1403-03-201403-03-30bool(false) آمار حیوان گزیدگی در همدان بالاتر از میانگین کشوری است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1403

Today : Wed, June 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138274 تاریخ انتشار:  1403-03-22 - 11:25 تعداد بازدید:  139
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آمار حیوان گزیدگی در همدان بالاتر از میانگین کشوری است

اجتماعی


همدان‌پیام- جلال محمدکریمی: مسئولیت عقیم‌سازی و نگهداری از سگ‌های ولگرد با شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است، البته شاهد کوتاهی دستگاه‌های مسئول و متولی هستیم.

دادستان همدان با بیان اینکه در موضوع سگ‌های ولگرد و آسیب‌های ناشی از آن دستورات قاطعی دادیم، اظهار کرد: متأسفانه در مواردی شاهد کوتاهی دستگاه‌های مسئول، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هستم.

وی با تأکید بر اینکه قانون پیش‌بینی کرده که سگ‌های ولگرد را زنده‌گیری و عقیم‌سازی کنند و در فرایندی در سایت‌های مخصوص نگهداری شود، تصریح کرد: اما متأسفانه به خاطر وجود برخی مشکلات، به طور کامل اجرایی نشده است.

دادستان همدان، افزود: دهیاری‌ها ابزار و امکانات لازم‌را ندارند، بنابراین سگ‌های ولگرد در روستاها به  صورت رها شده است.

نجفی با تأکید بر اینکه عقیم‌سازی و نگهداری سگ‌ها در سایت مخصوص، تکالیف ذاتی شهرداری و دهیاری‌ها است، عنوان کرد: اگر در این‌ امر کوتاهی شود و خسارات جانی در بر داشته باشد، دهیاران و شهرداران موظف به جبران آن هستند.

وی با بیان اینکه جمعیت سگ‌های ولگرد زیاد شده، گفت: عملیات عقیم‌سازی برای کنترل سگ‌ها در شهرها آغاز شده، اما هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است.

دادستان همدان درباره جبران خسارت در فوت کودک 8 ساله در روستای ده دلیان همدان، بیان کرد: در صورتی که خانواده این کودک شکایت کنند، دادگاه مربوط به آن‌ تشکیل و شکایت بررسی می‌شود، در صورتی که تخلف و کوتاهی محرز شود، باید دهیاری جبران خسارت کند.

نجفی با بیان اینکه اگر مردم شکایت یا گزارشی درباره سگ‌گردانی و سگ‌های ولگرد داشته باشند، باید به شهرداری و دهیاری‌ها اعلام کنند، گفت: ما هم‌ به عنوان مدعی‌العموم پیگیر شکایات مردمی خواهیم بود.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی همدان از افزایش حیوان گزیدگی در استان خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته بیش از 8 هزار مورد حیوان گزیدگی در استان همدان ثبت و گزارش شده است.

یعقوب اندامی با بیان اینکه در میانگین کشوری شیوع حیوان گزیدگی 350 مورد در هر صد هزار نفر است، تصریح کرد: در همدان 470 مورد در 100 هزار نفر بوده است.

یعقوبی افزود: در سال‌های اخیر به خاطر افزایش نگهداری حیوانات خانگی و ورود سگ‌های ولگرد به مناطق شهری، آمار حیوان گزیدگی هم زیاد شده است.

وی با بیان اینکه تزریق 3 تا 4 دز واکسن برای فرد گزیده شده الزامی است، گفت: هزینه واکسن و مراقبت‌های آن برای هر مصدوم 20 تا 30 میلیون تومان است، اما هیچ‌ هزینه‌ای از بیمار گرفته نمی‌شود و خدمات کاملاً رایگان است.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی همدان با تأکید بر اینکه نخست حیوان گزیدگی اتفاق می‌افتد و پس از آن واکسن هاری را می‌زنیم، عنوان کرد: این واکسن به صورت 3روز در میان تزریق می‌شود.

اندامی از فعالیت مراکز پیشگیری و درمان هاری در شهرستان‌های استان خبر داد و گفت: در هر شهرستان یک مرکز شبانه‌روزی وجود دارد و این مرکز در شهرستان همدان در اورژانس بیمارستان بعثت مستقر است.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین موارد حیوان‌گزیدگی مربوط به مناطق روستایی است، عنوان کرد: بیش از 78درصد از گزش‌ها هم در مردان رخ می‌دهد.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی همدان، بیان کرد:  بیشترین حیوان‌گزیدگی‌ها در ماه‌های خرداد تا مرداد رخ می‌دهد که مردم بیشتر برای تفریح به فضای باز می‌روند.

اندامی با تأکید بر اینکه برخی افراد بر این باورند که هاری فقط از طریق گزیدگی منتقل می‌شود، عنوان کرد: این بیماری کشنده از راه چنگ زدن حیوان، لیس زدن، تماس بزاق دهان حیوان با مخاط چشم، بینی و دهان انسان نیز منتقل می‌شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com