سولان در انتظار سرمایه گذار و برند همدان پیام
 
 
شنبه - 5 اسفند 1396 - شماره 3141
 
امروز : يكشنبه ، 6 اسفند 1396

Today : Sat, February 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  80751 تاریخ انتشار:  1396-05-15 - 05:46 تعداد بازدید:  116
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد
سولان در انتظار سرمایه گذار و برند

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

روستایی در دامنه الوند با مردمانی که همه تاب و توانشان خلاصه شده است در کشت و کاری که نتیجه آن برداشت سیر است. نرسیده به امامزاده کوه و چند فرسخ آن طرف تر از همدان، نه دور است نه نزدیک، زیر همین آسمانی است که من و تو نفس می کشیم و روزمرگی‌هایمان اجازه نمی‌دهد تا بدانیم چه داشته‌های غنی‌ای و ظرفیت‌های بزرگی در لایه لایه‌های این سرزمین ریشه دوانده است .
روزی که برای هماهنگی جلسه بین عوامل برگزار کننده جشنواره پا به روستا گذاشتم تصور نمی‌کردم آخرین دقایق این رویداد به گونه‌ای رقم بخورد که ثبت آن حتی در صفحه تصاویر شبکه‌های مجازی و قاب‌های دوربین ممکن نباشد.
هر آنچه اتفاق افتاد ثمره همت و هماهنگی و تلاش پیر و جوان، مرد و زن روستا بود. اوایل مرداد ماه خبر برگزاری این جشنواره به صورت غیررسمی منتشر شد از همان زمان تصور کردیم این رویداد نیز همچون دیگر اتفاقات مناسبتی و فصلی می‌آید و می‌گذرد.اما لحظات آخر جشنواره و خیل جمعیت و شور و نشاط بین کودکان روستا و استقبال مردم استان یکی پس از دیگری خبر از یک خروجی مطلوب از این جشنواره می‌داد. اختتامیه نخستین جشنواره سیر در سولان با حضور تعدادی از مسئولان استانی و جمعیت انبوهی از مردم محلی سپری شد وجود هماهنگی‌های لازم بین عوامل برگزار کننده جشنواره که همه و همه از مردمان روستا بوده‌اند خبر از اتفاقی می‌داد که در آینده نه چندان دور به الگویی برای دیگر روستاها با دیگر ظرفیت‌هایش تبدیل خواهد شد.
روز اختتامیه جشنواره سیر سولان که پنج شنبه 12 مرداد ماه سال جاری برگزارشد  ،  هم‌ سن و هم مجری و هم یک‌یک برنامه‌ها با هماهنگی‌ اهالی روستا به بهترین نحو طراحی، انتخاب و اجرا شد. یکی از جالب‌ترین برنامه‌ها در این مراسم به پرواز درآمدن کبوترانی بود که به محض خوانده شدن نام شهیدان منطقه اتفاق افتاد این بخش از برنامه همه را تحت تأثیر قرار داده بود و بیانگر آن بود که اگر امروز ریشه و سرشت مردان سولان با مردان دیگر روستاهای این سرزمین در زمینه تحقق برگزاری خلاقانه چنین جشنواره‌ای متمایز است دلیلی ندارد جز اینکه این دیار زادگاه غیورمردان بسیاری بوده است .
معاون برنامه ریزی سازمان  جهاد کشاورزی استان یکی از میهمانان ویژه این برنامه بود که در جایگاه سخنران خطاب به روستاییان گفت :  جشنواره سیر سولان معرف قابلیتی بی نظیر از جنبه تولید و صادرات سیر در کشور شد و حالا انتظار سرمایه گذار و برند را می کشد.
وی در این برنامه به  ثمره تلاش کشاورزان منطقه  که برداشت ۳۷ هزار تن سیر سولان در سال گذشته بود  اشاره کرد و گفت : امسال هم پیش بینی تولید ۳۷ هزار تن را داریم . شهسواری گفت : این سیر درآینده  برند استان خواهد بود و این مهم از جایگاه خاصی برخوردار است چرا که فرق برند با مارک تجاری حالا در این دیار خود را نمایان خواهد کرد .  
مارک تجاری عنوانی است که بر روی محصول نهاده می شو د و اما برند عنوانی برای معرفی داشته متمایز یک منطقه و  باعث افتخار است. سیر تولیدی استان که عمده اش در سولان تولید می شود برند است.
معاون برنامه ریزی سازمان  جهاد کشاورزی استان  اشاره ای به سبک زندگی و حتی طرز لباس پوشیدن و سیستم  حمل و نقل و کشاورزی متفاوت در گذشته کرد و گفت: همین طور که در سبک زندگی و این زمینه ها تغییرات بسیار بوده است
وی گفت : سیر سولان متاسفانه بدون برند وارد بازار میشود و این  به آن معناست که نفع کار را کسان دیگری می برند و امروز و هیچ نشان مشخصی ندارد که بتواند  شناخته شود.
برای مدیریت این مهم  باید به نکته هایی توجه کرد  از جمله بسته بندی و توسعه صنایع تبدیلی تولیدات که اگر این مهم رقم خورد سولان در آینده در عرصه صادرات سیر  خواهد درخشید.
وی یادآور شد که ۳۲۰۰ تن از محصول سولان  ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش سیر درسال گذشته بوده است و حال ما منتظر افزایش تولید  سیر که آبادانی این منطقه را  در پیش داردهستیم
و ما هم در عرصه رسانه منتظریم تا ببینیم با پیگیری‌ها و رایزنی‌های مسئولان که پشتوانه‌اش خروجی تلاش همین مردان متعهد است چه اتفاقی برای توسعه ظرفیت‌های سولان با محصول سیر آن رقم می خورد بر این باوریم در آینده ای نه چندان دور گردشگران بسیاری مردادماه همدان را در تقویم سفرشان ثبت می‌کنند تا راهی سولان شوند و بر این باوریم در آینده‌ای نه چندان دور بازار سیر در عرصه ملی و بین‌المللی قدم به قدم به دنبال برندی می‌گردد که نام و نشان سولان را در بر گرفته باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com