تحرک اندک در بازار مسکن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90020 تاریخ انتشار:  1397-11-18 - 10:09 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تحرک اندک در بازار مسکن

اقتصادی
 
 جدیدترین آمار از معاملات مسکن در نیمه بهمن ماه حاکی از آن است که خرید و فروش در ۱۵ روز ابتدای بهمن نسبت به همین بازه زمانی در دی‌ماه مقدار اندکی افزایش یافته است.
رصد اوضاع بازار مسکن در بهمن ماه ۱۳۹۷ از کاهش نسبی سرعت سقوط آزاد معاملات حکایت دارد. در کل کشور شاهد انعقاد ۲۷ هزار و ۲۷۳ قرارداد طی ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ بوده‌ایم که افت ۲۰ درصدی نسبت به ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد.
مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: از یکم تا پانزدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ در کل کشور ۲۷ هزار و ۲۷۳ قرارداد خرید و فروش منعقد شده که افت ۲۰ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ هم‌چنین ۲۱ هزار و ۳۱۶ قرارداد اجاره در کل کشور به امضا رسیده که کاهش ۹ درصدی را نسبت به ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۶ نشان می‌دهد.
ثبات ارز در تحرک نسبی بازار مسکن اثرگذار بوده است
يک کارشناس مسکن با بیان این‌که آمار در سطح کشور نشان‌دهنده آن است که سرعت کاهش معاملات گرفته شده است، به ايسنا گفت: با توجه به ثبات نسبی بازار ارز که عاملی اثرگذار در قیمت مسکن محسوب می‌شود و هم‌چنین افت بازده سرمایه در بورس، انتظار می‌رود سرمایه‌ها به تدریج وارد بازار مسکن شود. البته جهش قیمتی برای سال آینده پیش‌بینی نمی‌شود اما افزایش متناسب با نرخ تورم، قابل پیش‌بینی است.
به گفته خسروی، کانال مالی بین ایران و اروپا (INSTEX) که در روزهای اخیر ایجاد شد نیز می‌تواند به رونق در اقتصاد کلان و متعاقباً بازار مسکن کمک کند. پیش‌بینی می‌شود با تثبیت این ساز و کار در ماه‌های آینده شاهد تحرک در خرید و فروش ملک باشیم.
وی تاکید کرد: مشاوران املاک به هیچ عنوان از التهاب بازار مسکن خوشحال نمی‌شوند؛ زیرا نوسانات شدید قیمتی در بازار ملک به کاهش معاملات و خروج سرمایه از این بخش می‌انجامد. امیدواریم سال آینده شاهد ثبات قیمت مسکن باشیم اما باید این واقعیت را در نظر داشت که هر نوع تغییر در بخش حامل‌های انرژی، کاهش ساخت و ساز یا شوک در بازارهای ارز یا طلا می‌تواند در بازار مسکن اثرگذار باشد. البته رویکرد اخیر وزارت راه و شهرسازی مبنی بر رونق ساخت و ساز می‌تواند مقداری از فشار تقاضا بکاهد و این بازار را آرام کند.
تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ
خسروی گفت: طبق آمار سال ۱۳۹۵ بخش عمده آن به خانه‌های لوکس بزرگ متراژ در مناطق شمالی شهرها مربوط می‌شود. از سوی دیگر تقاضای واقعی را در مناطق ارزان قیمت برای واحدهای کوچک متراژ شاهد هستیم. لذا به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود تمرکز خود را برای ساخت و ساز این نوع واحدها قرار دهند. نوسازی بافت فرسوده نیز می‌تواند به ایجاد تعادل در بازار مسکن منجر شود.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com