1399-10-171399-10-27bool(false) صاحبان مشاغل بدون بیمه هم می‌توانند وام کرونا بگیرند همدان پیام
 
 
شنبه - 27 دي 1399 - شماره 3952
 
امروز : شنبه ، 27 دي 1399

Today : Sat, January 16, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109813 تاریخ انتشار:  1399-04-12 - 08:41 تعداد بازدید:  669
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صاحبان مشاغل بدون بیمه هم می‌توانند وام کرونا بگیرند

اقتصادی

 درحالی‌که تا پیش از این پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا که دارای کد بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی هستند، آغاز شده بود، معاونت اشتغال وزارت کار از آغاز ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات به متقاضیان و کسب‌وکارهای بدون بیمه و آسیب‌دیده از جریان کرونا خبر می‌دهد.
به گزارش ایسنا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، یکی از سیاست‌های مهم وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار است و بر همین اساس ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش‌فرمایی بوده‌اند برای ثبت‌نام در سامانه کارا اقدام و از تسهیلات مذکور بهره‌مند شدند. در این راستا وزارت کار بیش از یک میلیون واحد اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا که 3 میلیون شاغل بیمه‌شده در آنها مشغول کار بودند را شناسایی کرده و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرده است.
درحال‌حاضر ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیر رسته در پرداخت وام و تسهیلات بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا وجود دارد که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه را شامل می‌شود و اسامی کسب‌وکارهای مشمول دریافت تسهیلات دوره کرونا در گروه‌های مختلف با میزان تسهیلاتی که می‌توانند دریافت کنند از سوی وزارت کار منتشر شده است.
بر این اساس بنگاه‌هایی که کد کارگاهی و شاغل بیمه‌شده دارند و از سال گذشته تاکنون فعال بوده و نیروهای کار خود را تعدیل نکرده باشند، مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا می‌شوند. این بنگاه‌ها پس از تأیید اطلاعات از سوی داده‌های تأمین اجتماعی، از سوی ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی می‌شوند.
درحالی‌که شرط پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا داشتن کد کارگاهی و شاغل بیمه‌شده اعلام شده است، آن‌دسته از کسب‌وکارهایی که بدون کد بیمه‌پردازی بودند، همچنان در بلاتکلیفی به‌سر برده و منتظر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا هستند تا درصورت نهایی شدن تصمیمات با همکاری دستگاه‌های تخصصی مربوطه، برای آنها هم ارسال پیامک انجام شده و امکان ثبت‌نام در سامانه کارا فراهم شود.
معاونت اشتغال وزارت کار پیش از این در نشست تشریح جزئیات پرداخت تسهیلات کرونا، تعداد بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا را 2 میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه ذکر کرده و گفته بود: این بنگاه‌ها دربردارنده حدود ۶ میلیون اشتغال هستند که از این تعداد، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بدون بیمه و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده هستند. این عده یا خویش‌فرما هستند، یا رابطه کارکنی ـ کارفرمایی بین آنها وجود دارد که قابل اثبات نیست یا رابطه کارکنی ـ کارفرمایی وجود داد که قابل اثبات است و وزارت کار برای حمایت از این افراد دستورالعملی را تهیه و به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال کرده که درصورت تصویب نهایی، در حمایت از بنگاهای بدون کدبیمه و نیروی کار بیمه شده اثرگذار است.
آن‌طور که وی گفته بود، 2 میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه آسیب‌دیده از کرونا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه دارای کدبیمه هستند که از طریق اطلاعات موجود در سازمان تأمین اجتماعی شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتند ولی بخشی از بنگاه‌ها کد بیمه نداشتند و نیروهای کار شاغل در آنها تحت پوشش بیمه‌ای نبودند که به‌طور جداگانه مورد پیگیری قرار گرفتند تا نحوه حمایت از این‌دسته مشاغل و کسب‌وکارها از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص شود.
معاونت اشتغال وزارت کار به‌تازگی از ثبت‌نام مشاغل و کسب‌وکارهای بدون بیمه از هفته جاری و پرداخت تسهیلات به آنها از هفته آینده خبر داده و اعلام کرده است که در مذاکرت انجام شده با دستگاه‌های مختلف، اطلاعات افراد شاغل و بنگاه‌های بدون بیمه، مورد بررسی و احصا قرار گرفته است و مقرر شده لیست افرادی که هویت آنها احراز شده و درحال‌حاضر فعال هستند، هرچه سریع‌تر ارائه شود.
به گفته منصوری، تنها داشتن کدملی و یک جواز فعالیت، نمی‌تواند ملاک پرداخت تسهیلات کرونا باشد و پرداخت تسهیلات به متقاضیانی انجام می‌شود که صرفنظر از داشتن جواز کسب و کار، فعال هم باشند؛ یعنی اطلاعات مربوط به فعال یا فعال نبودن صاحب کسب‌وکار در اختیار باشد تا موجب تضییع حقوق کسب‌وکارهای فعال نشود.
پیش از این معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار درباره پیش‌بینی حمایت از صاحبان مشاغل آزاد که دارای بیمه اختیاری هستند و از بحران کرونا آسیب دیده‌اند به ایسنا گفته بود: از پیش درباره این‌دسته مشاغل تصمیماتی گرفته بودیم و با توجه به اینکه خود این افراد اطلاعاتشان را در سامانه‌های مربوطه به‌طور دقیق ثبت نکرده و شغل خود را آزاد اعلام کرده بودند، درصدد احصای اطلاعات آنها هستیم که رشته فعالیتشان را به‌طور دقیق مشخص می‌کند و به‌طبع پس از احصای دقیق اطلاعات و بر مبنای رشته فعالیت‌ها می‌توانیم به این افراد تسهیلات پرداخت کنیم.
به گفته وی، پس از شناسایی صاحبان این‌دسته کسب‌وکارها و مشاغل آزاد، پیامک مشمول شدن به آنها ارسال می‌شود تا بتوانند فرایند ثبت‌نام خود را دنبال کنند.
با توجه به اعلام معاونت اشتغال وزارت کار مبنی بر آغاز ثبت‌نام متقاضیان و کسب‌وکارهای بدون بیمه از هفته جاری، به‌نظر می‌رسد که امکان ثبت‌نام صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا که دارای کد بیمه‌پردازی نیستند هم‌اکنون فراهم شده است و پرداخت تسهیلات به این‌دسته کسب‌وکارها از هفته آینده آغاز خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com