1398-01-231398-02-02bool(false) مرگ تاريخ با ساخت و سازهاي بي‌رويه همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85028 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  126
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نسل فردا ما را مقصر رفتارهاي امروز خواهند کرد
مرگ تاريخ با ساخت و سازهاي بي‌رويه

نویسنده : مریم مقدم

داخلی


اگر در برابر تخريب محوطه‌اي قديمي و يا تغيير در اطراف بناهاي تاريخي رسانه‌ها منتقدان و کارشناسان پاي کار مي‌آيند نتيجه آن عشق به سرزمين مادري و  احساس مسئوليت براي حفظ ميراث است.
در این میان پس از اعتراض به گودبرداری های میدان مرکزی شهر همدان و خبرساز شدن آن  ، حالا عمارت آماريکايي‌ها به دليل ساخت و سازهاي در اطراف آن اين روزها خبرساز شده است . جریان از این قرار است که اینبار ، یک ساختمان چند طبقه در محوطه این عمارت تاریخی که از آثار ثبت ملی شده نیز می باشد ساخته می شود و این دوستداران میراث فرهنگی را نگران تعرض این ساخت و ساز به حریم بنای تاریخی کرده است .
 عمارت آمريکايي‌ها روي تپه نور مهال
پارک پرواز واقع در کوي اعتماديه شهر همدان عمارتي به نام آمريکايي‌ها را در خود جاي داده است که روزگاري تجاري آمريکايي و انگليسي در رفت و آمد داشته و در آن مستقر بوده‌اند این عمارت  روي تپه نور مهال واقع شده است.
معاون ميراث فرهنگي در زمينه تاريخچه اين بنا به همدان پیام  مي‌گويند: در جنگ جهاني دوم وقتي نيروهاي متفقین در کشور ساکن شدند آمريکايي‌ها انگيسي‌ها هم در همدان مستقر شدند که يکي از نقاط متمرکز آنها تپه تور مهال بود.
احمدي ترابي با بيان اينکه از نظر استراتژيک کل شهر از روي تپه قابل مشاهده است بيان داشت: اين تپه که از نظر نوع اقليم موثري است، نسيم مناسبي در تمام سال در آن مي‌‌وزد و يکي از نقاط خوش آب و هواي همدان است به همين دليل آمريکايي‌ها اردوگاه خود رادر آنجا مستقر کردند.
وی گفت: پس از نقل مکان آمريکايي‌ها  از همدان ، تعدادي انگليسي که براي تجارت در همدان فعاليت داشتند عمارت منسوب به آمريکايي‌ها را انتخاب کرده و در آنجا مستقر شدند تا اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد و انگلیسی ها هم این عمارت را رها کرده و رفتند ..
پس از پيروزي انقلاب اسلامي اين عمارت به کميته امداد امام خميني(ره) واگذار شد تا براي امور اقتصادي و فرهنگي در نظر گرفته شود.
ترابي عنوان کرد: عمارت آمريکايي‌ها در بوستان نزديک اعتماديه واقع شده که با تعامل شهرداري بخشي از ملک ياد شده به پارک پرواز تبديل شد و مابقي در حال مرمت قرار گرفت. در سال 1393 اين بنا مرمت شد تا به فرهنگسرا تبديل شود و کارهاي فرهنگي در آن انجام شود به هر ترتيب اين شرايط براي تپه‌ نور مهار و عمارت آمريکايي‌ها تا ماه‌هاي اخير ادامه داشت .
 ساخت وساز امروز در تقابل با تاریخ دیروز
