مومیایی گمشده ملکه «نفرتیتی» پیدا شد؟ همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Mon, September 26, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126734 تاریخ انتشار:  1401-06-30 - 17:32 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مومیایی گمشده ملکه «نفرتیتی» پیدا شد؟

گردشگری


 یک مصرشناس مشهور مدعی شد که مومیایی گمشده ملکه «نفرتیتی» را کشف کرده است.
به گزارش ایسنا، یک مصرشناس مشهور مدعی شده است یکی از بزرگترین معماهای باستان‌شناسی جهان را حل کرده و موقعیت مکانی بقایای مومیایی‌شده ملکه «نفرتیتی» را کشف کرده است.
«زاهی حواس»، وزیر سابق آثار باستانی مصر یکی از اعضای همان گروه باستان‌شناسی تحت نظر مصر است که در «دره پادشاهان» ‌ کاوش باستان‌شناسی انجام داده‌اند و طلسم مشهور و متعلق به فرعون «توت‌عنخ‌آمون» را کشف کرده بودند.
این گروه باستان‌شناسی در ماه دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کردند چندین مومیایی ناشناس را کشف کرده‌اند و حالا «حواس» ‌ معتقد است یکی از این مومیایی‌ها در حقیقت همان ملکه مشهور مصر است.
«حواس» ‌ در گفت‌وگو با نشریه «نیوزویک» ‌ بیان کرد: «ما اکنون DNA مومیایی‌های دودمان هجدهم مصر از «آخناتون» گرفته تا «آمنهوتپ دوم» و «آمنهوتپ سوم» ‌ را در اختیار داریم. همچنین دو مومیایی ناشناس را کشف کرده‌ایم که با نام‌های «KV۲۱a» و «KV۲۱b» شناخته می‌شوند. ما در ماه اکتبر می‌توانیم کشف مومیایی «عنخ‌اسن‌آمون» همسر «توت‌عنخ آمون» و مادرش ملکه «نفرتیتی» را اعلام کنیم.»
«حواس» ‌ اظهار کرد: «در مقبره KV۳۵ یک مومیایی متعلق به یک پسر ۱۰ساله وجود دارد، اگر این کودک برادر «توت‌عنخ‌آمون» و پسر «آخناتون» باشد، معمای «نفرتیتی» حل خواهد شد.»
«نفرتیتی» ‌ به همراه همسرش فرعون «آمن‌هوتپ چهارم» ‌ حدود سه‌هزار و سیصد سال پیش بر مصر حکومت کرد. «آمن‌هوتپ چهارم» ‌ کشور را از چندخداپرستی به کشور پرستنده «آتون»، ایزد مصر باستان تبدیل کرد و نامش را از «آمن‌هوتپ چهارم» ‌ به «آخناتون» به معنای «نافع آتون» ‌ تغییر داد. پس از درگذشت «آخناتون» فرهنگ سنتی مصر بار دیگر احیا شد و بیشتر بناهای یادبود «آخناتون» تغییر داده شدند و یا ویران شدند. نام او از فهرست فرمانروایانی که در این قلمرو نگهداری می‌شد خط زده شد و جزئیات درباره مکان دفن او و «نفرتیتی» نیز نامشخص ماند.
«حواس» ‌ با وجود چنین ادعایی، بیان کرد: «من هنوز دنبال دو چیز هستم؛ قبر نفرتیتی و جسد او. واقعا معتقدم نفرتیتی سه سال پس از مرگ «آخناتون» با نام «اسمنخ‌کارع» بر مصر حکومت کرده است.»
ادعای «حواس» درباره کشف جسد «نفرتیتی» درحقیقت چهارمین ادعای مشابهی است که در هفت سال اخیر توسط افراد مختلف مطرح شده است. اخیرا، «نیکلاس ریوز» ـ مصرشناس ـ اعلام کرد که ملکه «نفرتیتی» ‌ در دالانی مخفی واقع در مقبره بزرگ فرعون «توت‌عنخ‌آمون» پنهان شده بود. بر اساس یک فرضیه بحث‌برانگیزتر که نخستین‌بار در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، «نفرتیتی» یکی از سه مومیایی ناشناسی است که در مقبره فرعون «آمنهوتپ دوم» کشف شده است. هر دو این فرضیه‌ها توسط وزارت فرهنگ مصر رد شده‌ است.
«حواس» ‌ هم با انتقاداتی مواجه شده است. در سال ۲۰۲۱،   «بسام الشماع» که یک مصرشناس است به «المانیتور» ‌ گفت: شک دارد که «حواس» بتواند مومیایی و مقبره اصلی نفرتیتی را با توجه به چند مسأله سیاسی و مذهبی در «اقصر» کشف کند، از جمله این مسائل به دشمنی کاهنان آمون «رع» با «آخناتون» ‌ برای پرستش «آتن» ‌ و حمایت «نفرتیتی» از همسرش می‌توان اشاره کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com