسسه اعتباري ملل پيگير پول‌هايشان بودند

 تجمع سپرده گذاران مؤسسه غيرمجاز منحله وحدت (آرمان) همچنان ادامه دارد. ديروز تعدادي از آنها مقابل مؤسسه ملل جمع شده و به پرداخت نشدن سپرده آنها طبق اطلاعيه خودِ مؤسسه ملل، اعتراض داشتند و اعتراض خود را به نحوه عملكرد بانك مركزي در رابطه با مؤسسه غيرمجاز وحدت با شعارهاي مختلف بيان مي‌كردند. بين آنها سپرده‌گذاراني حضور داشتند كه به خاطر باختن مال خود در اين بانک غيرمجاز تمام زندگي خود را از دست داده و يا حتي سكته كرده بودند. آنها از نيروي انتظامي كه براي برقراري نظم در آنجا حضور يافته بود، درخواست داشتند كه هرچه سريع‌تر به مشكلشان رسيدگي شود.
هرچند كه مأموران انتظامي آنها را به سكوت و آرامش دعوت مي‌كردند و مي‌گفتند كه از مجراي قانوني وارد عمل شوند اما در اين حال اعتراض آنها بالاتر مي‌گرفت و مي‌گفتند از استانداري تا نمايندگان مجلس با همه صحبت كرده و جلساتي داشته‌اند اما پس از حدود يكسال هنوز دستشان به جايي بند نشده است.
اواسط مردادماه سالجاري بود كه ولي‌ا... سيف، رئيس كل بانك مركزي از نهايي شدن تعيين‌تكليف آخرين مؤسسات غيرمجاز خبر داد و گفت كه با تفاهم‌هاي انجام شده بانك‌هاي «تجارت»، «آينده» و «مؤسسه اعتباري ملل» مديريت دارايي‌ها و بدهي‌هاي مؤسسات «البرز ايرانيان»، «افضل توس» و «وحدت (آرمان)» را عهده‌دار شدند.
اطلاعيه‌اي نيز از سوي مؤسسه ملل در تاريخ شهريور منتشر شد كه از سپرده‌گذاراني كه مانده سپرده آنها در پايان روز 31 فروردين‌ماه سال 96 تا سقف 3 ميليون تومان است با شعب افتتاح‌كننده حساب در تعاوني اعتباري منحله وحدت (آرمان)، مراجعه كنند. كه در اين اطلاعيه آمده: برنامه زمانبندي براي ساير سپرده‌گذاران نيز متعاقباً پس از كسب مجوزهاي لازم از مقامات ذي‌صلاح اعلام خواهد شد.
ديروز هم طبق خبري كه در پايگاه خبري «بانك مردم» منتشر شده بود مؤسسه ملل از (12 مهر) تعيين‌تكليف سپرده‌گذاران تا سقف 3 ميليون تومان تعاوني منحل شده وحدت (آرمان) را در دستور كار قرار داده است، اما طبق گفته تجمع‌كنندگان اين مؤسسه در روز چهارشنبه (ديروز) فيش‌هايي به اين دسته از سپرده‌گذاران داده و گفته كه 10 روز بعد شارژ مي‌شود و مي‌توانند به سپرده خود دست يابند.
البته در اين تجمع بيشترين دغدغه را كساني داشتند كه رقم‌هاي درشتي در آرمان سپرده‌گذاري كرده بودند. خانم جواني كه با عصبانيت از سپرده 900 ميليوني خود در اين غيرمجاز صحبت مي‌كرد، مي‌گفت كه اين مبلغ وامي بوده كه به خاطر آن همسرش وثايق زيادي نزد بانك گذاشته و قسط 12 ميليون توماني بايد پرداخت كند كه چون با به وجود آمدن اين وضعيت، پرداخت آن در توانش نيست، سكته كرده است.
وي مي‌گفت در ابتداي شروع زندگي دچار اين مشكل شده‌ايم و به خاطر آن مادرم هم سكته كرده، ديگر پول درمان خانواده‌ام را ندارم و اين يك ظلم بزرگ به مردمي است كه مؤسسه‌اي كه آزادانه در كشور فعاليت مي‌كرد و هيچ دستگاهي مانع ادامه فعاليت آن نبود، اعتماد كرده‌اند.
مرد جواني كه 60 ميليون تومان در وحدت (آرمان) سپرده‌گذاري كرده بود، مي‌گفت، به خاطر خلوتي و خوب عمل كردن اين مؤسسه، از سال 89 مشتري اين بانك بوده‌ام و اعتمادم جلب شده بود. اين مؤسسه بدنام نبود كه امروز به خاطر سپرده‌گذاريم شرمنده باشم.
يكي از مالباختگان دانه‌درشت كه رقم را اعلام نكرد هم مي‌گفت: از روزي كه اين مؤسسه ورشكسته شد، تعدادي از سپرده‌گذارانش دچار مشكلات حادي شدند كه سكته كمترين آن است. آن زمان كه اين مؤسسه به راحتي و آزادانه و خيلي هم موجه،  فعاليت مي‌كرد و اعتماد مردم را جلب مي‌كرد، بانك مركزي و نيروي انتظامي بايد وارد عمل مي‌شدند و اجازه فعاليت به آنها را نمي‌دادند؛‌ چون در اين چند سالي که ما مشتري آن بوديم، هيچگونه مشكلي وجود نداشت و حتي خيلي بهتر از بانك‌هاي ديگر فعاليت مي‌كردند. بنابراين مردم نمي‌دانستند كه قرار است يك روز دچار چنين بلايي شوند.
در اين رابطه عبدا... بياتي، مدير مؤسسه ملل شعبه همدان هم تنها گفت كه در حال پرداخت سپرده‌هاي زير 3 ميليون تومان هستيم و زماني كه متوجه شد در حال صحبت با خبرنگار است، صحبتش را قطع كرد و از محل خارج شد.
اين در حالي است كه مديركل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري همدان گفت: در حال حاضر تنها سپرده‌گذاران «افضل توس» هستند كه طبق برنامه زمانبندي در حال دريافت سپرده‌هاي خود هستند و هنوز برنامه‌اي براي پرداخت سپرده‌هاي مؤسسه آرمان به ما اعلام نشده است.
سيد محمود عسگريان ادامه داد: اگر هم چيزي به مؤسسه ملل مبني بر پرداخت اعلام شده، ما اطلاعي از آن نداريم و تا امروز مشكلات را از طريق نامه‌نگاري و حضوري به تهران اعلام كرده و پيگير حل آن بوده‌ايم و در حال حاضر هم كاري از دست ما برنمي‌آيد تا زماني كه بانك مركزي و بانك پذيرنده و آن مؤسسه غيرمجاز ورشكسته و تفاهم‌هايي برسند و تاريخ پرداخت و برنامه زمانبندي را اعلام كنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com