اما مرداد ماه 97  خبري  منتشر شد ،  مبني بر اينکه عمارت 100 ساله آمريکايي‌ها در انتهاي پارک پرواز همدان با مجوز شهرداري و تأييد ميراث فرهنگي همدان قدم‌هاي آغازين گودبرداري و ساخت دو برج در عرصه اين بناي تاريخي به شماره ثبت ملي  را16486 برداشته است . اين در حالي است که اين عمارت در دهه 80 توسط شهرداري تملک و از سال 85 تا 95 با هزينه‌اي معادل 600 ميلون تومان که ارزش آن امروز بيش از يک ميليارد تومان است مرمت و 100 ميليون تومان تجهيزات در زمان مرمت بر آن تهيه شد.
شواهد اما بيانگر آن شد بر اساس مجوز شهرداري همدان براي زمين شش هزار متري قرار گرفته در ضلع جنوبي اين بناي تاريخي مجوز ساخت ساختماني داده شده است. که گويا بر اساس نقشه فاصله بنا تا عمارت کم است و به گونه‌اي عرصه تاريخي دچار مشکل خواهد شد.
 ساختمان پلکانی
در اين زمينه اما معاون ميراث فرهنگي استان همدان در گفتگو با همدان‌پيام عنوان کرد: ساخت اين بنا هيچ عرصه و حريمي را از عمارت دچار آسيب نمي‌کند چرا که طرح بنا به صورت پلکاني در نظر گرفته شده است و قرار است به ابعاد 46 متر فضاي سبز در اطراف آن در نظر گرفته شود.
احمد ترابي تأکيد کرد: مجوزهاي ساخت و ساز در سال‌هاي قبل از اطراف عمارت صادر شده است در حال حاضر گرچه معتقديم اين اتفاق آسيبي به هويت تاريخي عمارت نمي‌زند اما باز هم معتقديم اگر براي شهرداري امکان داشته باشد و زمين ديگر جاي اين زمين که کميته امداد اعطا کند. بهتر است ساخت و ساز به جاي ديگري منتقل شود.
احمد ترابي تأکيد کرد: معاونت ميراث فرهنگي در زمان اعطاي مجوز ساخت نيز مجوز لازم را به اين شرط که بنا به صورت پلکاني و بعد از يک معبر 10 متري ساخته شود صادر کرده است.
اما با اين حال از سال گذشته در اقدامات مداوم تلاش کرده‌ايم شهرداري را براي حفظ محوطه اطراف عمارت تشويق کنيم و ساخت و ساز را به مکان ديگري هدايت کنيم.
  واکنش شخصیت های سینمایی به میراث همدانیها
به هر حال کار به جاي کشيده شد که حالا دو شخصيت مطرح سينمايي براي حفاظت از عمارت آمريکايي‌ها در همدان دست به کار شده‌اند و با انتشار بيانيه از متوليان امور در همدان درخواست دارند در زمينه اقدامات در اين محوطه تجديد نظر جدي کنند.
اکنون پرويز پرستويي و امير شهاب رضويان که هر دو دغدغه حفظ محيط زيست و ميراث فرهنگي زادگاهشان رادارند به صورت مستقيم از شهرداري همدان خواسته‌اند اسخت و ساز در عرصه بناي تاريخي را متوقف کند.
حال بايد انتظار کشيد و ديد آيا متوليان امور و مسئولان شهري و ميراث فرهنگي در مقام پاسخگويي به درخواست‌ها حاضر مي‌شوند يا سکوت اختيار مي کنند.
گر چه از نگاه کارشناسانه معاون ميراث فرهنگي استان همدان عرصه و حريم تاريخي  اين بنا آسیب نخواهد د ید اما این جایز نیست  که بين بد و بدتر هميشه بد ، بهترین  انتخاب ما باشد ،  چرا که راه‌هاي خوب باز  است مي‌توان ساخت و سازها را به قسمت‌هاي ديگر شهر هدايت کرد،  مي‌توان هويت تاريخي عمارت‌هاي تاريخي را حفظ کرد،  مي‌توان به پيشاني بناهاي تاريخي خدشه وارد نکرد
چرا که تردید نکنیم  نسل فردا ما را پاسخگوي رفتارهاي امروز خواهند کرد ميراث کودکان فردا را امروز بايد حفظ با درایت و تدبیر  کرد وگرنه از تاریخ چیزی جز یک اسکلت پوسیده و بی هویت چیزی به جا نخواهد ماند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com