1397-08-161397-08-26bool(false) 1397-08-161397-08-26bool(false) افق درخشان ماسوله های همدان همدان پیام
 
 
شنبه - 26 آبان 1397 - شماره 3338
 
امروز : شنبه ، 26 آبان 1397

Today : Sat, November 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83246 تاریخ انتشار:  1396-09-07 - 05:45 تعداد بازدید:  148
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افق درخشان ماسوله های همدان

گردشگری
 همدان در آستانه 2 رویداد بین المللی انتخاب به عنوان پایتخت گردشگری آسیا و میزبانی نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری با حضور بیش از 150 کشور جهان در سال 2018 میلادی است و ماسوله های همدان چشم به‌راه افقی روشن برای جهش در حوزه گردشگری هستند. 
همدان به لطف آثار باستانی، فرهنگی و طبیعی متعدد و با تکیه برپیشینه غنی تاریخی توانسته است خود را به عنوان پایتخت گردشگری کهن قاره آسیا مطرح و نام خود را با این عنوان ثبت کند و در این بین 20روستای هدف گردشگری بویژه "ملحمدره" و "حبشی" که به ماسوله های غرب کشور شهرت دارند، از جمله آثاری هستند که در گزینش همدان به این نام و نشان کمک شایانی کردند. 
بافت روستای حبشی مرمت شده است، به طوریکه نمای خانه ها با خاک رس یکرنگ و یکدست شده و سنگفرش های زیبای کف کوچه های تنگ و پیچ در پیچش هر بیننده ای را مجذوب خود می کند؛ فضای آغشته با عطر تند موسیر و لاله های واژگون روییده در فراز حبشی بسیاری از گردشگران را خاطرخواه این دهکده کوچک کرده و زیبایی و جذابیتش را در ردیف ماسوله شمال ایران قرار می دهد. 
ماسوله دیگر همدان، ملحمدره است که بیشتر بر سر زبان هاست؛ داشتن خانه بومگردی و وجود پینه های ترش و شیرین آلو و سوغاتی هایی از این جنس که سفر را به کام هر ایرانگردی شیرین می کند و ملحمدره را به لحاظ چشم‌اندازهای طبیعی و بی‌نظیر بهشت عکاس ها می نامند. 
اگر چه دامن ماسوله های همدان پراز شگفتی و زیبایی دلفریب است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب گردشگران و استانداردهای تعریف شده فرسنگها فاصله دارند؛ ولی با همین بضاعت اندک و روی گشاده به استقبال میهمانان، می روند آنها که اقامتی کوتاه در این 2 دهکده زیبا را تجربه کرده اند تمایل به تکرار لذتش داشته باشند.
ناگفته پیداست که رساندن این روستاها به خواستگاه گردشگران خارجی نیازمند ساز وکارهای مختلف و تجهیزات سخت افزاری عریض و طویل است، اما می توان با قدری سلیقه و خلاقیت به نیاز صنعت بوم گردی پاسخ داد. بی تردید غفلت و بی برنامه گی هایی که تاکنون رایج بوده دیگر سزاوار ماسوله های همدان نیست؛ بویژه حالا که افتخار پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 نصیب همدان شده و میزبانی گردهمایی سالانه سازمان جهانی گردشگری هم به همدان سپرده شده است. 
نه تنها ماسوله ها بلکه تمام روستاهای مقصد گردشگری این استان باید از پیله محدودیت ها خارج شوند؛ دیگر زمان گلایه از آنتن تلفن همراه و اینترنت، ضعف شبکه های تلویزیون، نبود اقامتگاه گردشگران و محاصره این روستاها در زباله، نخاله و فاضلاب نیست. 
اکنون می توان با تمرکز قریب به ‌اتفاق انرژی استان بر مقوله توسعه گردشگری، تسهیلات و اعتبارات موجود را به سمت روستاهای هدف گردشگری سوق داد و در این چارچوب از توان بخش خصوصی و سمن ها بهره گرفت تا ماسوله های همدان نقطه اتکا توسعه گردشگری روستایی شود، بلکه سهم ناچیز همدان از درآمد سرشار این صنعت نوپا افزایش یابد. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com